آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

موضع چینی ها قبل از خروج کامل از پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت:«مدیران شرکت ملی نفت چین درباره علت رفتن شان از فاز 11 پارس جنوبی گفتند: وضعیت ما را درک کنید؛ ما در30 کشور 100 پروژه داریم که اکثرشان با امریکایی هاست و نباید آن پروژه ها لطمه ببینند... و کتبا اعلام کردند که نمی توانند کار کنند.» اخیرا وزیر نفت اعلام کرد، شرکت نفتی چینی CNPC چین از پروژه توسعه میدان گازی فاز 11 پارس جنوبی کنار کشیده است؛ درست مثل توتال فرانسه.

34 درصد بیکاران، زن هستند

گزارش جدید مرکز آمار ایران نشان می دهد از جمعیت حدود دو میلیون و 900 هزار نفری بیکار 34 درصد زن و 66 درصد مرد هستند؛ بر این اساس مردان دو برابر زنان بیکارند. این گزارش اضافه می کند که در بین جمعیت حدود 24 میلیونی شاغل، سهم مردان از اشتغال به 82 درصد و زنان به 18 درصد می رسد. مرکز آمار ایران دو روز پیش از کاهش حدود دو درصدی نرخ بیکاری در تابستان امسال خبر داده بود.

نظر یک اقتصاددان درباره اثرات حذف یارانه پنهان

جمشید پژویان، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: حذف یارانه های پنهان به نفع دهک های کم درآمد است و بیشترین فایده را نیز برای این گروه دارد. این اتفاق ممکن است که منجر به رشد نرخ تورم در یک دوره زمانی شود اما اساسا سیاستی ضد تورم و ضد ابرتورم است که باید یک باره انجام شود. در گزارشی که چندی پیش توسط مراکز پژوهشی کشور منتشر شد، میزان یارانه پنهان پرداختی در ایران بیش از 1000هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

«رو» شدن حساب های اجاره ای در اعتراض یارانه بگیران

اعتراض به حذف یارانه ها و به دنبال آن بررسی تراکنش های بانکی موجب آشکار شدن برخی تخلفات بانکی و مالیاتی افراد شده است؛ این روز ها صاحبان «حساب های اجاره ای» در غربالگری یارانه بگیران لو می روند. طبق آنچه میرزایی ، سخنگوی ستاد اجرای تبصره 14 اعلام کرده است 48 درصد افراد معترضی که حساب های بانکی آنها مورد بررسی قرار گرفته زیر بار تراکنش های مالی خود نرفته اند؛ به طوری که مدعی هستند، تراکنش حساب های آنها شخصی نیست و مثلا برای شرکت و سازمانی که در آن کار می کنند، انجام می شود؛ به گونه ای که آبدارچی، حسابدار، یا کارپرداز هستند و گردش حساب برای خودشان نیست.

وقتی می گویند خصوصی سازی تنمان می لرزد

حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با انتقاد از روندهای موجود در موضوع خصوصی سازی گفت: وقتی می گویند خصوصی سازی، تنمان می لرزد چون معلوم است پسر آقای وزیر یا پسرخاله فلان مسوول وارد ماجرا خواهد شد. او افزوده است: خصوصی سازی در هیچ جای دنیا موفق نبود به جز انگلیس. موفقیت خصوصی سازی در انگلیس هم 2 علت داشت، یکی دستگاه مستقل قضا و دیگری نهادهای مدنی.

رواج اجاره ساعتی مسکن در تهران

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به خصوص تهران گفت: مشخص است وقتی سایتی عکس یک فرد به خصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه ها دارد. او با تاکید بر اینکه هیچ کس حق ندارد خانه ای را به صورت ساعتی اجاره بدهد، تصریح کرد: اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی توانند قرارداد واحد اجاره ای را برای کمتر از یک سال تنظیم و ثبت کنند.