آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
رسانه: دور دنیا
۸
تحلیل

جمهوری خواهان علیه ترامپ

محمدعلی فیروزآبادی

تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، بیش از همه موجبات نارضایتی و خشم اعضای رده بالای حزب جمهوریخواه را رقم زده است. سیاستمداران جمهوریخواه حوزه امنیت داخلی و خارجی هشدار می دهند که این تصمیم ترامپ در واقع بهترین امکان و بهانه را برای ورود نیروهای ترکیه به شمال سوریه فراهم آورده است. آنها بر این باورند که این تصمیم بیش از همه کردهایی را می رنجاند که همواره علیه تروریست های داعش جنگیده و نیروهای ویژه آمریکا تا مدت ها حکم سپر دفاعی کردها را داشته اند.  البته جمهوریخواهان در مورد اصول سیاست خارجی امروز آمریکا نیز نگرانی های زیادی دارند. از نظر آنها اعتبار آمریکا به عنوان یک هم پیمان زیر سوال رفته و راهبرد این کشور در رابطه با خاورمیانه و امنیت دراز مدت ایالات متحده در برابر حملات تروریستی با شک و تردید و مخاطراتی جدی روبه روست.

در این میان سخنان میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا جای تامل بیشتری دارد. او از رئیس جمهور می خواهد هر چه سریع تر قدرت رهبری آمریکا در سوریه را ثابت کرده و یگان های آمریکایی در سوریه را به حال خود بگذارد. مک کانل معتقد است خروج آمریکا از سوریه تنها به نفع ایران، حکومت بشار اسد و داعش تمام می شود!

نیک هالی، نماینده جمهوریخواه سابق آمریکا در سازمان ملل نیز آشکارا می گوید: کردها نقشی ویژه در نبرد ما علیه داعش داشته اند و اگر ما خواهان حمایت هم پیمانان خود هستیم باید همواره در کنار آنها باشیم. در همین حال لیز چنی، نماینده کنگره این تصمیم ترامپ را یک خطای فاجعه بار خوانده و هشدار می دهد که عقب کشیدن از جنگ علیه داعش اشتباه است و رئیس جمهور باید از حملات 11 سپتامبر عبرت بگیرد: به این ترتیب تروریست ها خواهند توانست از هزاران مایل دورتر، ایالات متحده را هدف قرار دهند. لیندسی گراهام از جمله سناتورهای طرفدار ترامپ نیز از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات می خواهد که در یک اقدام جمعی از اجرایی شدن این تصمیم رئیس جمهور جلوگیری کنند.

در عین حال کاخ سفید تلاش دارد مخالفان این تصمیم را آرام کرده و شخص ترامپ نیز البته به روش خود برای توجیه این تصمیم اظهار نظر می کند و جنگ در سوریه را بیهوده خوانده و عقیده دارد کردها می توانند وضعیت خود را سامان دهند. ترامپ البته یادآوری می کند که گروه کوچکی از نیروهای آمریکایی همچنان در سوریه باقی می مانند و با همان لحن مخصوص ترکیه را تهدید می کند که در صورت تعرض به کردها اقتصادشان نابود خواهد شد! در واشنگتن اما این پرسش ها وجود دارد که چرا ترامپ در این مقطع زمانی دست به تغییر خط مشی خود زده است؟ چرا این تصمیم درست بعد از تماس تلفنی وی با اردوغان اعلام شد و چگونه است که دولت آمریکا نمی تواند اردوغان را از تعرض به سوریه بازدارد؟

برخی تحلیلگران بر این باورند که تکرار خطاهای ترامپ در سیاست خارجی می تواند فرصت لازم را برای اجماع رفقای حزبی علیه وی فراهم آورد. همزمان گروهی کوچک از جمهوریخواهان به رهبری میت رامنی انتقاد علیه اقدامات ترامپ در اوکراین را آغاز کرده اند. به همین دلیل برخی تحلیلگران عقیده دارند که جنجال ترامپ در مورد سوریه در واقع با هدف انحراف افکار عمومی از رسوایی های وی در پرونده اوکراین انجام گرفته است. البته این مساله که آیا در صورت ادامه این روند شمار لازم از جمهوریخواهان برای استیضاح احتمالی ترامپ فراهم خواهد شد یا نه، امری کاملا نامشخص است و ترامپ همچنان و هنوز می تواند از حمایت های هم حزبی های خود اطمینان داشته باشد، اما این انتقادهای تند و علنی جمهوریخواهان علیه سیاست های ترامپ در سوریه نشان می دهد که میزان نارضایتی ها در میان افراد و شخصیت های رده بالای حزب جمهوریخواه علیه رئیس جمهور جمهوریخواه در حال افزایش است. به این ترتیب چنانچه سران حزب جمهوریخواه در واشنگتن روزی تصمیم بگیرند علیه ترامپ وارد عمل شوند، این اقدام نه به صورت تدریجی بلکه به صورت موجی بزرگ و همه جانبه و ناگهانی خواهد بود.