آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
ورزش
۱۴
فوتبال

اولین برد استقلال، پایان بدشانسی

روزهای پرفرازونشیب مرد ایتالیایی با آبی ها

آرمان صالحی

استقلال مقابل گل ریحان در جام حذفی به میدان رفت و با یک تیر، دو نشان زد؛ هم از سد این تیم عبور کرد تا به مرحله بعدی جام حذفی صعود کند و هم بالاخره طعم اولین پیروزی در فصل جاری را چشید. آبی پوشان در لیگ برتر با بدشانسی تمام هنوز به پیروزی نرسیده اند.

نتایج استقلال در لیگ برتر برای برکناری هر مربی ایرانی کفایت می کند، اما هنوز استراماچونی اسباب امیدواری استقلالی هاست. استقلال در لیگ نوزدهم با استراماچونی تا اینجا در درون دروازه، خط دفاع و حمله عملکرد خوبی نداشته است. به مشکلات این تیم باید حواشی، گمانه زنی ها در مورد حذف این تیم از آسیا، جنگ های مدیریتی، اختلافات معاون پیشین و بازیکنان و همچنین حرکات و رفتار غیرحرفه ای بعضی از بازیکنان را هم اضافه کرد.

بدشانسی هم در حال وروز فعلی استقلال بی تاثیر نبوده است. آبی پوشان در سه بازی که به عنوان تیم برنده در زمین حضور داشتند، در نهایت با پذیرفتن گل، برتری خود را از دست داده و با تساوی به کار خود پایان دادند. شاید تنها نقطه امیدوارکننده آبی پوشان عملکرد خط میانی آنهاست. داریوش شجاعیان و فرشید اسماعیلی با هم هماهنگ شده اند و هر دو بازیکن در پست های جدید خود به خوبی نقش آفرینی می کنند. گل اول استقلال به ذوب آهن شبیه گل آنها به فولاد خوزستان در هفته دوم بود که این بار جای زننده گل و پاس دهنده جابه جا شده است.

اگر بخواهیم کمی منصفانه به عملکرد آبی پوشان تا اینجای لیگ نوزدهم نگاه کنیم، باید بپذیریم آنها مقابل ذوب آهن عملکرد بهتری داشتند؛ هم مالکیت توپ بیشتری داشتند و هم موفق شدند موقعیت های گل بیشتری خلق کنند. برای این کار استقلال اقدام به تغییر سیستم کرد، اما نفراتی مثل هروویه میلیچ و میلاد زکی پور که مدافعان چپ استقلال هستند معلوم نیست قابلیت بازی در سیستم سه دفاعه را دارند یا نه. عارف غلامی هم بازیکنی است که در کنار بازی در پست دفاع وسط، توانایی بازی در پست دفاع راست را هم دارد و باید برای قرارگرفتن در ترکیب اصلی رقابت کند. به هرحال تغییر سیستم استقلال در فاز تهاجمی جواب داده و موجب شد تا سجاد آقایی بتواند خود را نشان دهد، زیرا پیش از این حال وروز خوشی نداشت. مهاجم جوان و کم سن و سال آبی ها که از فصل قبل و با یکی، دو حضور در جریان بازی های لیگ توانست خود را نشان دهد، تصور می شد از ابتدای بازی های لیگ نوزدهم یکی از بازیکنان اصلی استقلالی ها باشد، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه در هفته اخیر و به دلایلی مورد غضب استراماچونی قرار گرفت و این طور تصمیم گیری شد تا به همراه امیدها تمرین کند.