آرشیو پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۰
سیاست
۶

آینه

کیهان: «بیشتر در برابر بیشتر» یعنی خسارت بیشتر در برابر امتیازدهی بیشتر!

علی رغم اثبات بی دستاوردی برجام و اذعان دولتمردان به بدعهدی آمریکا و ناتوانی اروپا در احقاق حقوق برجامی ایران، اما متاسفانه مقامات ارشد دولت همچنان معیشت مردم را به مذاکره و توافق با اروپا و آمریکا گره زده اند. در سال 94، فضاسازی حامیان برجام درباره دستاوردهای برجام، تا جایی پیش رفت که عده ای از مردم به خیابان ها آمده و به جشن و پایکوبی پرداختند و در یک دست اسکناس یک دلاری و در دست دیگر اسکناس های 500 و هزارتومانی گرفتند، به این خیال که در آینده نزدیک، قیمت هر دلار، 1000 تومان خواهد شد. اما در پسابرجام قیمت دلار تا حدود 19 هزارتومان افزایش یافت.التهابات بازار ارز و در ادامه هدر رفتن 18 میلیارد دلار به واسطه سیاست غلط دلار 4200 تومانی، سفره مردم را کوچک و خانوارهای ایرانی را با مشکلات عدیده معیشتی مواجه کرد. همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، راه مقابله با تحریم ها، نه مذاکره و توافق، بلکه مجاهدت خستگی ناپذیر و شبانه روزی، اطمینان به وعده الهی و اعتماد به ظرفیت های عظیم داخلی و به کارگیری نیروی متخصص، جوان و انقلابی است. در پایان می توان خطاب به آقای روحانی گفت باید مراقب پوست خربزه هایی که غرب و برخی دنباله های داخلی آنان برای وی تدارک دیده اند باشد و فراموش نکند همان طور که خود در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، آمریکا راهزن بین المللی است.

دنیای اقتصاد: خرج سفره ها پس از   4200

 کالاهای حذف شده از سبد دریافت ارز ارزان، خرج سفره های مردم را چقدر افزایش دادند؟ گزارش نیمه نخست امسال مرکز آمار نشان می دهد که تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در این مدت 10.6 درصد بوده است. گروهی اعتقاد داشتند حذف 4200 هزینه سفره مردم را به شدت افزایش می دهد. اما آمارها نشان می دهد که در نیمه نخست امسال از شش خوراکی که در لیست حذفی ها قرار گرفتند، نیمی از آنها کمتر از پنج درصد افزایش قیمت داشتند و افزایش قیمت دو کالا در سطح تغییرات شاخص کل بود. تنها کالایی که بیش از میانگین رشد قیمت داشته چای خارجی بوده است. این کالا در پایان نیمه نخست نسبت به ابتدای سال تورم 70 درصدی را ثبت کرده است. نکته قابل تامل درخصوص تورم قیمت چای این است که نرخ ارز تخصیصی به چای 200 درصد افزایش پیدا کرده اما تغییر قیمت آن در سطح 70 درصد بوده است. بنابراین این شکاف نیز می تواند شاهدی از کم اثری تخصیص دلار 4200 باشد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که اختصاص ارز ارزان بیش از اینکه به کاهش هزینه سفره های مردم کمک کند، پتانسیل افزایش رانت و فربه کردن دلالان را ایجاد کرده است. بنابراین باید سیاست های حمایتی به گونه ای انجام شود که با دقت بیشتری به هدف اصابت کند و رانت نصیب عده ای خاص نشود.

رسالت: پایان عصر فریدون

سیدمحمد بحرینیان: به نظر می رسد فساد مالی فریدون و نگاه جامعه به او، کار را به جایی رسانده که هیچ کس حتی برادرش، هزینه دفاع علنی از او را نمی پذیرد. پیش ازاین در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، یکی از کاندیداها گفته بود که تخلفات فریدون، پیش ازاین به شخص رئیس جمهور اعلام شده اما او زیر بار رسیدگی نرفته است. فعالیت های فریدون ازجمله ارتشا، تاسیس صرافی هنگام حضور در دولت، تحصیل غیرقانونی در مقطع دکترا و دخالت و نفوذ در انتصابات به ویژه در حوزه مالی، چهره ای به شدت غیرقابل دفاع از برادر رئیس جمهور ایجاد کرد و جامعه را به سمت مطالبه مجازات او برد، تا جایی که هیچ کس نتواند یا حاضر نباشد از او دفاع کند. بدون تردید، نقش افکار عمومی، رسانه ها و فعالان شبکه های اجتماعی در این زمینه، تعیین کننده بوده است.