آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
رسانه
۵
یادداشت

اول و آخر؛ متن

ابراهیم وحیدزاده

برای رونق هرچه بیشتر تلویزیون طبعا باید برنامه هایی را که مورد علاقه بینندگان است، نمایش دهیم. همان طور که می دانید سریال های تلویزیونی در همه ادوار مخاطب بیشتری نسبت به اغلب برنامه ها داشته اند و همین علاقه مندی بوده که باعث شده مدیومی نظیر شبکه خانگی که زمانی ویژه عرضه فیلم و تله فیلم بود هم دست به کار تولید سریال شود.

اما چه باید کرد که یک سریال جذاب و مخاطب پسند تولید شود؟ از نظر قصه و پرداخت شخصیت و حتی واژگانی که برای طراحی دیالوگ به کار می رود، باید به سمت تاثیرپذیری بالا برویم. تماشاچی باید از کار خوشش بیاید تا در نگاهی برتر تلویزیون مورد توجه قرار گیرد.

وقتی ما در ساختن سریال به خواسته های اساسی تماشاچی اهمیت ندهیم، مسلما آن سریال هم دیدنی نشده و مخاطب نیز از دیدن کار لذت نخواهد برد و پیگیر نخواهد شد.

برخلاف تصور برخی سریال سازان نظرم این است که بودن ستاره ها در پیگیری سریال ها تاثیر چندانی ندارد و نمی توان بدون داستان جذاب و به صرف محبوبیت چهره ها، ساخت یک سریال جذاب را رقم زد. باید اول داستان پردازی خوبی داشت و به دنبالش به سمت جلب بازیگر رفت.

تولید سریال بدون متن قوی و به صرف حضور چهره ها مانند درست کردن غذایی می ماند که مواد اولیه ممتازی دارد، ولی دستور پخت آن نامشخص است. طبیعی است که از چنین غذایی هیچ کس استقبال نخواهد کرد و مشتری اول و آخرش همان آشپزش خواهد بود. سریالی که داستان پرکشش نداشته باشد و فقط بازیگران مشهوری دارد هم فقط یکی دو قسمت جلب مخاطب می کند و بعد، تمام.

ایجاد ارتباط با مخاطب در همه حیطه ها از ادبیات تا سینما و موسیقی و حتی تجارت به کیفیت عمل انجام شده است و نه فردی که عمل را انجام می دهد. برای سریال سازی دست اول هم تا می توانیم روی سناریوهای بکر و قوی کار کنیم.

تجربه ثابت کرده ارتباط بهتر با تماشاچی در سایه متن خوب و استاندارد برقرار می شود و ستاره ها مکمل ماجرا هستند. اصل ماجرا، قصه و نوع پرداخت است و وقتی اینها درست باشد، بازیگرهای گمنام ولی توانا هم اگر باشند، سریال دنبال خواهد شد.

همین سریال های خارجی که از تلویزیون پخش می شود مگر بازیگر معروف دارند؟ عموما ما به عنوان تماشاچی ایرانی بازیگران این سریال های خارجی را نمی شناسیم ولی چون قصه، جذاب است، وقت می گذاریم و آن را می بینیم و لذت می بریم، پس در سریال سازی به دنبال متن قوی باشیم.