آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۸
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

استمرار خشم افکار عمومی آمریکا از ترامپ

گروه بین الملل: اقبال رای دهندگان و شهروندان آمریکایی در خصوص استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده افزایش پیدا کرده است. نشریه پولیتیکو گزارش داده است که مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، هم اکنون نیمی از شهروندان آمریکایی خواستار استیضاح ترامپ هستند. این در حالی است که در گذشته ای نه چندان دور و البته زمانی که موضوع اوکراین گیت مطرح نشده بود،اکثر شهروندان آمریکایی و حتی بسیاری از رای دهندگان دموکرات و افراد مستقل ، مخالف برکناری رئیس جمهور ایالات متحده از قدرت بودند. 

مطابق نظرسنجی پولیتیکو، 50 درصد از مردم آمریکا موافق استیضاح ترامپ هستند و 43 درصد دیگر، مخالف با آن می باشند. مخالفان استیضاح ترامپ اکثرا دارای گرایش جمهوری خواه هستند.7 درصد از شهروندان آمریکایی نیز در این خصوص هنوز  نظرخاصی ندارند. 

این نظرسنجی نشان می دهد که ادعای نمایندگان دموکرات کنگره و جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در خصوص سوء استفاده ترامپ از قدرت، مورد پذیرش افکار عمومی قرار گرفته است. این بدترین خبر ممکن برای ترامپ محسوب می شود زیرا حتی اگر استیضاح وی رای نیاورد (که احتمال آن نیز زیاد است)،نفرت عمومی از وی نزد موافقان استیضاح ، آن هم تا زمان انتخابات سال 2020 باقی خواهد ماند. بنابراین، این موضوع تاثیر منفی خود را در انتخابات به ضرر ترامپ خواهد گذاشت. 

در این میان، نظرسنجی های دیگری نیز در خصوص موضوع استیضاح ترامپ منتشر شده است که نتایج آن، کمی با نتایج منتشر شده در نظرسنجی اخیر پولیتیکو فاصله دارد.  به عنوان مثال بر اساس نظرسنجی ای که رویترز/IPsos انجام داده اکثر دموکرات ها خواستار استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بوده حتی اگر این موضوع باعث تضعیف شانس پیروزی دموکرات ها در انتخابات 2020 شود.این موضوع ، نشان دهنده خشم عمیق دموکرات ها از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکاست. بر اساس این نظرسنجی که روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام شده حامیان استیضاح ترامپ همچنان بدون تغییر باقی مانده و همانند هفته پیش 45 درصد آمریکایی ها از استیضاح حمایت می کنند. البته حمایت دموکرات ها از استیضاح افزایش یافته است. مخالفان استیضاح نیز کاهش دو درصدی داشته اند و به 39 درصد رسیده اند. همان گونه که مشاهده می شود، در این نظرسنجی نیز تعداد موافقان استیضاح از تعداد مخالفان آن بیشتر است. مروری بر آرای افراد شرکت کننده در نظرسنجی نیز در نوع خود قابل تامل است. در میان کسانی که خود را دموکرات می دانند 79 درصد اعلام کرده اند که ترامپ باید استیضاح شود که 5 درصد بیشتر از نظرسنجی انجام شده در بازه زمانی 26 تا 30 سپتامبر می باشد. همچنین فقط 12 درصد از جمهوری خواهان از استیضاح حمایت می کنند و از هر 3 نفر مستقل، یکی از استیضاح رئیس جمهور آمریکا حمایت می کند که در مقایسه با هفته پیش تغییری نداشته است.سران حزب دموکرات به این نتیجه رسیده اند که با توجه به افزایش اقبال عمومی در خصوص استیضاح ترامپ، این مسئله باید زودتر مورد پیگیری قرار بگیرد زیرا در صورت واکنش منفعلانه دموکرات ها در مجلس نمایندگان و سنا، میزان اقبال عمومی به این حزب رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر، خشم طرفداران حزب دموکرات از ترامپ نیز به این روند دامن زده است. در نظرسنجی رویترز نیز  55درصد دموکرات ها گفته اند که سران حزب آنها باید استیضاح را به پیش ببرند حتی اگر این موضوع روندی طولانی و هزینه برداشته باشد و ممکن باشد که شانس آنها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 را تضعیف کند.