آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
ورزش
۱۴
تاریخ : بازیکنانی بزرگ که کمتر در مورد آنها شنیده اید (2)

پاورقی های فوتبال

آلفی هارمر مترجم: ثنا ولی نژاد

در بخش اول با برخی بازیکنان بزرگی که اصطلاحا در پاورقی های فوتبال جا دارند، آشنا شدید. در ادامه با 6 بازیکن دیگر آشنا می شویم.

جیجی مرونی

جیجی مرونی پاسخ ایتالیایی ها به جورج بست در نظر گرفته شد، زیرا او نام خود را در سری آ با جنوا و تورینو سر زبان ها انداخت. او مدتی بعد به میلان پیوست. مرونی گل های معمولی را به ثمر نرساند. می توان گفت هیچ نمونه ای بهتر از گل زیبای او در سن سیرو مقابل اینترمیلان در سال 1967 وجود نداشت. مرونی با شروع دلا مدونینا، با یکی از شوت های پر پیچ و خم مشهور خود، توپ را به گوشه بالای دروازه نراتزوری زد. اینتر سه سال قبل از ظهور مرونی، هیچ بازی خانگی را از دست نداده بود. او در همان سال پس از تصادف با ماشین در حالی که تنها 24 سال داشت، درگذشت.

ماتیاس سندلار

ماتیاس سندلار مردی است که داستان آن باید شنیده شود، حتی توسط کسانی که هیچ علاقه ای به فوتبال ندارند. سندلار که احتمالا بزرگ ترین بازیکن پیش از جنگ است، فوتبال را در عصری انجام داد که تصور می شد قدرت فیزیکی می تواند تنها دلیل موفقیت باشد. با این حال سندلار به خاطر جثه نحیف به «مرد کاغذی» معروف شد. او برتری فنی و هوش فوتبالی بسیار خوبی داشت. او پست فوروارد رو به عقب را اختراع کرد تا اینکه در دهه 50 هیدگ کاتی آن را تکمیل کرد. گفته می شود که مردم نه تنها بازی های تیم باشگاهی اسنریاوین را برای تماشا انتخاب می کردند، بلکه به تماشای سندلار نیز می پرداختند و یاد می گرفتند که چگونه این بازی باید انجام شود. او در ادامه ستاره تیم اتریشی «Wunderteam» شد و همچنین در تیم ملی در مقابل بزرگ ترین تیم های ملی روزگار خود از جمله مجارستان، ایتالیا و انگلیس گلزنی کرد.

ساندرو کوچیس

کوچیس احتمالا بزرگ ترین فوتبالیست مجارستانی همه دوران هاست. فرانس پوشکاش یکی از بهترین نام های شناخته شده در تاریخ فوتبال و مطمئنا در دوران زندگی اش است، اما به نظر نمی رسد که اسم ساندرو کوچیس را بیشتر از پوشکاش شنیده باشید! البته این بی انصافی است، چراکه رکورد گلزنی کوچیس برای مجارستان حتی بهتر از پوشکاش اسطوره ای است. رکوردی که شامل هفت هتریک باورنکردنی بود. البته شناخته نشدن کوچیس شاید به این دلیل باشد که این بازیکن بیشتر دوران حرفه ای خود را در مجارستان گذراند و تنها در 29 سالگی با پیوستن به بارسلونا و انجام تنها 75 بازی نام خود را مطرح کرد.

نیل فرانکلین

احتمالا بزرگ ترین مدافع انگلیس در تمام دوران باشد و تنها می شود او را با سر بابی مور مقایسه کرد. نیل فرانکلین مانند همه یک فوتبالیست عادی نبود. در روزهایی که چمن ها پاره و پراکنده نشده بودند، فرانکلین نوآوری جدیدی از خود نشان می داد. او یک مدافع پا به توپ بود! داشتن توپ تنها او را راضی نمی کرد. فرانکلین به دنبال این بود که توپ را از خط دفاعی بیرون بیاورد و یک پاس دقیق ارسال کند. او به احتمال زیاد دومین بازیکن برتر انگلیس زیر نظر استنلی ماتیوس در دهه 1950 بود. بعد از حذف انگلستان از جام جهانی فوتبال او نیز نابود شد.

گئورجی آسپاروف

وقتی صحبت از فوتبالیست های بلغاری است، معمولا یک مرد است که به ذهن تان خطور می کند. برای اکثر هواداران فوتبال، هریستو استویچکوف به عنوان سمبل بلغاری ها و بهترین بازیکن این کشور شناخته می شود. با این حال، هنگامی که از بلغاری ها خواسته شد تا بزرگ ترین بازیکن تاریخ فوتبال خود را معرفی کنند، آنها به گئورجی آسپاروف رای دادند؛ به یک مهاجم عالی. عدم شناخت کافی از آسپاروف به دلیل این است که مدت زیادی را در لیگ بلغارستان توپ می زد. او اولین بازیکنی بود که تا آن زمان دو بار به بنفیکا در جام باشگاه های اروپا 1965 گل زد. سالی که بنفیکا سعی در امضا با او داشت و او برای توپ طلا معرفی شده بود که در 28 سالگی بر اثر سانحه رانندگی درگذشت! بیش از 550 هزار نفر در مراسم خاکسپاری او شرکت کردند.

ایمره شلوسر

بیشتر کشورها می توانند به خاطر نداشتن بازیکنان واقعی کلاس جهانی در طول تاریخ خود نسبت به مجارستان حسودی کنند. این روزها مجارستان فوتبال شناخته شده ای ندارد اما مجارستان در طول سال های دور تعداد بازیکنان بزرگی داشته است، چیزی بیشتر از دوران طلایی جادوگران جادویی دهه 50 میلادی! شلوسر اولین بازی رسمی خود برای کشورش را در 16 سالگی انجام داد و بیش از بیست سال برای تیم ملی مجارستان بازی کرد. او یک مهاجم با استعداد و شوت زن بود، چنانکه در رده باشگاهی در 320 بازی 417 گل به ثبت رساند. او هفت بار بهترین گلزن مجارها شد و نام او در بین چهار گلزن برتر اروپا دیده می شود.