آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بورس کالا
۱۵

خبر بنگاه ها

استقبال شرکت مس از ایده های نو در حوزه افزایش ایمنی، بهره وری و بومی سازی

گروه بنگاه ها : مدیرعامل شرکت مس گفت: از تمامی ایده ها و خلاقیت های نو و سرمایه گذاران جدید در حوزه افزایش ایمنی، افزایش بهره وری و بومی سازی استقبال می کنیم. به گزارش روابط عمومی این شرکت، اردشیر سعدمحمدی با بیان این مطلب در افتتاحیه هشتمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی مهندسی مواد و متالورژی گفت: برای تحول در بخش معدن و صنایع معدنی نیازمند تغییر نگرش در سرمایه گذاری صنایع معدنی هستیم.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه درخصوص تحلیل آینده فلزات غیرآهنی باید به چند عامل مهم توجه کرد، گفت: نخستین شاخص افزایش جمعیت کره زمین است. درحال حاضر جمعیت کره زمین 9/ 7 میلیارد نفر است و در سال 2035 جمعیت به حدود 9 میلیارد نفر افزایش پیدا می کند. وی افزود: افزایش جمعیت کره زمین باعث افزایش مصرفی فلزات غیرآهنی و آهنی در حوزه های مختلف خواهد شد. از این رو، کشور باید براساس این روند رو به رشد برنامه ریزی داشته باشد. مدیرعامل شرکت مس عنوان کرد: علاوه بر این، دو عامل کوتاه مدت دیگر در افزایش مصرف فلزات غیرآهنی تاثیرگذار است و آن افزایش تولید و مصرف خودروهای الکتریکی و سرمایه گذاری 4تریلیون دلاری در بخش زیرساخت ها است.وی با بیان اینکه در آینده نزدیک 35 درصد خودروها الکتریکی خواهد شد، اظهار کرد: در ماشین های با سوخت بنزینی به طور متوسط 23 کیلوگرم مس مصرف می شود و این در حالی است که در خودروهای الکتریکی به 80 کیلوگرم مس نیاز است.

به گفته مدیرعامل شرکت مس، در زمینه سیاست گذاری روی خودروهای الکتریکی فقط دولت چین بودجه 6 میلیون دلاری برای ترغیب خودروسازان سرمایه گذاری کرده است.سعدمحمدی با تاکید بر اینکه عوامل دیگری همچون کاهش مصرف انرژی نفت و افزایش مصرف الکتریسیته در میزان تقاضای جهانی مس موثر است، گفت: میزان مصرف انرژی در دنیا برای نفت 36 درصد است و در سال 2050 برنامه ریزی در دنیا به گونه ای است که به 13 درصد کاهش می یابد. در مقابل میزان مصرف انرژی الکتریسیته از 19 درصد کنونی در سال 2050 به 49 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه میزان درآمد سرانه کشورها و رشد اقتصادی آنها در تقاضای جهانی برای فلزات کاملا با هم همبستگی دارد، گفت: این اعداد و ارقام مسیر برنامه ریزی در حوزه فلزات غیرآهنی را مشخص می کند و بنابراین باید در این حوزه سرمایه گذاری های بیشتری در حوزه تولید و اکتشافات انجام دهیم تا از رقابت در بازار جهانی عقب نمانیم.سعدمحمدی با اشاره به اینکه کانادا از سال 2003 تاکنون حدود 6 میلیون مترمکعب کار اکتشافی انجام داده است بیان کرد: کشور ما در 50 سال گذشته فقط 6 میلیون مترمکعب عملیات اکتشافی انجام داده است. وی با بیان اینکه برای تولید بیشتر با بهره وری بالا نیازمند استفاده از دانش روز و فناوری های پیشرفته هستیم، گفت: کوره های کارخانه ذوب سرچشمه از ریورب به دلیل بهره وری پایین به فلش تغییر پیداکرده است و امروز حتی برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه درحال بازنگری در سیستم فلش و استفاده از سیستم دبل فلش هستند. سعدمحمدی تاکید کرد: ما نیازمند تغییر نگرش در بخش سرمایه گذاری، ارتقای دانش و از همه مهم تر تدوین برنامه ریزی منسجم و جامع برای حرکت در مسیر توسعه هستیم.

مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: شرکت های بزرگ معدنی دنیا به سمت هوشمندسازی بهره برداری از معادن، اکتشاف و استخراج حرکت کرده اند و اگر قرار است با دنیا رقابت اقتصادی کنیم و توسعه ها هدفمند باشد باید به این سمت حرکت کنیم. سعدمحمدی با آسیب شناسی سرفصل های دروس در رشته مهندسی معدن و تاکید بر اینکه واحدهای درسی در این رشته باید با دانش روز دنیا هماهنگ شود، گفت: مبنای دانش روز دنیا بر پایه کاهش هزینه، افزایش بهره وری و ایمنی است. نکته ای که امروزه در پذیرش و چاپ مقالات ISI به شدت رعایت می شود و درصورتی که یک مقاله پاسخی برای موارد فوق نداشته باشد مورد پذیرش قرار نمی گیرد. وی با تاکید بر اینکه پرورش نیروی انسانی مطابق با دانش روز یک واقعیت انکارناپذیر برای توسعه است، تصریح کرد: شرکت مس با آغوش باز از تمامی ایده ها و خلاقیت های نو و سرمایه گذاران جدید در حوزه افزایش ایمنی، افزایش بهره وری و بومی سازی استقبال می کند.

دریافت تندیس واحد نمونه کشوری استاندارد توسط ذوب آهن اصفهان

گروه بنگاه ها : در مراسم تقدیر از واحدهای نمونه کشوری استاندارد، ذوب آهن اصفهان به عنوان واحد نمونه کشوری معرفی شد. این مراسم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، احسان ابوت رئیس سازمان استاندارد کشورهای اسلامی و نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد برگزار شد. منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تندیس واحد نمونه استاندارد و لوح تقدیر مربوطه را از دست معاون اول رئیس جمهوردریافت کرد. مدیرعامل ذوب آهن این موفقیت را نتیجه تلاش و همت همه کارکنان شرکت خصوصا پرسنل خط تولید و کنترل کیفیت دانست و گفت: رعایت دقیق استانداردهای محصول، صادرات، تنوع تولید، همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران، پیاده سازی سیستم های مدیریتی، امور پژوهش و آموزشی و همچنین تولید مقاطع جدید ساختمانی و صنعتی با کیفیت بالا از جمله ناودانی بال شیب دار و بال موازی، تیرآهن بال پهن و بال شیب دار، میلگردهای صنعتی متنوع از جمله شاخص های تعیین کننده در معرفی ذوب آهن به عنوان واحد نمونه کیفیت است.

دیباجی، مدیر کیفیت ذوب آهن اصفهان نیز در این خصوص گفت: طی سال های اخیر با مشارکت مناسب و ارزشمند کارخانه، تدوین استانداردهای ملی از جمله استانداردهای ملی ناودانی، تیرآهن های بال پهن، نبشی و چندین فقره بازنگری استانداردها و تدوین آنها انجام گرفته و درحال حاضر تدوین استاندارد ریل راه آهن در جریان است. وی یادآور شد: استمرار سیستم های مدیریتی ازجمله  ISO 9001، ISO14001، OHSAS 18001،10015، رعایت دقیق استانداردهای ملی ایران در تولید محصولات فولادی، صادرات براساس استانداردهای ملی کشور های هدف یا استانداردهای منطقه ای و بین المللی محصولات، آموزش، پژوهش و توسعه محصولات و ایجاد تنوع محصول، ذوب آهن اصفهان را در رده برترین های کیفیت و رعایت کننده استانداردها در سطح کشور قرار داده است. وی با اشاره به کیفیت بالای محصولات کارخانه چه از لحاظ ذاتی و چه از لحاظ ظاهری ابراز امیدواری کرد پروژه های در دست اقدام برای افزایش و تنوع کیفیت تولید هرچه سریع تر به مرحله اجرا برسد.