آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بانک و بیمه
۱۳

«دیوید مالپاس»، رئیس بانک جهانی اعلام کرد : ضعف رشد اقتصاد جهانی

دنیای اقتصاد : رئیس بانک جهانی هشدار داد که شرایط اقتصاد جهان اکنون از پیش بینی آخر بانک جهانی که در ماه ژوئن منتشر شد هم ضعیف تر است و رشد اقتصادی 6/ 2درصدی در سال 2019 محقق نمی شود.دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی تصریح کرد که چشم انداز اقتصاد جهانی با توجه به بحران هایی مثل برگزیت، جنگ های تجاری و شرایط بد اقتصاد اروپا که عدم اطمینان را تقویت کرده است تیره تر از پیش است.مالپاس که برای حضور در نشست سالانه بانک جهانی با صندوق بین المللی پول به مونترال سفر کرده با بیان اینکه «رشد اقتصادی جهان کند شده است» ادامه داد: شرایط اقتصاد جهان حتی از پیش بینی ماه ژوئن بانک جهانی هم ضعیف تر است.هشدار جدید مالپاس درباره رشد اقتصاد جهان در حالی مطرح می شود که سرمایه گذاران بزرگ جهان با دقت اتفاقاتی مانند برگزیت، وضعیت اقتصادی اروپا و جنگ های تجاری را زیر نظر دارند.

در هفته ای که گذشت مذاکرات چین و آمریکا بر سر اختلاف بزرگ تجاری دو کشور در سطوح بالا ادامه یافت، این درحالی است که «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلستان نیز قول داده تا پایان ماه جاری میلادی این کشور را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج کند. همزمان شاخص های اقتصادی از اروپا وضعیت قرمز را نشان می دهند، چراکه سقوط آمارهای تولید در این قاره تقاضا در کشورهای اروپایی را تحت تاثیر قرار داده است.رئیس بانک جهانی پیش تر نیز از دولت ها خواسته بود با انجام اصلاحات ساختاری پیش زمینه های لازم را برای موفقیت بخش خصوصی فراهم کنند. دیوید مالپاس هدف اصلی خود در مدیریت فصل جدید بانک جهانی را کمک به کشورهای درحال توسعه برای بهبود عملکرد عنوان کرده بود.به گفته وی، کمکی که بانک جهانی می تواند به این موضوع داشته باشد، تمرکززدایی است و قرار است نیروهای خود را به جای تمرکز در چند کشور به صورت پراکنده در کشورهای در حال توسعه متمرکز کنیم.

  نزول طلا با خوش بینی به مذاکرات چین و آمریکا

طلا روز گذشته صعود داشت و پس از لمس خط ترند میان مدت مجددا به سمت پایین بازگشت و سطح 1500 را شکست و به سمت حمایت کلیدی 1490 حرکت کرد.پس از خوش بینی به مذاکرات میان چین و آمریکا خوش بینی ها به بازار بازگشت و بهبود جریانات ریسک گریزی در بازار نیز موجب قدرت گرفتن دلار آمریکا و نزول طلا شد.در حال حاضر طلا سطح 1484 را لمس کرده است و در حال نزول است. در صورتی که قیمت موفق به شکست قطعی سطح ساپورت کلیدی 1490 در بازه زمانی روزانه شود نزول قیمت تا سطح 1460 دلاری محتمل خواهد بود.بازار نسبت به اخبار ژئوپلیتیک حساسیت بالایی دارد و این اخبار می تواند تاثیرات زیادی روی نرخ طلا داشته باشد. قیمت هر اونس طلا تا ساعت 6 بعد از ظهر به 1482 دلار نزول کرده بود.