آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
فرهنگ
۹
کتاب هفته

رمانی برای حسین همدانی

معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، از انتشار زندگی نامه سردار شهید سرلشکر حاج حسین همدانی در قالب رمان از سوی موسسه فرهنگی - هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی خبر داد.

مرتضی میردار، معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت وگو با فارس با اشاره به ضبط و ثبت خاطرات شهید همدانی در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار کرد: ما براساس پروژه ای که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی پیرامون نقش همدان در انقلاب اسلامی تعریف کردیم، به ضرورت ثبت خاطرات شهید همدانی پرداختیم. اولین مصاحبه را با ایشان در 6 خرداد 1382 پیگیری کردیم. در آن دوران سردار همدانی فرمانده لشکر 27 محمد رسول ا...(ص) بودند و مشغله زیادی داشتند، اما وقتی راجع به کار توضیح داده شد و اهمیت آن برایشان مشخص شد، وقت گذاشتند و در هشت جلسه دو ساعته قریب به 16 ساعت مصاحبه های ایشان انجام شد.

معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: از نظر محتوایی یک بخش از خاطرات شهید همدانی درباره زندگینامه و خانواده ایشان است. همچنین آشنایی با امام خمینی و نهضت اسلامی و مبارزات انقلابی در همدان بخش دیگری از یادمانده های ایشان را شامل می شود.

میردار درباره ثبت خاطرات شهید از دوران دفاع مقدس عنوان کرد: شهید همدانی در همه عرصه ها به ویژه جنگ تحمیلی حضور پررنگی داشتند و همه ایشان را با نام و نشان دفاع مقدس می شناسند. به همین دلیل در ثبت و ضبط خاطرات ایشان به رخدادهای نهضت اسلامی، مبارزات انقلابی شهید همدانی و نیز دفاع مقدس توجه شد.

وی با اشاره به فعالیت های شهید همدانی در مقابله با فتنه های داخلی یادآور شد: بخش دیگر خاطرات شهید همدانی به حوادث دهه 70، دولت سازندگی و ناآرامی های فتنه سال 78 می پردازد که در آن دوران هم فعالیت های مثمر ثمری داشتند.

میردار خاطرنشان کرد: خاطرات شهید همدانی بنا بود در پروژه انقلاب اسلامی در همدان استفاده شود، اما محتوای خاطرات ایشان باعث شد یک پروژه مستقل و جداگانه تدوین کنیم. ما خاطرات را سال 90 خدمت ایشان دادیم، ولی به دلیل اتفاقات سوریه و جریان داعش وقفه ای به وجود آمد. شهید همدانی پس از بازگشت مجدد به ایران خاطرات را بازبینی کردند و مورد تایید قرار دادند.

معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد با اشاره به دغدغه شهید همدانی مبنی بر انتشار خاطرات ایشان در قالب «رمان انقلاب» گفت: بعد از شهادت ایشان با توجه به دغدغه خود شهید، کل هشت جلسه خاطرات سردار همدانی در اختیار موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار گرفت تا در قالب رمان منتشر شود. چون نظر ایشان این بود کتابی متفاوت تر از حوزه تاریخ شفاهی عرضه شود؛ لذا خانم کتابچی روی همین مبنا شروع به کار کردند و ان شاءا... این کتاب به زودی چاپ می شود تا علاقه مندان از آن استفاده کنند.