آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
صنعت و معدن
۳

خبر

رونق مشروط تولید در نیمه دوم سال

ایرنا : سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت روند تولید صنعتی در کشور را در شش ماهه اول سال جاری و تداوم آن در شش ماه آتی به دلیل توجه به عمق ساخت داخل مناسب اعلام کرد.

مهدی صادقی نیارکی، در حاشیه گشایش نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: بخش های مختلف اقتصادی کشور به دلیل بعضی از محدودیت ها تحت تاثیر قرار گرفته اند ولی بخش صنعت به دلیل توجه به افزایش عمق ساخت داخل و جایگزینی واردات وارد مرحله افزایش تولید در کالاهای مزیت دار شده است. وی ادامه داد: در شش ماه دوم مشروط به تامین به موقع منابع ارزی و نقدینگی مورد نیاز از سوی نهادها و موسسات پولی و بانکی؛ دستاوردهای مناسبی در حوزه رونق تولید و افزایش صادرات خواهیم داشت. نیارکی همچنین با تبیین سیاست های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع مزیت دار گفت: برگزاری میزهای تخصصی و همچنین افزایش عمق ساخت داخل از جمله برنامه های اولویت دار در وزارت صمت است.

وی با اشاره به توسعه صادرات غیر نفتی برای معرفی محصولات ساخت ایران به اقصی نقاط دنیا تصریح کرد: توجه به صادرات غیرنفتی منجر به ارزآوری و همچنین تامین نیازهای ارزی حوزه تولید می شود.  نیارکی با اشاره به وضعیت صنعت در شش ماه اول سال جاری گفت: در بخشی از صنایع که عمق ساخت داخل بیشتری دارند، رونق تولید عمیق تر است ولی بعضی از صنایع که برای تامین مواد اولیه؛ واسطه ای و تامین زنجیره لجستیک نیاز به واردات دارند، در تلاش هستیم تا با تامین به موقع مواد اولیه، محصولات صنعتی در شرایط مناسبی وارد بازار شوند. صادقی نیارکی درباره اعلام گزارش هایی در زمینه رشد مثبت صنعتی بیان کرد: بیشتر صنایعی که عمق ساخت داخل بیشتری دارند مانند کانی های غیرفلزی و آنهایی که وابستگی کمتری به مواد اولیه واسطه ای و تجهیزات دارند، صدق می کند و ما این رشد را هم در وزن صادرات و هم در تولید بخش بنگاه هایی که جایگزین واردات شده اند، مشاهده کرده ایم.

ساماندهی خروج داروهای وارداتی با ارز ترجیحی

فارس : سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق خروجی دارو اتفاق می افتد، گفت: اما نباید هر گونه خروج دارویی از کشور را قاچاق قلمداد کرد، زیرا در حال حاضر اجازه ورود توریست برای درمان به کشور داده می شود و این افراد داروی خود را با نسخه پزشک خریداری و از کشور خارج می کنند.

حمیدرضا دهقانی نیا در مورد قاچاق خروجی دارو از کشور گفت: قاچاق خروجی دارو از کشور اتفاق می افتد و بارها در این رابطه با وزارت بهداشت و درمان صحبت شده تا با تکمیل سامانه «تی تک» به منوط شدن فروش داروها مخصوصا داروی بیماران خاص به استعلام، جلوگیری شود.  سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: در حال حاضر واردات دارو در راستای جلوگیری از افزایش قیمت دارو برای مصرف کننده با دلار 4200 تومانی انجام می شود و این موضوع می تواند روی قاچاق خروجی دارو تاثیرگذار باشد.  وی اظهار کرد: اگر دارویی به صورت رسمی به کشور وارد شده و اسناد واردات آن کامل و درست است و تمام حقوق گمرکی آن پرداخت شده است و با مجوز لازم به داروخانه عرضه و در آنجا به صورت قانونی توزیع می شود؛ در صورتی این دارو در قالب مسافر، تاجر و... خریداری و از کشور خارج شود برای اینکه مشخص شود چه میزان از این داروی خروجی قاچاق است، باید به صورت دقیق وضعیت خروجی دارو تفکیک و مورد بررسی قرار گیرد. وی با اشاره به موضوع توریست درمانی در کشور گفت: وقتی افراد برای درمان در قالب توریست درمانی اجازه ورود به کشور را دارند و با نسخه پزشک دارو خریداری و از کشور خارج می کنند نمی توان این داروی خروجی از کشور را قاچاق تلقی کرد.

