آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۷
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

تلفن های دردسرساز ترامپ

گروه  بین الملل: ماجرای تلفن دردسرساز ترامپ و مکالمه وی با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، آشیانه جمهوریخواهان را به شدت آشفته ساخته است. بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه از سوی افکار عمومی به دلیل سکوت در برابر اقدام ترامپ شماتت می شوند و سران حزب جمهوری خواه نیز نگران افزایش حمایت ها از استیضاح ترامپ هستند. 

مشاوران ترامپ، از قبل در خصوص مکالمات تلفنی ترامپ و تبعات افشای آن ابراز نگرانی کرده بودند. روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت که مدت هاست که مشاوران ترامپ نگران تماس های تلفنی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با رهبران کشورهای خارجی هستند.این گزارش واشنگتن پست در حالی منتشر شده است که اخیراافشای رسوایی «اوکراین گیت» در آمریکا جنجال برپا کرده است. یکی از ماموران سابق «سیا» در خصوص تماس اخیر ترامپ با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین، طرح شکایت کرده است.افشاگری وی  روشن کرده است که ترامپ با هدف بی اعتبار کردن «جو بایدن» رقیب بالقوه اش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی، از اختیارات رئیس جمهور و روابط خارجی آمریکا سوء استفاده کرده است.

واشنگتن پست طبق گفت وگوهایی که با 12 مقام سابق و کنونی آمریکا انجام داده است، در خصوص نگرانی مشاوران رئیس جمهور آمریکا از تماس های تلفنی وی با رهبران کشورهای خارجی گزارش کرد: ترامپ در یکی از این تماس ها به مقامات سعودی قول داد که به آنها برای ورود ریاض به «گروه 7» که ائتلافی از پیشروترین اقتصادهای دموکراتیک جهان است، کمک کند.وی همچنین در یکی از تماس های تلفنی خود به رئیس جمهور پرو قول داد که ظرف یک شب، هواپیمای نظامی «سی 130» به آنها ارائه می دهد که این یک کابوس لجستیکی است که نگرانی زیادی را در غرب آمریکا و پنتاگون به وجود می آورد.این گزارش ادامه داد: ترامپ در یکی از آخرین تماس های تلفنی خود از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه که متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا است، برای برقراری روابط دوستانه با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی درخواست راهنمایی کرد.

انتقادات از ترامپ روز به روز در حال افزایش است. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که وی عملا سیاست خارجی ایالات متحده را در راستای تحقق اهداف و خواسته های خود به گروگان گرفته است و همچنین در گزارشی به سیاست خارجی دولت ترامپ و استفاده از آن در راستای کمپین رقابت های انتخاباتی خود اشاره کرد.در این گزارش آمده است: آیا سوء استفاده آشکار از قدرت که در جلوی دوربین های تلویزیون انجام می شود در مقایسه با تماس تلفنی محرمانه، مجازاتی کمتر از استیضاح به همراه خواهد داشت؟

ترامپ اخیرا   اقدام جنجال برانگیز دیگری این بار در بخش جنوبی کاخ سفید انجام داده است؛ تنها چند روز پس از آنکه ترامپ هرگونه اعمال فشار بر اوکراین برای تحقیقات درباره «جو بایدن» معاون رئیس جمهور سابق آمریکا را رد کرد،  در اقدامی دیگر چین را برای انجام رفتاری مشابه تحت فشار قرار داد. وی با تهدید پکن گفت: «اگر آنها آن چیزی که ما می خواهیم انجام ندهند، ما قدرت بسیار زیادی داریم.»دولت های خارجی در حال حاضر درس آشفته ای را فرا گرفته اند: «اگر شما دموکرات ها را هدف قرار دهید یا پولی در جیب دونالد ترامپ قرار دهید، ممکن است مزایای دیپلماتیکی از دولت آمریکا به دست بیاورید.»

در نهایت اینکه ترامپ نماد عقب گرد ، فلاکت و شکست ایالات متحده در نظام بین الملل محسوب می شود.بدون شک در آینده ای نزدیک، تبعات حضور ترامپ در کاخ سفید ، برای ایالات متحده و حتی دولت بعدی این کشور بیشتر مشخص خواهد شد.