آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۷
بین الملل
۹

خبر

ترامپ: اوباما جنگ بین ترکیه و کردها را آغاز کرد

رئیس جمهور آمریکا با هشدار مجدد به ترکیه درباره هرگونه اقدام نظامی خطرناک در سوریه، «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین ایالات متحده را مقصر جنگ بین آنکارا و کردها معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، بامداد سه شنبه در هشداری مجدد به ترکیه درباره عملیات در سوریه  گفت اگر اقدامی خارج از چارچوب انسانی صورت بگیرد، خشم واشنگتن را با اقتصادی ویران حس خواهند کرد.

ترامپ طی نشست خبری در مراسم عقد قرارداد تجاری با سفیر ژاپن در کاخ سفید، به سوال خبرنگاری که پرسید چرا جانب ترکیه را گرفته و متحدان آمریکا یعنی کردهای سوریه  را رها کرده، توضیح داد: «من از هیچ کسی طرفداری نمی کنم. ما سال ها در سوریه بودیم در صورتی که قرار بود یک اقدام کوتاه مدت باشد. ما باید می رفتیم و بر می گشتیم.» 

وی ضمن اشاره به حضور 50 نظامی آمریکایی در «منطقه کوچکی» در شرق سوریه، اظهار داشت: «نمی خواهم آن 50 نفر صدمه ببینند یا کشته شوند. نمی خواهم هیچ اتفاق بدی برای افرادمان بیفتد و این را به رئیس جمهور [رجب طیب] اردوغان هم گفتم، که اگر هر کدام از افراد ما آسیب ببیند، شما در مشکل بزرگی خواهید بود.» 

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه فشار زیادی روی ترکیه است، افزود: «آنها سال هاست با PKKدر حال جنگ هستند. آنها دشمنان قدیمی یکدیگر هستند... تمام این مشکلات با رئیس جمهور [باراک] اوباما شروع شد. او جنگ بین ترکیه و دشمن قدیمی اش را آغاز کرد.»

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا باید برجام را حفظ کند

بورل گفت که برجام باید به خاطر منافع این اتحادیه حفظ شود.

به گزارش ایرنا، جوزپ بورل مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در پارلمان اروپا با اشاره به توافق برجام میان ایران وپنج  قدرت جهانی گفت: باید این توافق را برای دفاع از منافع و امنیت خود حفظ کنیم و از رویدادهای بدتر اجتناب کنیم.

بورل که قرار است جایگزین فدریکا موگرینی شود، در این نشست که برای تایید او در سمت جدید برگزار شده بود، تاکید کرد که حفظ برجام برای اتحاد سیاسی در اتحادیه اروپا حیاتی است.دونالد ترامپ رئیس جمهورآمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته خروج کشورش از برجام را اعلام کرده و تحریم های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و در واکنش به تحریم های یک جانبه و غیرانسانی این کشور علیه مردم ایران، تاکنون با دادن مهلت های 60 روزه به اتحادیه اروپا برای نجات برجام، در سه مرحله گام هایی را برای کاهش تعهدات برجامی خود برداشته است.

براساس این گام ها، ذخایر اورانیوم 3/67 درصدی ایران از سقف تعیین شده در برجام یعنی 300 کیلوگرم عبور کرده و تهران اعلام کرده که دیگر خود را متعهد به حفظ سطح غنی سازی اورانیوم در حد 3/67 درصد نمی داند.