آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

اوضاع اقتصادی ایران از دید مجمع جهانی اقتصاد

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش امسال خود به بررسی شاخص های کلان اقتصادی ایران پرداخت. بنابر اعلام این نهاد غیرانتفاعی سوییسی، ایران 82.4 میلیون نفر جمعیت و 5491.4 دلار درآمد سرانه داشته است. همچنین متوسط رشد اقتصادی ایران در طول 10 سال اخیر 1.3 درصد اندازه گیری شده است. این نهاد نرخ بیکاری در ایران را 12 درصد و ضریب جینی ایران را 0.4 اندازه گیری کرده است. ضریب جینی به بررسی چگونگی توزیع درآمد در یک جامعه می پردازد و هرچه مقدار آن به صفر نزدیک تر باشد، بیانگر توزیع عادلانه تر درآمد است.

تمرکز خانه های خالی در تهران

مطابق آمارها، تعداد خانه های خالی از 633 هزار واحد در سال 1385 به 6، 1 میلیون واحد در سال 1390 و 6،2 میلیون واحد در سال 1395 افزایش یافته است. رشد سالیانه خانه های خالی در کشور در این 10 سال 17 درصد بوده در حالی که رشد سالیانه تعداد واحدهای مسکونی در کشور در این 10 سال 7، 3 درصد بوده است. استان تهران نیز با دارا بودن 19 درصد کل خانه های خالی کشور (بیش از 500 هزار واحد مسکونی) رتبه نخست کشور را از این بابت دارد. نرخ خانه های خالی در استان تهران 6، 11 است.

نیاز به رشد اقتصادی پایدار داریم

عباس آرگون، عضو اتاق بازرگانی گفت: امسال یک رشد مختصری را در بعضی بخش ها شاهد هستیم اما رشدی که نوسان داشته باشد مضر خواهد بود. حتی اگر رشد پایینی حاصل شود باید این رشد پایدار باشد. نمی توان در یک بازه زمانی کوتاه مدت قضاوت قطعی کرد. به گفته وی، کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز و در نتیجه خروج سفته بازان از این بازار یک ثبات نسبی در اقتصاد ایران حاصل کرده است که موجب شده تا در چند ماه اخیر مقداری امکان برنامه ریزی برای فعالان اقتصادی فراهم باشد.

تناقض در رفتارهای بانک مرکزی برای کنترل خلق پول

حسین درودیان، کارشناس اقتصادی معتقد است: اساسا بانک مرکزی در این چند سال رفتار انقباضی در پیش گرفته بود، هم بانک مرکزی و هم دولت تلاش می کردند تا حد مقدور جلوی تزریق پایه پولی را بگیرند، خود این کار به عنوان یک رفتار انقباضی افزایش دهنده نرخ بهره در اقتصاد است. این یک تناقض است که از یک طرف بانک مرکزی با سیاستش نرخ های بهره را افزایش می دهد و از سمت دیگر با برخورد نظارتی بخواهد جلوی تبعات آن افزایش را بگیرد. در مجموع روی کاغذ کاری شدنی بوده است ولی در عمل دچار تناقض هایی می شود.