آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
حوادث
۱۰

مشکل کمبود و گرانی ناوگان اتوبوسرانی در آستانه اربعین

مدیرکل امور مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به خبرگزاری مهر گفت: در حال حاضر بلیط اتوبوس مهران در تعاونی ها عرضه می شود ضمن اینکه قیمت این بلیط ها به نرخ مصوب بوده و رقم آن بر روی دیوار تعاونی ها نصب شده است؛ اگر تعاونی ها اقدام به فروش بلیط اتوبوس بالاتر از نرخ مصوب تحت نظارت کردند، با آنها برخورد خواهیم کرد. هر زائری که تخلفی از تعاونی ها ببیند به سامانه پیامکی 1000141 یا تلفن گویای 141 اطلاع رسانی کرده تا با آنها برخورد شود؛ ضمن اینکه مبلغ اضافی نیز مرجوع خواهد شد.در حال حاضر اتوبوس به اندازه کافی وجود دارد و مسافران می توانند در داخل پایانه ها سوار اتوبوس شوند همچنین علاو بر اینکه در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه اتوبوس به اندازه کافی وجود دارد، در ترمینال های جنوب و غرب تهران نیز ناوگان اتوبوسرانی برای زائران فراهم شده است.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که بررسی برخی سایت های فروش بلیط نشان می دهد نه تنها برای روزهای جاری تقریبا بلیطی به مناطق مرزی وجود ندارد، که این سایت ها قیمت رسمی بلیط ها را هم افزایش داده اند. به عنوان مثال، بلیط اتوبوس وی آی پی از تهران به مهران که پیش از این 152 هزار تومان بود، در سایت 182 هزار تومان درج شده که ظرفیت همان هم تکمیل شده است. علاوه بر این افزایش 20 درصدی قیمت رسمی بلیط، قیمت هر صندلی اتوبوس های معمولی هم از 90 هزار تومان به 110 هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت های قبلی با در نظر گرفتن تقاضای بالای سفرهای اربعین افزایش یافته بود و معلوم نیست با چه توجیهی دوباره 120 درصد گران شده است.

 تکذیب پر شدن پارکینگ های مهران

دیروز در برخی از شبکه های اجتماعی خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه پارکینگ خودروهای شخصی پایانه مرزی مهران پر شده است، اما به گفته رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای این خبر صحت ندارد و تاکنون حدود 70 درصد از این پارکینگ پر شده است.

 تکذیب شایعه عبور زائران اربعین از مرز با کارت ملی

رئیس پلیس اداره مهاجرت و گذرنامه با رد ادعایی مبنی بر عبور زوار از مرز و تشرف به عتبات عالیات صرفا با کارت ملی گفت: چنین موضوعی اصلا صحت ندارد و زائران باید گذرنام ها سند جایگزین گذرنامه که همان برگ موقت زیارتی اربعین است را با خود به همراه داشته باشند.

 مرز شلمچه باز شد

سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: با رایزنی های صورت گرفته با طرف عراقی، مرز شلمچه باز شد. متاسفانه در عراق وسیله نقیله کافی برای تردد زوار اربعین وجود ندارد و همین عامل، علت بسته شدن مرز شلمچه برای دقایقی بود. به دلیل ازدحام زوار، این مرز به صورت دقیقه ای باز و بسته می شود و شاهد کندی پذیرش از سوی دولت عراق هستیم.

 ترافیک سنگین در محورهای مرزی و خطر تصادف به علت خستگی

سردار سیدتیمور حسینی رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به ترافیک سنگین در محورهای منتهی به مرزهای چهارگانه گفت: متاسفانه در چند روز اخیر شاهد وقوع تصادفات در محورهای منتهی به مرزهای چهارگانه هستیم که عمدتا به دلیل خستگی، خواب آلودگی، عجله و شتاب رانندگان رخ داده است.

