آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۷
بورس کالا
۱۵
خبر

بررسی چرایی ورود پسته به معاملات آتی بورس کالا

یک فعال حوزه بازارهای کالایی معتقد است راه اندازی و رونق معاملات قراردادهای آتی پسته و همچنین گواهی سپرده آن می تواند امکان برنامه ریزی برای تولید و فروش محصول، تامین نقدینگی موردنیاز کشاورزان جهت هزینه های تولید، پیش بینی قیمت آتی و پوشش ریسک ناشی از نوسانات نرخ را به همراه داشته باشد.

حسین نوروزی زاده در بررسی کاربرد ابزارهای مشتقه به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: ابزارهای مشتقه به قرارداد یا اوراقی اطلاق می شود که ارزش خود را از یک دارایی پایه مانند کالا، ارز و... می گیرند. معاملات قراردادهای آتی (futures) نوعی از ابزار مشتقه هستند که در آن فروشنده متعهد می شود در تاریخ مشخصی از آینده و با قیمتی که اکنون تعیین می شود، کالای معینی را بفروشد و در طرف مقابل خریدار نیز متعهد می شود که همان کالا را با مشخصات تعیین شده در سررسید خرید کند.

نوروزی زاده در ادامه مهم ترین مزیت معاملات آتی را پوشش ریسک (hedge) دانست و افزود: با استفاده از این معاملات، فعالان و تولیدکننگان کالا می توانند ریسک های مرتبط با کالا، مانند تغییرات نرخ و... را کنترل کرده و در شرایط بدون ریسک به فعالیت خود ادامه دهند.وی اضافه کرد: یکی دیگر از مزایای معاملات آتی استفاده از اهرم مالی است؛ به این ترتیب که یک سرمایه گذار یا معامله گر در این بازار می تواند با حجم اندکی از دارایی وارد معاملات شده و حجم بزرگ تری از دارایی را مدیریت و معامله کند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: پویایی و نقدشوندگی بالا، امکان حضور سفته بازان و آربیتراژگران، هزینه های ناچیز معاملاتی، وجود اتاق پایاپای خودانتظام در مقابل طرف های معامله را می توان از دیگر مزیت های فعالیت در بازار معاملات آتی دانست.وی در اشاره به عملکرد اخیر بورس کالا توضیح داد: با وجود تلاش های مجدانه ای که در سال های گذشته برای توسعه و رونق معاملات آتی در بازار سرمایه رخ داد، خروج سکه طلا از معاملات بازار آتی بورس کالا، شوک بزرگی به این بازار وارد کرد؛ اما خوشبختانه اقدامات خوبی در یک سال گذشته برای ورود دارایی های پایه و کالاهای بیشتر به این بازار انجام شده است که از آن جمله می توان به معاملات آتی زیره و رونق معاملات زعفران و همچنین ورود قریب الوقوع پسته به این بازار اشاره کرد.

وی یکی از سیاست های اصولی بورس کالا در قبال بازار معاملات آتی را استفاده از کالاهایی عنوان کرد که دارای مزیت اقتصادی و بازار پر رونق داخلی و بین المللی هستند و گفت: بنابر اعلام مسوولان این بخش، پسته به عنوان سومین محصول کشاورزی به عنوان دارایی پایه معاملات آتی در هفته آینده در بورس کالا قابل معامله خواهد بود.نوروزی زاده اشاره کرد: ایران به عنوان قطب تولید پسته پس از ایالات متحده آمریکا دومین صادرکننده این محصول در دنیا شناخته می شود. پسته ارزآورترین محصول کشاورزی کشور است و بی تردید پس از پذیرش محصول فیزیکی در رینگ های معاملاتی داخلی و بین المللی بورس کالا، همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده آن و در آخر رونمایی از معاملات آتی، تکمیل این چرخه کمک شایانی به کشاورزان، فعالان این حوزه و صادرکنندگان این محصول استراتژیک جهت بهبود تجارت داخلی و صادراتی خواهد بود.