آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۶

خبر کوتاه

نبود زیرساخت وزارت بازرگانی در استان ها

علی اکبرکریمی، نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در استان های کشور زیرساختی برای تشکیل وزارت بازرگانی وجود ندارد، حتی در همین تهران هم ساختمان وزارت بازرگانی را به وزارت دادگستری داده اند و وزیر دادگستری در آن ساختمان نشسته است. این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت بازرگانی عمدتا به دنبال منفعت واردکنندگان و تجار بوده است، افزود: در بسیاری از کشورها حوزه تجارت و تولید در یک سازمان و دستگاه متمرکز ملی، سازماندهی می شوند و حتی در برخی از معدود کشورهایی که این حوزه ها جدا هستند سازوکاری برای یکپارچه کردن فعالیت و هماهنگی آنها وجود دارد.

فروشگاه های اینترنتی زیر ذره بین استاندارد

نیره پیروزبخت، رییس سازمان استاندارد با بیان اینکه برای فروش یا تبلیغ هر کالایی که مشمول استاندارد اجباری است باید براساس موازین سازمان استاندارد عمل شود، گفت: طبق برنامه ریزی ها در نظر داریم فروشگاه های اینترنتی را پس از طی مراحل قانونی تحت پوشش قرار دهیم و بر کل مراحل از تامین تا تبلیغ و فروش کنترل و نظارت خواهیم داشت. پیروزبخت درباره جعل علامت استاندارد در برخی کالا ها گفت: کالا ها از فیلتر های خاصی رد و نمونه برداری می شوند، همچنین وضع تولید در واحدهای تولیدی پایش، کنترل و تضمین کیفیت می شود.

درآمد 1300 میلیارد تومانی رجیستری تلفن همراه

علی رهبری، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت با اشاره به درآمد 1300 میلیارد تومانی دولت از محل اجرای طرح رجیستری تلفن همراه گفت: سوءاستفاده کنندگان که از واردات مسافری تلفن همراه به اطلاعات مسافران به صورت غیرمجاز دسترسی پیدا کرده به نام آنها گوشی ثبت می کنند. تا این لحظه سوءاستفاده از رویه مسافری در واردات 37 هزار گوشی تلفن همراه محرز شده و بر همین اساس برای 7 هزار گوشی تلفن همراهی که در شبکه اپراتوری فعال شده اند، پیامک هشدار ارسال شده است.

افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی ایران با وجود تحریم ها

مجله پترولیوم در گزارشی نوشت: با وجود سختی شرایط تحریم های اقتصادی دولت امریکا، تولیدات گاز طبیعی در ایران در میان سال های 2017 تا 2019 افزایش یافته و این کشور توانسته حتی کمبود گاز مصرفی خود در فصل زمستان را نیز با تولید بالا برطرف کند.

ابلاغ دستورالعمل استخراج رمزارزها؛ به زودی

علیرضا هادی، مدیرکل دفتر طرح ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری استخراج رمزارز با همفکری صاحب نظران و فعالان این بخش تدوین شده است. به گفته او، این دستورالعمل در آینده نزدیک توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد اما نیاز است به دلیل جدید بودن این صنعت، سازمان های استانی کاملا توجیه شوند. او افزود: در تهیه دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری استخراج رمزارز تلاش کردیم همه جوانب موضوع را ببینیم و نظرات دستگاه های مختلف را در آن لحاظ کنیم.