آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
خبر
۸

خبر

ابلاغ قانون تابعیت فرزندان مادران ایرانی

دنیای اقتصاد : رئیس جمهوری قانون «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» را برای اجرا به وزارت کشور، وزارت دادگستری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ کرد.

دستور روحانی برای حل معضل بوی نامطبوع اتوبان تهران - قم

حسن روحانی همچنین روز گذشته به شهرداری تهران و دستگاه های دولتی ذی ربط دستور داد تا نسبت به حل معضل بوی تعفن و نامطبوع اتوبان تهران - قم (حدفاصل فرودگاه امام تا مرقد مطهر امام «ره») اقدام و گزارش آن را به دولت ارائه دهند. روحانی همچنین دیروز در جلسه هیات وزیران، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش مصرف پلاستیک و بازیافت پسماند و ساماندهی معضل پسماند، به خصوص در شهر تهران و شهرهای شمالی، دستورات ویژه ای صادر کرد.هیات وزیران همچنین در جلسه روز گذشته خود؛ هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب اعم از ایجاد و بهسازی ایستگاه های پمپاژ آب، احداث استخر ذخیره آب و سدهای معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ممنوع کرد. از سوی دیگر، با تصویب هیات وزیران، مبلغ 2هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه و عملیات اجرایی مربوط در حوضه دریاچه ارومیه در چارچوب موافقت نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.هیات وزیران همچنین به منظور تامین هزینه های اضطراری و ضروری ناشی از سیل سال جاری، با اختصاص مبلغ 36 میلیارد تومان اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای بابت تسویه تنخواه پرداختی هزینه های مذکور به استان های خوزستان، لرستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، فارس، مازندران و گلستان موافقت کرد.

نظر واعظی درباره آینده روابط ایران و عربستان

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان برای رفع مشکلات در روابط ایران و عربستان پیشنهادی را ارائه کرده است، گفت: منطقه ما به آرامش نیاز دارد و باید با گفت وگو مسائل را حل کنیم؛ بحران یمن در منطقه بسیار طولانی شده است. موضع جمهوری اسلامی از روز اول آتش بس و مذاکره برای برقراری صلح بوده است. واعظی با بیان اینکه مذاکره بهترین راه است، گفت: از اینکه حوثی ها و طرف مقابل آنها اعلام آتش بس کرده اند، استقبال می کنیم؛ اگر عربستانی ها در حل مشکل یمن و روابط با ایران جدی هستند، ما این را گام مثبت تلقی می کنیم.او در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم صادرات غیرنفتی توسط چین آیا ما شاهد اتفاقات تازه ای در اقتصاد و نوسانات نرخ ارز خواهیم بود، گفت: خیر. الان ما از طرف چین و اروپا و بسیاری از کشورها تحریم جدیدی نداریم. آمریکا فشارهایی به برخی از کشورها می آورد که محدودیت ایجاد می کند. ما هم راه هایی بلد هستیم که این فشارها را دور بزنیم.

رئیس قوه قضائیه: فساد محصول اقدام یک شبه نیست

ایسنا : رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه بسیاری از فسادها و کجی هایی که در نظام اداری صورت می گیرد محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست، بلکه محصول یک غفلت، بی توجهی و چشم بستن بر فساد و خلاف است، گفت: این موضوع یک مدتی است به مساله ای تبدیل شده که امروز برای مردم، مسوولان و همه غیرقابل تحمل است.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در مراسم نکوداشت سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، فعال شدن ساختارها در درون دستگاه های اداری کشور را کمک در جهت ارتقای سلامت اداری دستگاه ها خواند و از مجلس شورای اسلامی خواست که قانون ارتقای سلامت اداری را تمدید کند. رئیس قوه قضائیه حضور سازمان بازرسی را مبتنی بر یک نگاه پیشگیرانه و صیانت از مدیران برای اینکه فساد واقع نشود و به منظور واقع نشدن فساد عنوان کرد و گفت: حضور این سازمان فقط برای مقابله با فساد نیست و مقابله با فساد در مرحله بعدی است.وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان اینکه حمایت از مدیران و حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان فعال وظیفه همه ماست، گفت: اگر سرمایه گذار به هر دلیل در نظام اداری دچار مشکل شد، باید مراجعه کند به سازمان بازرسی کل کشور و اعلام کند که به کار من گیر می دهند و سازمان بازرسی نیز بلافاصله باید کار را دنبال کند و ببیند گیر کار کجاست. رئیسی تاکید کرد که بخش حمایت از سرمایه گذاری باید در سازمان بازرسی فعال باشد. سرمایه گذاری داخلی یا خارجی، فرقی نمی کند؛ تسهیل سرمایه گذاری در گرو این است که اگر یک سرمایه گذار، یک کارآفرین به هر دلیل دچار یک مشکل بی جهت شد، واقعا پیگیری شود؛ این گیرهای بیجا از دستگاه های اداری برداشته و کارآفرین کارش تسهیل شود.

دستور ویژه وزیر بهداشت درباره رسیدگی فوری به «چنارمحمودی ها»

ایسنا : سعید نمکی وزیر بهداشت، طی نامه ای به معاون بهداشت این وزارتخانه دستور داد که هر چه سریع تر مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی ایجاد و تیم تخصصی و فوق تخصصی در این مرکز مستقر شود.

انتقاد آیت الله جنتی از مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس

ایرنا : دبیر شورای نگهبان با انتقاد از مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس ابراز امیدواری کرد که مجلس با جدیت این طرح را به سرانجام برساند. آیت الله احمد جنتی روز گذشته در جلسه این شورا گفت: در این طرح خلا های قانون قبلی انتخابات تا حدود زیادی برطرف شده بود و پیشنهادهای خوبی درباره شفافیت مالی نامزدها، جرائم انتخاباتی و... در آن وجود دارد که در صورت اصلاح قانون انتخابات، کار مجریان و ناظران برای انتخابات آینده دقیق تر خواهد بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران: دریا میدان تعیین کننده نبرد با استکبار است

پایگاه اطلاع رسانی سپاه : فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دریا را میدانی تعیین کننده در نبرد با مستکبران توصیف و تاکید کرد: دشمنان ملت ایران حتی در حداکثر قدرت خود نیز برابر ما کم توان هستند. سرلشکر حسین سلامی روز چهارشنبه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قله های بسیاری را پیش رو دارد که باید فتح کند، گفت: مهم ترین دستاورد مقاومت ملت ایران این است که راه شکست دادن دشمنان را آموخته و اعتماد به نفس کافی برای این اقدام بزرگ را دارد. سردار سلامی گفت: دشمنان ملت ایران حتی در حداکثر قدرت خود نیز در برابر ما کم توان هستند.