آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
سیاسی
۲
دادگاه

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک ملت برگزار شد

پرونده‎ای شبیه ترکمانچای

در دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری بحث بر سر شباهت‎سازی پرونده بود؛ نماینده دادستان آن را شبیه سوگنامه ترکمانچای خواند و وکیل متهم ردیف دوم آن را همانند قطعنامه 598 دانست. اما نماینده دادستان تهران برای حرف خود دلیل داشت. چرا که به ترفند همیشگی متهمان انتقاد وارد کرد و گفت: سوال این است پولی که قرار بوده با آن تحریم ها دور زده شود چرا برنگشته و قرار بوده کجا استفاده شود؟ چرا به آقای مجید سعادتی رشوه دادند و چرا 110 میلیون درهم به مدیران بانک برگرداندند و چگونه توانستند با کپی شناسنامه پول بگیرند و بدون اعتبارسنجی تسهیلات دریافت کنند؟به گزارش ایسنا، در ابتدای چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک ملت، قهرمانی نماینده دادستان به اتهامات فلاحتیان اشاره کرد و با طرح این پرسش که چرا این متهم تسهیلات را به سمت تولید نبرده است، گفت: او وجوه بیت‎المال را حیف و میل کرده، یعنی این اموال دولتی به عنوان وجوه بانک ملت از سپرده های مردم نبوده است بلکه پول‎های ناشی از فروش نفت بوده که 80 میلیون نفر در آن سهم دارند.

در ادامه قاضی موحد از وکیل فلاحتیان پرسید: شما که وکیل حق هستید بررسی کنید که آیا واردات انجام شده یا خیر و جلسه بعد سند آن را ارائه دهید، که احمدی وکیل متهم  پاسخ داد: 220 میلیون درهم به حساب آمده است که درباره 110 میلیون درهم مازاد بر درخواست پیگیر هستم.

قاضی موحد گفت: متهم فلاحتیان گفته که 110 میلیون درهم را به اشخاصی داده ایم و شما نیز نباید مثل موکل تان نسیه صحبت کنید و برای سخنان تان سند ارائه دهید که وکیل پاسخ داد: قضاوت منصفانه مبتنی بر دلایل و مستندات است و موضوع پرونده فاقد وصف کیفری است و موضوع از صلاحیت دادگاه خارج است و با بزرگنمایی صلاحیت برای دادگاه ایجاد نمی شود. بازپرس پرونده با کدام دلیل قصد ضربه زدن موکل بنده به نظام را اعلام نموده است. باید نوسانات نرخ ارز در پرونده مورد توجه قرار می گرفت و قطعا قضات دادگاه این مورد را مدنظر خواهند داشت. در این هنگام نماینده دادستان گفت: اظهارات وکیل بدون مستند و صرف ادعا است، او می گوید بازپرس اخلال مجرمانه را احصا نکرده است، ما نمی دانیم که آیا ما حقوق نمی دانیم یا شما؟ مصوبه هیات پارسیس را بیاورید که آیا این مصوبه وجود داشته است که به آقای فلاحتیان 220میلیون درهم ارائه شود.زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می‎شود.

 روایت پاداش‎های 150 میلیون تومانی در پرونده گروه عظام

دیروز همچنین پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

 در ابتدای این جلسه رئیس دادگاه خطاب به روغنی ها یکی از متهمان گفت: به شما نصیحت می‎کنم که ترس و واهمه ای از آقای ایروانی -متهم ردیف اول پرونده- نداشته باشید و خیالت از این بابت راحت باشد.پس از آن متهم روغنی‎ها در جایگاه حاضر شد و گفت: من 37 الی 38 بار بازجویی شدم. من گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی‎دانم و در مورد تسهیلات بانکی حرف هایی را که زدم بر اساس شنیده ها بوده است. قاضی صلواتی در پاسخ به او گفت: شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. 3 کارمند گمرک اینجا هستند که اخذ رشوه داشته اند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی ها نترس. از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه های آنچنانی را داده ولی هر جا که از فیلم بازجویی را  خواستید، ما حاضریم در دادگاه پخش کنیم.

متهم روغنی ها در ادامه به موضوع رشوه‎ها اشاره کرد و گفت: من دستور رشوه نداده ام. رئیس دادگاه با قرائت اظهارات متهم خاتمی پور متهم ردیف چهارم پرونده  گفت: این متهم می گوید شما دستور پرداخت دو سکه به کارمند درب خروج و مدیر او را صادر کرده اید. قاضی صلواتی گفت: شما 17 تا 20 میلیون تومان حقوق دریافت کرده اید و در مجموع 400 میلیون تومان حقوق و 800 میلیون تومان پاداش دریافت کرده اید که مبالغ پاداش ها از سود قاچاق تامین شده است. متهم روغنی ها پاسخ داد: عددی که بنده دریافت می کردم 15 میلیون تومان بود. معاون مالی و معاون فروش هم همین اعداد را دریافت می کنند. این موضوع وقتی درست است که بنده عایدی بالاتری نسبت به دیگران دریافت کرده باشم. وی با بیان اینکه پاداش 100 و 150 میلیون برای همه افراد وجود داشته است، گفت: دریافتی ها براساس طبقه بندی مشاغل مدیران و معاونان صورت گرفته است.

جلسه بعدی دادگاه امروز برگزار خواهد شد.