 هشدارهای پلیس امنیت اقتصادی به زائران اربعین

سرهنگ بهرامی جانشین رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا درباره تامین امنیت ارز مورد نیاز زائران اربعین گفت: از زائران می خواهیم که اگر در سفر اربعین نیاز به پول خارجی و تبدیل پول خود دارد، حتما آن را از شهر خود تهیه کنند. زائران اربعین باید از محل های مجاز مانند بانک و صرافی های مجاز نسبت به تهیه ارز مورد نیاز خود اقدام کنند و به هیچ وجه نباید از دلالان کنار خیابان ارز تهیه کنند چرا که ممکن است این ارزها جعلی و تقلبی باشد و آن طرف مرز با مشکلاتی مواجه شوند. به گزارش ایسنا، بهرامی با بیان اینکه زائران به هیچ عنوان نباید اسناد هویتی خود را در اختیار افراد ناشناس قراردهند، گفت: احتمال سوءاستفاده از این اسناد وجود دارد و از این رو لازم است که زائران دقت کافی را داشته باشند.

 بهترین زمان سفر برای زیارت در اربعین

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا درباره مناسب ترین زمان برای حرکت به سمت مرزهای چهارگانه زیارت اربعین به ایسنا گفت: درخواست ما از زائران اربعین حسینی این است که از فرصت روزهای پیش رو استفاده کرده و اگر قصد حرکت زمینی به سمت مرزهای چهارگانه را دارند تا قبل از 24 مهرماه حرکت خود را آغاز کنند. سردار سیدکمال هادیانفر با بیان اینکه طبق پیش بینی ها در روزهای 24 و 25 مهرماه پیک سفر به سمت کشور عراق را خواهیم داشت، افزود: همچنین از 27 مهر به بعد نیز زمان پیک بازگشت زائران خواهد بود که از این رو توصیه ما به زائران این است که تا حد امکان این بازه زمانی را برای سفر به عراق و نیز بازگشت از عراق انتخاب نکنند.

 خروج 1/7 میلیون زائر اربعین از مرزها از ابتدای ماه صفر

سردار ساجدی نیا معاون عملیات نیروی انتظامی گفت: از ابتدای ماه صفر تا کنون، بیش از یک میلیون و 700 هزار زائر از مرزهای چهارگانه عبور کرده اند و 300 هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند.

 طراحی سامانه پیامکی بازگشت زوار

رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور گفت: اتوبوس های حمل ونقلی برای سفر زائران اربعین حسینی از سراسر کشور به سمت مرزهای خسروی، مهران، چذابه و شلمچه آماده سازی شده و جابه جایی زائران به سمت این مرزها در حال انجام است. با توجه به اینکه روز پنجشنبه رکورد تردد بیش از 400 هزار زائر در مسیر رفت و برگشت در چهار پایانه مرزی کشور از اول محرم تا کنون ثبت شد، سامانه پیامکی 1000141 را به گونه ای طراحی کردیم که زائران بتوانند برنامه بازگشت خود از عراق با وسیله شخصی یا ناوگان حمل ونقل عمومی را به صورت پیامکی اطلاع دهند تا آمادگی بیشتری برای خدمت رسانی به آنها داشته باشیم.

 ارائه 70 هزار خدمت پزشکی به زائران اربعین در عراق

دبیرکل جمعیت هلال احمر از ارائه70 هزار خدمت پزشکی و درمانی به زائران اربعین حسینی در خاک عراق و شهرهای مقدس و مذهبی نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و سامرا از سوی پزشکان داوطلب هلال احمر خبر داد.

 فعالیت 8500 مرزبان در مرزها

سردار رضایی فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به فعالیت 8500 مرزبان در مرزها برای ماموریت اربعین به پایگاه خبری پلیس گفت: در مرزهای چهارگانه غربی کشور(مهران، چذابه، شلمچه و خسروی) بیش از 6 هزار و 500 مرزبان صرفا برای ماموریت بزرگ و معنوی اربعین حضور و فعالیت دارند. علاوه بر این در مرزهای بازرگان، جلفا، بیله سوار، آستارا، دوغارون و میرجاوه نیز دو هزار از نیروهای مرزبانی در حال خدمات دهی به زوار اربعین می باشند، این در حالی است که سایر مرزبانان با آمادگی کامل در مرزهای دیگر کشور فعالیت می کنند.