آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
فرهنگ: سینما
۱۱

راش

نیما «در شب سرد زمستانی»

فیلم داستانی در شب سرد زمستانی به نویسندگی و کارگردانی سعید روحی که این روزها در مرحله پیش تولید به سر می برد به زودی کلید خواهد خورد.

به گزارش جام جم، در شب سرد زمستانی، نگاهی دارد به زندگی پرفراز و نشیب دوران نوجوانی و جوانی علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج، پدر شعر نوی ایران. در این روایت به برخی رخدادهای مهم سیاسی و اجتماعی ایران نظیر انقلاب مشروطه و نهضت جنگل در گیلان هم اشاره می شود. این فیلم با سفر ملینا، دانشجوی رشته خاورشناسی و ادبیات فارسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه به سرزمین مادری اش، ایران شروع می شود. آنچه او را برای سفر به ایران ترغیب می کند، مطالعه آثار نیماست.

هرمز سیرتی، شیرین آقاکاشی، ملینا صالحی، احمد کاظمی، رضا رضوانی، سیده سیما هاشمی، علی رستگار، زهرا خطیر، مهیار صداقتی، نوین جمالی راد، ندا حسندوست، شهاب صادقی، مونا زاغی، باربد طلوعی، علیرضا کلانتری، فائزه مرادی، معصومه صیادی، محمدحسین کندلوسی، محدثه ساداتی، نغمه احمدی، منیره نظری، آرشید، جاکولین، دیکالدی و تس از جمله بازیگران این فیلم هستند.

سعید روحی، نویسنده و کارگردان در شب سرد زمستانی، اهل مازندران است و بیش از دو دهه است که با آثار و اندیشه های نیما انس و الفت دارد.

کوهستان های بلده، یوش، کندلوس، ابنیه های تاریخی مسجد فرح آباد ساری، خانه منوچهرخان کلبادی و شهرک سینمایی تلویزیونی ایران (شهرک غزالی) از جمله مکان هایی است که فیلم در آنها فیلمبرداری می شود.

برخی عوامل دیگر در شب سرد زمستانی عبارتند از تهیه کننده: زهرا دوستی، مدیرتولید: عبدا... موسوی، دستیار اول کارگردان: مجتبی باحشمت، دستیار دوم کارگردان: سیدعرفان جعفری، برنامه ریز: پانیذ خاچاطوریان، تصویربردار: امیر پیله کوهی، جلوه های بصری: کوهیار سلیمانی، عکس صحنه: مهدیه یخکشی، دستیار تصویر: محمد صالح موسوی، صدابرداران: شهرام حق شناس، محمدحسین اختر، دستیاران صدا: حمید محبی، سینا عبدالمجیدی، سرپرست گویندگان: زهره شکوفنده، موسیقی: بابک زرین، خواننده: مجید رضا، محققان دانشگاه استراسبورگ: یان ریشارد و کریستف بالایی و دکتر حسین باغ بیک، موسیقی و اشعار طبری: از مجموعه روجا، مشاور ادبی: لطف الله سعیدی فر، برگردان فیلمنامه به گویش محلی: عذرا کردان و گوینده اشعار محلی: روفیا رحمانی. دلاور بزرگ نیا، احد جاودانی، دکتر هادی ابراهیمی، مهندس فرزانه، محسن محمدی، مرتضی عرب و پرسنل سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه و آلمان هم این پروژه را همراهی می کنند.

«بانو» در «سرچشمه»

مستند «بانو» در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) نمایش داده می شود.

آن طور که فارس گزارش داده، مستند «بانو» به نویسندگی و کارگردانی محمد حبیبی منصور و تهیه کنندگی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، امروز ساعت 16 در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) به نمایش درمی آید.

 مستند بانو با گویندگی ثریا قاسمی در 82 دقیقه روایتگر زندگی پر فراز و نشیب عصمت احمدیان از زنان تاثیرگذار اهواز است. زنی که خودش و اعضای خانواده او از جمله همسر و سه فرزندش هرکدام به نوعی با جنگ در ارتباط هستند.

بر این اساس، زندگی پس از جنگ و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی خانم احمدیان نیز بخش مهمی از زندگی اوست که در این مستند به آن پرداخته شده است.