آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۴
اقتصادی
۴

وزارت جهاد کشاورزی: ایران در تولید برنج خودکفا شد

بر اساس گفته معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج سفید در کشور، ایران نیازی به واردات برنج نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده درباره میزان تولید برنج در کشور تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، سرانه مصرف هر نفر، 35 کیلوگرم است و بر اساس نیاز جمعیت 83 میلیونی کشور، تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج، کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تلاش کشاورزان، منابع آبی خوب، برنامه ریزی و تدارکات خوب در زمینه نهاده های مورد نیاز تولیدکنندگان، وضع تولید برنج در سال زراعی جاری بسیار مناسب بوده که حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از این میزان تولید به حاصل شده است.

بخشنده ادامه داد: هم اکنون برداشت برنج در استان های شمالی به پایان رسیده و در سایر استان ها نیز مثل خوزستان که امسال بارش مناسبی داشتیم سطح زیر کشت برنج گسترده و تولید نیز بسیار خوب است و برداشت برنج در این استان نیز از 15 آبان شروع می شود.

وی افزود:​ در شش ماهه نخست امسال، حدود 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می توانیم به عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کنیم. برنج از طرح های ستاد اقتصاد مقاومتی وزارتخانه بوده که در برنامه ای به ستاد مربوطه ارائه و مصوب شده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود 600 هزار هکتار بوده اما در سال جاری در برخی استان ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به 830 هزار هکتار رسیده است که نشان می دهد 230 هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس 800 هزار تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.

بخشنده افزود: عمده واردات برنج را بخش خصوصی انجام می دهد و مقداری از واردات برنج در دست شرکت بازرگانی دولتی ​است که بر اساس تولید امسال بخشی از واردات برنج برای تامین ذخایر راهبردی استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستاورد تولید برنج در سال جاری در یک تا دو دهه اخیر بی سابقه بوده است، ادامه داد: میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و 100 هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و 680 هزار تن بوده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال 42 درصد تولید برنج بیشتر شد که به طور متوسط 12 درصد در گیلان و مازندران و 30 درصد دیگر در سایر استان ها به دلیل افزایش زیر کشت تولید برنج داشتیم.

بخشنده افزود: برای کشت شش میلیون هکتار گندم، برنامه ریزی و تدارکات لازم برای کشاورزان در زمینه تامین بذر، کود شیمیایی، سموم علف کش و ماشین آلات شده است. تاکنون 350 هزار هکتار کشت گندم انجام شده و به سرعت ادامه می یابد که امیدواریم با کشت شش میلیون هکتار، بیشتر از 14 میلیون تن تولید در این بخش داشته باشیم.

وی ادامه داد: زمان کشت محصولات پاییزه گندم، کلزا، جو و چغندرقند فرا رسیده است. برای کشت کلزا که یکی از دانه های مهم روغنی و جزو برنامه های اقتصاد مقاومتی است برنامه ریزی لازم انجام شده که حداقل 500 هزار هکتار کشت دانه های روغنی داشته باشیم و بتوانیم 600 تا 700 هزار تن محصول به خصوص کلزا برداشت کنیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در زمینه کلزا وابستگی ما زیاد است گفت:​ برنامه ای به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای توسعه بیشتر کشت کلزا ارائه کرده ایم.

بخشنده افزود: در سال 93 تولید کلزا در کشور 60 هزار تن بود که با تلاش کشاورزان و همکاران، امسال به 400 هزار تن رسید.