آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
سیاست
۳

اعضای هیات وزیران در پاستور چه گفتند؟

دارالفشار شهرداری، حق اعتراض کارگران و دغدغه برای متهمان بی گناه

پس از برگزاری جلسه هیات دولت در نهاد ریاست جمهوری برخی وزرا و معاونان رییس جمهوری درحاشیه این نشست به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند. پیش از ظهر دیروز البته زنگنه و ظریف، برای پاسخ به این پرسش ها، در جمع خبرنگاران حاضر نشدند اما رییس دفتر رییس جمهوری، رییس کل بانک مرکزی، وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر اقتصاد و وزیر صنعت ازجمله اعضای هیات وزیران بودند که در حیاط پاستور روبه روی دوربین ها و ضبط صوت ها ایستادند. رییس سازمان صداوسیما و وزیر اطلاعات همچون همیشه از جلوی جایگاه خبرنگاران عبور و تنها به دست تکان دادنی اکتفا کردند و درنهایت سخنگوی دولت از پله های ساختمان نهاد ریاست جمهوری پایین آمد و توضیح مختصری درمورد مصوبات دولت ارایه داد. دیروز اما شاید جای محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حیاط دولت بیش از باقی وزرا خالی بود؛ وزیری که با تذکر و انتقاد برخی نماینده ها روبه رو شده است.

شهرداری دارالفشار است

اولین کسی که پس از پایان جلسه هیات دولت به جمع خبرنگاران آمد، پیروز حناچی، شهردار تهران بود. شهرداری که این روزها فشارهای رسانه ای جناح مخالف به او یادآور فشارها به دو شهردار پیشین حاصل انتخاب شورای شهر اصلاح طلب است. حتی پس از اعلام مجدد بدهی های شهرداری دوران قالیباف این فشارها افزایش یافته و شائبه هایی درمورد دوام نیاوردنش در این نهاد مدیریت شهری شنیده شد. با این حال حناچی در واکنش به پرسش «اعتماد» درمورد این فشارها گفته «شهرداری دارالفشار است» او همچنین درمورد احتمال رفتنش از شهرداری گفت: «رفتن آدم با خداست؛ ما آمدیم برای خدمت و تا زمانی که بشود، خدمت خواهیم کرد اما نه، فکر نمی کنم بحث رفتن باشد.» او البته درمورد یکی از اتفاقات پرحاشیه هفته گذشته نیز اظهارنظر کرد. بسته شدن درهای بوستان مادر به خاطر حضور همسر ظریف و همسران برخی دیپلمات های دیگر پرسشی بود که حناچی گرچه اعلام کرد از چند و چون آن خبر ندارد اما در عین حال تاکید کرد که «اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد، براساس تصمیم سلیقه ای بوده است. نه ما و نه وزیر خارجه موافق این اتفاق نبوده ایم.» پیش از این ظریف و همسرش هم از مردم به خاطر این اتفاق عذرخواهی کرده بود.

