آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۵

پیدا و پنهان

نظر عضو کمیسیون عمران درباره حادثه ریلی زاهدان

سید ابوالفضل موسوی بیوکی، نایب رییس کمیسیون عمران مجلس، درباره دلایل حادثه قطار زاهدان-تهران که هفته گذشته رخ داد، گفت: بیش از 170 پیچ از ریل راه آهن باز شده بوده که دو علت می تواند داشته باشد. یا به قصد دزدی این کار انجام شده یا می تواند انگیزه خرابکاری پشت این ماجرا باشد. نیرو های امنیتی اظهار داشتند که ماجرا امنیتی نبوده است، اما از سوی دیگر شواهد نشان می دهد تعداد پیچ های باز شده و قیمت آنها ارزش دزدی نداشته است. اکنون موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید تحقیقات و کار کارشناسی ادامه یابد تا دلیل اصلی این حادثه روشن شود.

30 درصد جوانان نه کار می کنند نه درس می خوانند

بر اساس داده های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 30 درصد از جوانان 15 تا 24 سال در ایران «نه مشغول به کار هستند و نه در حال تحصیل.» در واقع 30 درصد جوانان بین 15 تا 24 سال در ایران از درس رها شده یا آن را رها کرده اند، اما جذب کار و حرفه ای نیز نشده اند. این آمار بر اساس شاخص موسوم به «نیت (neet)» اعلام شده است. این شاخص نشانگر وضعیت جوانان 15 تا 24 ساله ای است که مشغول به کار و در حال تحصیل یا کارآموزی نیز نیستند. نرخ این شاخص نزدیک به نرخ بیکاری جوانان در ایران است.

محکومیت شورای اروپا با شکایت یک شرکت ایرانی

شعبه عمومی دیوان دادگستری اروپا در حکمی در خصوص پرونده شکایت شرکت فولمن از شورای اروپا به نفع این شرکت رای داد. شورای اروپا محکوم به پرداخت 71 هزار یورو غرامت به خاطر خسارات غیرمادی وارده به شرکت فولمن شده است. شرکت فولمن از جمله نخستین شرکت هایی بود که به بهانه مشارکت در ساخت تاسیسات هسته ای و ذیل سیاست امنیتی و خارجی مشترک اروپا در لیست تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

کاهش 40درصدی تولید خودرو

وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی در مردادماه امسال نشان از کاهش قابل توجه تولید خودرو نسبت به سایر کالاها دارد. بر اساس این آمار در 5 ماهه نخست 98 میزان تولید انواع خودروهای سواری منفی 40 درصد، اتوبوس، مینی بوس و ون منفی 62.3 درصد، الیاف اکریلیک منفی 54.5 درصد اعلام شده است. وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی در مردادماه امسال نشان از کاهش قابل توجه تولید خودرو نسبت به سایر کالاها دارد. البته از مجموع 32 کالای منتخب صنعتی فقط 5کالا شاهد رشد تولید بیش از 20 درصدی بوده اند.

35 هزار روستا خالی از سکنه اند

آخرین بررسی وزارت تعاون نشان می دهد در سال 1397 از مجموع جمعیت 82 میلیونی ایران، 27/5 میلیون نفر معادل 25/2 درصد جمعیت کشور ساکن روستاها بوده اند. همچنین براساس این آمار، در سال گذشته 97 هزار و 917 روستا در کشور وجود داشته که از این میزان، تعداد 35 هزار و 613 روستا (معادل 36 درصد کل روستاهای کشور) خالی از سکنه بوده است.

رشد 273 درصدی قیمت سیب زمینی

براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییرات قیمتی کالاهای اساسی در مرداد ماه سال جاری قیمت سیب زمینی در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 272.6درصدی را داشته است. در این مدت از مجموع 54 کالای اساسی و مهم حدود 21 کالا با رشد قیمتی بیش از 50 درصدی روبه رو بوده است. همچنین قیمت جو افزایش 106 درصد، خرما مضافتی افزایش 202 درصد، لاستیک پراید افزایش 108.6 درصد و پیاز افزایش 64.2درصدی داشته است.

مستاجران تهرانی در معرض حذف از شهر هستند

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به «به جاماندگی» ارزش پول در برابر «ازجادررفتگی» قیمت مسکن و اجاره بها طی چند سال اخیر گفت: 42 درصد تهرانی ها مستاجر هستند و با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، این گروه در معرض حذف از شهر هستند. محمد حسین بوجانی افزود: یکی از مهم ترین مسائلی که پایتخت با آن روبه روست مهاجرت درون شهری به علت خانه به دوشی ساکنان آن است؛ حال آنکه مستاجران تهرانی حق سکونت در شهر را دارند.

در زمان رکود و تحریم چرا خصوصی سازی؟

احسان خاندوزی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه می گوید: حتی کشورهایی که خصوصی سازی از آنها شروع شده در زمانی که بحران اقتصاد کلان روی می دهد، ترمز واگذاری ها را می کشند. در حالی که هم اکنون با رکود اقتصادی و همچنین تحریم های شدید در کشور مواجه هستیم، اما دولت اصرار دارد شرکت های مهم و حاکمیتی را واگذار کند که در عمل موفق نمی شود. این کارها نشان می دهد، هنوز دولت سیاست های خصوصی سازی را خوب نمی شناسد چون رکود و تجارت خارجی و بنگاه های اقتصادی در پایین ترین سطح ارزش دفتری قرار دارند.