آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
هنر و ادبیات
۹
سینمای ایران

به بهانه اکران فیلم مسخره باز

در دکان سلمانی

تینا جلالی

به تازگی نمایش فیلم«مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی زاده در سینماهای سراسر کشور آغاز شده است؛ فیلمی که کارگردانش ضمن برخورداری از پیشینه تئاتری (کارگردان و فیلمنامه نویس) جزو کارگردانان جوان این هنر به حساب می آید. دو نمایش «می سی سی پی نشسته می میرد» و «کالیگولا»ی او بازخوردهای زیادی از جانب تماشاگران داشت. با این حال داستان اولین فیلم همایون غنی زاده در یک سلمانی مردانه می گذرد. این فیلم فضای سورئالی دارد و در عین حال یک تریلر سینمایی هم نامیده می شود. علی نصیریان در این فیلم نقش صاحب سلمانی بر عهده دارد که دست هایش مدام می لرزد و فردی معتقد به اصول اخلاقی است که سر ماجرایی با سرهنگ کیانی از قدیم الایام مشکل دارد.

صابر ابر هم شخصیت راوی داستان فیلم است که عاشق بازیگری است و هر شب بعد از سلمانی تمرین بازیگری می کند. او و بابک حمیدیان در این سلمانی فرضی کار می کنند. در کنار نصیریان، صابر ابر و بابک حمیدیان بازیگران دیگری نظیر رضا کیانیان، داریوش موفق و هدیه تهرانی هم در این فیلم حضور دارند که هر از گاهی به ذهن راوی می آیند و ما ردپای آنها را در فیلم می بینیم. اما داستان از آنجا شکل می گیرد که دوست و کارچاق کن صاحب این سلمانی شبی به آنها می گوید که موهای بلند زنانه را به قیمت خوب می خرد و... همچنین به این نکته هم اشاره کنیم که در مسخره باز علی مصفا تهیه کننده است و بهمن فرمان آرا در مقام مشاور با همایون غنی زاده همکاری داشته است. مسخره باز با فضای سورئال و فانتزی که دارد از همان اولین نمایش در جشنواره فجر با استقبال مخاطبان همراه بود و از آن به عنوان یک تجربه متفاوت در سینما نام برده می شد. اما با تمام نگاه های مثبتی که منتقدان به این فیلم در طول جشنواره داشتند و فیلم توانست چهار جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم سینمایی بخش نگاه نو و سیمرغ بلورین فیلم های هنر و تجربه را کسب کند، اما امتناع غنی زاده از دریافت جایزه اش در مراسم اختتامیه جشنواره، حواشی عجیب و غریبی را دامنگیر این فیلمساز جوان کرد.

او یک مهاجر اهل کشور افغانستان را به جای خود روی صحنه فرستاد تا ضمن اعلام معذوریت از پذیرش جایزه بخش نگاه نو، از مشکلات مهاجران افغان در ایران بگوید اما مهاجر افغان به جای بیان مشکلاتش ترجیح داد از خوبی ها بگوید و از مردم ایران تشکر کند: «نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم.» این رفتار همایون غنی زاده واکنش منفی زیادی در پی داشت. مهرزاد دانش که عضو هیات داوران جشنواره فجر بود در توییتی به تندی نوشت: «به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر پیشنهاد می کنم، قوانینی تدوین شود که بر اساس آن، افرادی که از گرفتن جوایزشان، بدون دلیل امتناع می کنند، در دوره های بعد حق شرکت در این مناسبت را نداشته باشند. لوس بازی زننده جوانک تازه کاری با رفتارهای تهوع آور و...» مسخره باز با تبلیغات متفاوتی که برای معرفی خود به مخاطب اتخاذ کرده این روزها در سراسر کشور با رده بندی سنی + 12به نمایش درآمده و تماشای آن به علاقه مندان سینمای متفاوت توصیه می شود.