آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
جامعه
۱۳
خبر آخر

شهردار تهران: بودجه شهرداری را از وابستگی به ساخت و ساز خارج می کنیم

پیروز حناچی شهردار تهران گفت: تلاش می کنیم در این شرایط سخت اقتصادی، بودجه شهرداری را از وابستگی به ساخت و ساز خارج کنیم و اداره شهر را روی ریل اصلی خود قرار دهیم. به گزارش ایرنا، حناچی در مراسم آغاز به کار شورای محلات شهر تهران که در تالار وزارت کشور برگزار شد، اظهارداشت: در شرایط سختی به سر می بریم و بیشترین فشارها در حوزه اقتصادی است. او عنوان کرد: در بررسی های انجام شده در نحوه بودجه ریزی 10 کلانشهر کشور متوجه شدیم که بیشترین وابستگی های بودجه ای را به ساخت و ساز دارند که برای اصلاح این موضوع 2 لایحه به مجلس شورای اسلامی ارایه کردیم. حناچی همچنین تصریح کرد: گرچه این اقدام فشار زیادی روی مدیریت شهری است، اما تلاش می شود تا بودجه شهرداری را از وابستگی به ساخت وساز کاهش دهیم و در حال حاضر نیز 40درصد ساخت و سازهای ساختمانی در مدیریت شهری جدید پایتخت کاهش یافته است.

او ادامه داد: اگر موضوعاتی که مردم نسبت به آن حساس هستند، زنده شود؛ مردم از شهرنشین به شهروند تبدیل می شوند. حناچی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورای محلات شهر تهران نیز گفت: در اوایل مردادماه پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها برگزار شد؛ هرچند زمان زیادی برای برگزاری انتخابات نداشتیم، اما خوشبختانه با همکاری همه نهادها این انتخابات برگزار شد. به گفته شهردار تهران، در این انتخابات 12 هزار نامزد داشتیم که بیشترین سهم برای بانوان و جوانان بود که باید از دولت، دستگاه های اجرایی و نظارتی تشکر کرد. او ادامه داد: این انتخابات به صورت تمام الکترونیک و با کمترین خطا برگزار شد که این دستاورد بزرگی برای مدیریت شهری در انتخابات شورای محلات بود. حناچی خاطرنشان کرد: برخلاف تبلیغات برخی افراد که مردم در این شرایط سخت اقتصادی به صحنه نمی آیند حدود 510 هزار نفر از شهروندان تهرانی در این انتخابات شرکت کردند. حناچی با بیان اینکه انتخابات شورایاری ها گامی است که برخی از اختیارات را به این نهاد واگذار کنیم، گفت: اگر بین تصمیم گیران و ذی نفعان فاصله باشد، مدیران هر کاری که می کنند موجب رضایت مردم نمی شود و نقش شورایاری ها این است که ارتباط را ایجاد کنند.

به گفته حناچی، اگر شورایاری ها خود را به مردم نزدیک کنند، هیچ عقل سلیمی این نهاد را نمی تواند حذف کند و اگر از این فرصت استفاده نکنیم، نقادان به مشکلات موجود استناد می کنند و نهاد شورایاری ها را تضعیف می کنند.