آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
سیاست
۲

توکلی: شورای نگهبان باید استراتژی داشته باشد

احمد توکلی فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات اخیر آیت الله جنتی که گفتند مخالفان نظام شناسایی و محکوم شوند در جهت مخالف دیدگاه رهبری نیست؟ گفت: قبول نداشتن نظام اهمیتش بیشتر از قبول نداشتن رهبری است. بنده فکر می کنم مشی رهبری آنها را هم دربر می گیرد، ولی این اظهارات آقای جنتی که بر شناسایی مخالفان نظام تاکید می کنند، وجه عقلانی دارد. چون کسی که می خواهد به مجلس بیاید و به قانون اساسی قسم بخورد که من این قانون اساسی را اجرا می کنم اگر آن فرد مخالف نظام باشد که آن قسم ها و رویکردهایش باطل می شود. ولی اگر کسی باشد که نظام را قبول داشته باشد و قانون اساسی را اجرا کند، حتی اگر رهبری را قبول نداشته باشد اما با ایشان وارد مخالفت هم نمی شود، این اشکالی ندارد.

این نماینده ادوار مجلس گفت: بنده شورای نگهبان را دچار یک مشکل واقعی می بینم و آن این است که در یک مدت کوتاه نمی شود یک ارزیابی درست انجام داد. این حتی به ساختار انتخابات مجلس شورای اسلامی هم برمی گردد. شورای نگهبان در عرض 15 روز باید به حداقل پنج هزار پرونده رسیدگی کند معلوم است که خیلی حرف ها پیش می آید. این فعال سیاسی با بیان اینکه ما یک اشکال ساختاری در انتخابات داریم، در تشریح این اشکال گفت: ما پروسه های مربوط به انتخابات را در کشور دیر شروع می کنیم. کارهای مربوط به انتخابات باید حداقل شش ماه قبل از زمان برگزاری انتخابات آغاز شود و همه کارها باید با دقت و انصاف صورت گیرد. اما وقتی که کار عجله ای انجام شود، از کارگروه ها و مراجع زیرمجموعه خود استعلام می گیرند که این روش، کار را با مشکل روبه رو می کند و با توجه به آن استعلام یک فرد را رد یا فرد دیگری را تایید می کنند. این امر باعث می شود ارزیابی با همه جانبه گرایی صورت نگیرد.

توکلی اظهار کرد: مشکلات ناشی از تنگ نظری و اعمال نظر فکری هم ممکن است باشد و بعضی جاها هست. بعضی جاها هم عکس آن اتفاق می افتد. زمانی علیه شورای نگهبان خیلی تبلیغ می شد، سراغ دارم فردی را در آن زمان که من وزیر کار بودم و مدیرکل من در یکی از ادارات تابعه بود، این فرد در شهرش مدافع شورای نگهبان بود اما صلاحیت او را رد کردند و دلیل آن را این طور ابراز کردند که شما در بندرعباس آدم ربایی داشتید. او می گفت من اصلا به بندرعباس نرفتم و در تاریخ مورد ادعا فرمانده سپاه شهر بودم اما او را رد کردند حتی من از او دفاع کردم اما باز هم رد شد. آن گاه کسی تایید صلاحیت شد که اظهارات و عقایدی خیلی تند نسبت به شورای نگهبان داشت. توکلی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما برای شورای نگهبان چیست که بتواند بهترین عملکرد را به دور از غرض ورزی در انتخابات پیش رو داشته باشد؟ گفت: باید استراتژی داشته باشند، باید بگویند مقصود از شرکت در فتنه چیست؟ که این باید به طور واضح تعریف شود. سپس باید بگویند این موضوع را تا کجا تحمل می کنیم. اگر این تعاریف روشن باشد، خطا پایین می آید. به نظر من الان روشن نیست.

او با بیان اینکه فتنه تعریف دارد، بیان کرد: ممکن است یک تعریف سخت گیرانه باشد ولی باید تعریف شود. اگر کسی در تظاهرات راه رفت، یا اینکه اگر کسی در تظاهرات سنگ پرتاپ کرد یا اینکه فرد دیگری که در تظاهرات جایی را آتش زد، آیا اینها همه یکی هستند؟ یکی نیستند. بنابراین باید فرق قائل شویم و بگوییم کجا ایستاده ایم و از کجا به بعد را نمی پذیریم.