آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
اقتصاد
۱۰

بین الملل

تایوان؛ بهشت خارجی ها برای کار و زندگی

موسسه «اینتر نیشنز» آلمان با نظرسنجی از بیش از 20 هزار مهاجر خارجی در 187 کشور جهان بر اساس معیارهایی چون هزینه های زندگی، کیفیت مراقبت های درمانی و فرصت های شغلی به معرفی برترین کشورهای جهان برای کار و زندگی اتباع خارجی در سال 2019 پرداخت که در صدر این رتبه بندی، کشور تایوان قرار دارد. ویتنام، پرتغال، مکزیک، اسپانیا، سنگاپور، بحرین، اکوادور، مالزی و چک در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در این رتبه بندی لوکزامبورگ در رده دوازدهم، استرالیا در رده هفدهم، قطر هجدهم، کانادا بیستم، هلند بیست و چهارم و بلژیک بیست و هشتم قرار گرفته اند.

معلمان سوییسی چقدر حقوق می گیرند؟

در شرایطی که متوسط حقوق سالانه پرداختی به معلمان در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی 32 هزار و 816 دلار بوده است، این رقم برای معلمان مقطع ابتدایی کشور سوییس به طور متوسط 58 هزار و 17 دلار در سال (سومین حقوق بالا در جهان پس از لوکزامبورگ و آلمان) و برای مقطع دبیرستان به طور متوسط 82 هزار و 222 دلار در سال بوده است.

حذف 2 میلیارد دلار درآمد نفتی از عربستان

عربستان سعودی بیش از 2 میلیارد دلار درآمد نفتی خود را پس از حمله به تاسیسات انرژی آن در ماه گذشته از دست داد. این اتفاق بزرگ ترین حمله به بخش نفت عربستان در تاریخ این کشور بود. اطلاعاتی که تحلیلگران و مشاوران به اوپک ارایه داده اند، نشان می دهد تولید نفت عربستان حدود 1.3 میلیون بشکه در روز در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافته است. عربستان سعودی به بخش تحقیقات اوپک اعلام کرد که تولید آن تنها 660 هزار بشکه در روز ضربه خورده است.

محبوب ترین شهرها برای ثروتمندان

شهرهای امریکا کماکان محبوب ترین مقصد ثروتمندان هستند. موسسه «ولث ایکس» در گزارش جدید ثروت خود اعلام کرد که 18.9 درصد از کل افرادی که 30 میلیون دلار و بیشترثروت دارند در 10 شهر جهان زندگی می کنند که از این 10 شهر 6 شهر در امریکا قرار دارند. نیویورک، هنگ کنگ، توکیو، لس آنجلس، لندن، پاریس، شیکاگو، سان فرانسیسکو، واشنگتن و دالاس رتبه های اول تا دهم این فهرست را تشکیل می دهند.

کاهش فروش جنرال موتورز در چین

فروش شرکت جنرال موتورز در چین از ماه جولای تا سپتامبر 17.5 درصد کاهش یافته است. این خودروساز امریکایی از کند شدن رشد اقتصادی در بحبوحه جنگ تجاری چین و امریکا و افزایش رقابت در بخش مهم خودروهای اس یو وی ضربه خورده است. جنرال موتورز در 3 ماهه سوم سال جاری میلادی 689531 خودرو در چین تحویل داد. کاهش فصلی فروش این شرکت در چین در پایان سپتامبر پنجمین 3 ماه متوالی کاهش فروش در چین بود. چین بزرگ ترین بازار اتومبیل جهان را دارد.

ایروفلوت سفارش خود از بویینگ را کنسل کرد

پرچم دار شرکت های هواپیمایی روسیه، ایروفلوت به طور رسمی، سفارش خرید 22 فروند هواپیمای بویینگ 787 دریم لاینر به ارزش 5.5 میلیارد دلار را کنسل کرد. این باعث افزایش فشارها به بویینگ، پس از زمین گیر شدن جت های 737 شد. کنسل شدن این سفارش از سوی هیچ کدام از طرفین اعلام نشد اما در گزارش ماهانه سفارشات بویینگ دیده شد. منابع رویترز می گویند این هواپیماساز امریکایی به احتمال زیاد مجبور به کاهش تولیدات خود تا سال 2020 خواهد شد. این در حالی است که زمین گیر شدن جت های 737 مکس به هشتمین ماه خود وارد شده است.

رکوردزنی صادرات هفتگی نفت امریکا به اروپا

آمار شرکت اطلاعات بازار کپلر نشان داد، صادرات نفت خام امریکا به اروپا که معمولا با استفاده از کشتی های کوچک تر انجام می شود به بالاترین نرخ هفتگی ثبت شده تاکنون رسید و تقریبا دو برابر 924 هزار بشکه در روز صادرات این کشور در هفته پیش از آن بود. صادرات نفت امریکا به آسیا در همین مدت به 508 هزار بشکه در روز در مقایسه با 1.1 میلیون بشکه در روز در هفته پیش از آن کاهش پیدا کرد. به گفته راید ایانسون، اقتصاددان انرژی جهانی شرکت کپلر، صادرات نفت خام به آسیا با توجه به افزایش سرسام آور نرخ های حمل محموله در روزهای اخیر معلوم نیست چه زمانی بهبود پیدا خواهد کرد.

کسری بودجه وحشتناک در انتظار انگلیس

موسسه مطالعات مالی انگلیس در گزارشی هشدار داد که در صورت تحقق سناریوی خروج سخت که به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا اطلاق می شود، کسری بودجه در سال 22-2021 به 4 درصد از درآمد ملی خواهد رسید که معادل 92 میلیارد پوند خواهد بود. این موسسه همچنین هشدار داده است که اقتصاد انگلیس دچار رکود خواهد شد. در سال مالی 19-2018 کسری بودجه انگلیس 41 میلیارد پوند(معادل 1.9 درصد تولید ناخالص داخلی) بود که از سال 2001 بی سابقه بوده است.