آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
جامعه
۱۲
بهداشت

تاکید وزیر بهداشت بر اهمیت توجه به بیماری های واگیردار

گروه اجتماعی: وزیر بهداشت با اشاره به جایگاه ایران به عنوان الگوی توسعه برای کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه، این ارتقای جایگاه را متوجه ارایه دهندگان خدمات سلامت ظرف دهه های گذشته دانست و از دریافت گواهی ریشه کنی مالاریا در منطقه در روزهای آتی خبر داد. سعید نمکی دیروز و در همایش پوشش همگانی سلامت با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت برای کنترل بیماری های واگیردار در مناطق پرخطر کشور گفت: «ما کشوری نیستیم که فقط بیماری های غیرواگیر تهدیدمان کند، بلکه به اندازه گستردگی اقلیم و تنوع آب و هوا با تنوع بیماری های واگیردار و غیرواگیر هم مواجهیم، بنابراین نباید از بیماری های واگیردار غافل شویم. خوشبختانه در هفته های گذشته توانستیم گواهینامه حذف سرخک را دریافت کنیم و پرداختن به بهداشت دهان و دندان هم یک شاخص مورد مطالبه کشور و در حال پیگیری است.»

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هم در این همایش با اشاره به پوشش 71.7درصدی خدمات سلامت در کشور، اعلام کرد: «نظام بیمه سلامت کشور ایران هم اکنون بیش از 91درصد تمام جمعیت و شامل تعداد زیادی از مهاجران و پناهندگان را زیر پوشش چتر فعال خود دارد. با وجود کاهش سرانه تولید ناخالص ملی در سال های اخیر، افزایش سهم سلامت از تولید ناخالص ملی و کاهش پرداختی از جیب بعد از اجرای طرح تحول سلامت به خوبی مشخص است.»

همچنین پیروز حناچی، شهردار تهران با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر وزارت بهداشت برای کنترل پسماندهای بیمارستانی گفت: تلاش زیادی برای کنترل پسماندهای بیمارستانی شده اما کافی نیست. در این زمینه نیازمند همکاری های بیشتری از سوی وزارت بهداشت هستیم.

به گزارش ایسنا، حناچی در این باره افزود: موضوع پسماند در شهر تهران بسیار مهم است. در پایتخت به طور متوسط حدود 7 هزار تن زباله عمومی را حمل می کردیم که به 6 هزار و 500 تن به واسطه ایستگاه های تفکیک زباله ای که در مناطق تهران تعبیه شده، کاهش یافته است. خوشبختانه هفته گذشته دولت هم برای پروژه هایی مانند تولید برق از پسماند مصوبه ای داشت و قرار شد برای بخش خصوصی قیمت واقعی تری در این زمینه دیده شود.

حناچی همچنین گفت: امروز اتفاق خوبی افتاد و حدود 70 درصد یکی از بزرگ ترین پادگان های شهر تهران را در شورای عالی شهرسازی در یکی از ارزشمندترین نقاط شهر با حمایت نیروهای مسلح برای شهر تهران گرفتیم که خبر بسیار مهمی است.

او در این باره افزود: در روند کیفیت هوای تهران بین سال های 90 تا 97 با اقداماتی که انجام شد، تعداد روزهای خطرناک از نظر هوا در تهران کاهش یافت. تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس هم کمتر شد. تعداد روزهای تعطیل به علت آلودگی هوا هم تقریبا به صفر رسید. این دستاورد نتیجه چند موضوع مهم است؛ اول نزولات جوی، دوم زحمات همکاران مان در حوزه نفت که کیفیت سوخت تحویلی به تهران را بالا بردند و سوم تلاش عزیزان مان در حوزه حمل و نقل و ترافیکی راهور که کلیه مبادی ورودی شهر را به دوربین های کنترل کننده معاینه فنی مجهز کرده بودند.حناچی ادامه داد: به طوری که سال قبل بیش از دو میلیون معاینه فنی در تهران داشتیم که در کنترل ذرات معلق بسیار موثر بود.

حناچی با اشاره به اینکه حدود چهار میلیون و 200 هزار وسیله نقلیه در تهران داریم، اظهار کرد: 80 درصد آنها یعنی بالغ بر سه میلیون و 370 هزار خودرو سبک هستند و 18 درصد هم مربوط به موتوسیکلت است. باید توجه کرد که موتوسیکلت های کاربراتوری تاثیر بسیار زیادی روی آلودگی هوا دارند همچنین در تهران 22 درصد از وانت ها، 9 درصد از خودروهای مسافری و 5 درصد از تاکسی ها دارای موتور کاربراتوری هستند که در آلایندگی تهران تاثیرگذارتر هستند.

شهردار تهران با بیان اینکه ما آلودگی صوتی شهر تهران را هم تحت کنترل داریم، گفت: در روز 55 دسی بل و شب 45 دسی بل به طور متوسط آلودگی صوتی در تهران داریم که در حاشیه بزرگراه ها به 70 تا 80 دسی بل افزایش می یابد.