آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
خودرو
۱۶

جهان خودرو

رشد بازار خودرو در اروپای غربی

دنیای اقتصاد : بازار خودروی اروپای غربی در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 9/ 13 درصدی را به ثبت رساند.

این در شرایطی است که نرخ رشد فروش خودرو در آلمان در مقیاس سالانه طی ماه سپتامبر تنها 3 میلیون دستگاه در سال را نشان می دهد گرچه بازار خودروی این بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سال جاری نسبت به سال گذشته رشدی 2/ 22 درصدی داشته است که علت آن فروش بسیار کم در سال گذشته بوده است. در انگلستان نرخ فروش به 2 میلیون دستگاه در سال رسید و رشد آن نسبت به سال گذشته رقم مایوس کننده 3/ 1 درصد را به ثبت رساند. صاحبنظران بر این باورند که نااطمینانی های سیاسی و اقتصادی ناشی از برگزیت در حال برجای گذاشتن خسارات سنگینی بر بازار خودروی انگلستان هستند. در فرانسه فروش خودرو در ماه سپتامبر در مقیاس سالانه 6/ 16 رشد کرد اما نرخ سالانه فروش خودرو در این کشور افت کرد و به تنها 2/ 2 میلیون دستگاه در سال رسید.

 
رونق بازار خودروی کارکرده در هند

دنیای اقتصاد : بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه «ماهیندرا فرست چویس» انجام شد، بازار خودروی دست دوم در هندوستان در سال مالی 2019 از مرز 4 میلیون دستگاه گذشت، این 2/ 1 برابر بیشتر از اندازه بازار خودروهای نو است. این رشد در طول دو سال اخیر به شدت چشمگیر بوده است. گذشته از فروش خودروهای دست دوم، خودروهای اجاره ای و اشتراکی نیز در بین هندی ها با اقبال زیادی مواجه شده است. گرچه مدل های اجاره ای و اشتراکی در بین مردم در حال محبوب شدن هستند، اما هنوز تعداد آنها آنقدر کم است که نمی توان از آن به عنوان یک جهش بزرگ در الگوهای تملک خودرو نام برد. البته رشد این مدل ها در مقیاس ماهانه 20 تا 30 درصد است. میانگین درآمدی پایین در هندوستان نسبت به قیمت خودروها، یکی از دلایل استقبال از خودروهای دست دوم محسوب می شود. بازار خودروی هندوستان یکی از بزرگ ترین بازارهای خودرو در جهان است و نخریدن خودروی نو در این کشور برای بسیاری از شرکت های خودروساز یک مشکل جدی محسوب می شود.

 
فراخوان مدل های 2019 تویوتا

دنیای اقتصاد : نهاد نظارتی مصرف کنندگان استرالیا، فراخوانی را برای هزاران مدل تویوتا اعلام کرده است که در سال جاری تولید شده اند. روز سه شنبه هشداری در رابطه با ایمنی این دستگاه ها اعلام شد و در آن علت فراخوان «اشتباه تولید» خوانده شده بود؛ اشتباهی که منجر به آن می شود که موتور خودرو از کار بیفتد و موجب سانحه یا جراحت شود. در این هشدار آمده است: «ممکن است پیچ محکم شدن لوله ورودی سوخت کمتر از حد لازم باشد و منجر به نشت سوخت شود.» شرکت خودروسازی تویوتا منتظر قطعات جدید است تا این مشکل را برای مشتریان خود برطرف کند. تویوتا اعلام کرده است مشتریان صبر کنند تا به آنها به صورت مکتوب اعلام شود که خودروهایشان را برای رفع نقص بیاورند. لوله ورودی سوخت این خودروها به صورت رایگان تعویض خواهد شد. خودروهای لندکروز پرادو هایس و کامیوتر تولید 2019 جزو این دسته از خودروهای فراخوان شده خواهند بود. خودروسازان دیگر از جمله میتسوبیشی و بی ام و هم در این کشور فراخوان داده اند که علت این فراخوان ها نقص در کیسه هوا اعلام شده است.