دغدغه برای متهمان ترور دانشمندان هسته ای

روایت متهمان ترور دانشمندان هسته ای از اتفاقاتی که بر آنها رفت، به همان اندازه که در رسانه های خارجی با پوشش گسترده همراه بود، در داخل با سکوت همراه شد. اگرچه وزیر اطلاعات هم در نشستی خصوصی ماجرا را شرح داد و برخی نمایندگان مجلس موضوع را پیگیری کردند اما هنوز همچنان که باید و شاید به افکار عمومی توضیح داده نشد که چه رخ داده و چه رخ خواهد داد. از همین روی «اعتماد» با یادآوری جملات روز سه شنبه روحانی در دیدار با وزیر اطلاعات و مدیران ارشد این وزارتخانه که ویژگی مهم این وزارتخانه «نظارت پذیر بودن» آن است، از محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری درباره میزان دغدغه مندی دولت در این زمینه پرسید. واعظی پاسخ داد: «دولت اگر در این زمینه دغدغه مند نبود که همان طور مثل دولت قبل عمل می کرد. دولت و وزارت اطلاعات دغدغه دارند. اینکه حقوق یک ایرانی چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور رعایت شود. حقوق شهروندی جزو اولویت های آقای روحانی است. روحانی به عنوان یک حقوقدان برای حقوق شهروندی اهمیت بسیاری قائل است. دولت منشور حقوق شهروندی نوشته و به عمل به آن اعتقاد دارد.»واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است رییس جمهوری یا وزیر اطلاعات گزارشی در این مورد به افکار عمومی بدهند نیز گفت: «این موضوع را دستگاه ذی ربط پیگیری می کند اما در همه جای دنیا این گونه است که عمدتا سرویس های امنیتی و اطلاعاتی مرتب با افکار عمومی در ارتباط بوده و صحبت کنند اما ما در دولت مرتب از وزارت اطلاعات در این زمینه و زمینه های دیگر گزارش می خواهیم. همچنین به مجلس نیز گزارش ارایه می کنند و کرده اند. به رهبری نیز گزارش می دهند که نشان از نظارت پذیر بودن وزارت اطلاعات ما است.»محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه به تفصیل، به پرسش های دیگر خبرنگاران نیز پاسخ داد. او درمورد موضع ترکیه درباره مناطق شمال شرق سوریه و همچنین اعلام امریکا درخصوص خروج نیروهایش از این مناطق گفت: «نظر جمهوری اسلامی ایران این است که باید همه تلاش کنیم تا مسائل و مشکلات سوریه از طریق مذاکره حل شود... همچنین استقبال می کنیم که امریکایی ها هم از آنجا و هم از مناطق دیگری که در آنجا نیرو دارند، خارج شوند.» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اخیرا مدعی شده منطقه امنی که قرار است بدون مشورت با دولت دمشق در شمال سوریه ایجاد شود، به پاکسازی تروریست ها از مرزهای ترکیه منجر خواهد شد. واعظی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی اخبار درخصوص پیشنهاد عربستان برای رفع تنش های میان دو کشور گفت: «جمهوری اسلامی ایران از این موضع استقبال می کند و اینکه طرف مقابل اعلام آتش بس کرده است، استقبال می کنیم و اگر عربستانی ها هم درموضوع روابط شان با ما و هم جنگ با یمن جدی هستند، آن را یک گام مثبت تلقی می کنیم.»واعظی در پاسخ به پرسشی درمورد تاثیر گام سوم کاهش تعهدات بر تصمیم گیری های اروپا نیز توضیح داد: «گام سوم تاثیرات بسیار زیادی گذاشته است و تماس های متعددی با ما حاصل شده که این تماس ها از راه های مختلف و به صورت مرتب بوده و همچنان نیز ادامه دارد؛ ما آماده هستیم پیامی که ایران در گام سوم برای اعضای برجام و سایر کشورها ارسال کرده است زودتر مورد توجه قرار بگیرد.»

اعتراض کارگران باید به رسمیت شناخته شود

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که این روزها «مساله کارگران هفت تپه» در حوزه تحت نظرش حاشیه هایی ایجاد کرده نیز به سوالاتی درمورد کارگران این کارخانه پاسخ داد؛ کارگرانی که از میانه راه اهواز به تهران، بازگشت داده شدند و موفق به ملاقات با نمایندگان مجلس نشدند. شریعتمداری در این زمینه توضیح داد: «برخی کارگران به دلیل عدم تثبیت مالکیت معترض هستند برای همین هم باید وضعیت مالکیت این واحدها مشخص شود... برخی هم با عقب افتادگی پرداخت حقوق و دستمزد مواجه بودند که معیشت شان را با مشکل مواجه کرده بود. بخش قابل ملاحظه ای از این مشکلات به حداقل ممکن رسیده است و واحدهای تولیدی که متعلق به سازمان خصوصی سازی و بانک ها بودند نسبت به پرداخت حقوق های معوقه حداقلی اقدام کردند اما یکی دیگر از خواسته های کارگران بحث تثبیت مالکیت این واحدها است که خواسته ما هم هست و به ایجاد شرایط مطلوب در اداره آن واحدها و رفتن به سمت نوآوری در تولید و نوسازی خطوط و بهترشدن معیشت کارگران منجر خواهد شد.»

جداول مقایسه ای برای تعیین تغییرات لایحه زنان

معصومه ابتکار، معاون اول رییس جمهوری و از معدود اصلاح طلبان هیات دولت در حاشیه جلسه هیات دولت به سوالی در مورد تعیین تکلیف لایحه تامین امنیت زنان در دولت نیز به «اعتماد» پاسخ داد. او که دو هفته پیش خبر داده بود که میزان تغییر و تحولات در لایحه ارسالی از قوه قضاییه به نسبت لایحه تنظیم شده ازسوی دولت در دست بررسی است، این هفته گرچه از بیان جزییات خودداری کرد اما گفت: «معاونت زنان کار مقایسه ای را انجام داده و با تهیه جداول مقایسه ای مشخص شده که چه تغییراتی انجام گرفته است. از بحث کارشناسی عبور کرده ایم اما هرجاکه مربوط به اختیارات و ظایف دولت باشد ورود خواهیم کرد و به سرعت کار را پیش می بریم.»