 به گفته دهقانی نیا، برای شناسایی میزان قاچاق دارو باید به تمام این مسائل که در بالا مطرح شده پاسخ داد.  وی گفت: براساس تبصره ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیر هستیم تا به نحوه خروج دارو از کشور سر و سامان دهیم.

نان به جمع کالاهای اولویت دار در بازرسی ها پیوست

خبرگزاری مهر : معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه نان نیز به جمع کالاهای اولویت دار در بازرسی ها پیوسته است، گفت: نانوایی ها به نصب پلاکاردهای قیمت برای اعلام نرخ جدید مکلف شدند.

سیدجواد احمدی با بیان اینکه نان نیز به جمع کالاهای اولویت دار دولت در انجام بازرسی ها پیوسته است، گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار که به صورت مرتب برگزار می شود، کالاهای اولویت دار برای بازرسی تعیین می شوند که بر این اساس، برنج، شکر، لوازم التحریر، لاستیک و گوشت قرمز در اولویت بازرسی ها قرار گرفته اند. معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: بر این اساس نان نیز به جمع کالاهای اولویت دار بازرسی ها پیوسته است و مقرر شده تا از هفته پیش رو، بازرسی از نانوایی ها نیز تشدید شده و شرایطی فراهم شود تا تخلفات در نانوایی ها با انجام نظارت های دقیق، به حداقل ممکن کاهش یابد. این در شرایطی است که در هفته گذشته، اتحادیه ها به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده اند تا موضوع چاپ و نصب نرخ نامه قیمت های جدید نان را پیگیری کند و در تمام نانوایی ها قیمت را نصب و در معرض دید مردم قرار دهند.  وی تصریح کرد: بر این اساس بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در کنار بازرسی اصناف، کار نظارت بر نانوایی ها را انجام خواهند داد و بر این اساس مقرر شد تا گشت های بازرسی مشترک نیز میان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اصناف برگزار شود.  احمدی گفت: هفته گذشته با هماهنگی های صورت گرفته با اتحادیه نانوایان، مقرر شد تا نرخ نامه به دست همه نانوایی ها برسد و از هفته پیش رو نیز، کار نظارت بر نانوایی ها آغاز شود. این درحالی است که اتحادیه های تخصصی نانوایان کار توجیه نانوایی ها و توزیع نرخ نامه را آغاز کرده و کار را به نحو مناسبی پیش برده اند.  وی اظهار کرد: بازرسی ها به صورت دقیق صورت می گیرد و نرخ نامه نیز باید حتما نصب شده باشد تا مردم دچار مشکل نشوند.

استارت خرید سیب تولیدی باغداران

ایرنا : مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: از هفته جاری بخشی از سیب تولیدی باغداران در مناطق مختلف کشور به عنوان میوه شب عید خریداری و ذخیره سازی می شود. عباس تابش افزود: با هدف حمایت از باغداران طرح خرید توافقی و حمایتی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به سازمان تنظیم بازار ارائه شده است. وی اظهار کرد: مقرر شده تا اتحادیه تعاونی های روستایی در این راستا کمک کار دولت باشند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تولید چند میلیون تن سیب در کشور و حجم بالای این محصول گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر باید نسبت به تغییر الگوی کشت در کشور اقدام کند تا کشاورزان با مشکل عرضه محصول خود با قیمت های ارزان مواجه نباشند. وی در مورد صادرات این محصول به خارج از کشور نیز گفت: اخیرا عراق از ورود این محصول ممانعت کرده اما برای صادرات سیب به سایر کشورها مشکلی وجود ندارد.