آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: عقب نشینی جانسون از طرح مرز ایرلند

تیتر یک روزنامه گاردین برای آنها که موضوع برگزیت را پیگیری می کنند، امیدوارانه است. تیتر از عقب نشینی نخست وزیر انگلیس از ایده مرز گمرگی ایرلند خبر می دهد. گفت وگو میان جانسون و نسخت وزیر ایرلند باعث شده نخست وزیر انگلیس در برنامه هایش برای برگزیت تجدیدنظر کند و عاقلانه تر تصمیم بگیرد. او پیش از این از برگزیت بدون توافق حرف می زد. مخالفت حداکثری در بریتانیا و احتمال سست شدن جایگاه نخست وزیری باعث شد بوریس جانسون از این ایده دست بکشد. او در ادامه موضوع برگزیت، طرح مرزهای گمرگی ایرلند شمالی را مطرح کرد که با مخالفت نخست وزیر ایرلند روبه رو شد. مجموع این اتفاقات باعث شد جانسون در ایده هایش تجدیدنظر کند و بگوید قرار نیست مرز ایرلند شمالی مرز گمرکی بریتانیا باشد و در نهایت جامعه بریتانیایی را امیدوار کند که در روز موعود یا برگزیت با توافق طرفین اتفاق می افتد یا به طور کل شکست می خورد. روزنامه گاردین در عکس یک ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری و دخترش گابریلا را به تصویر کشیده است. گابریلا بعد از سه سال به انگلیس بازگشته تا دوران مدرسه را آغاز کند. گابریلا پنج ساله است و در این سه سال برای نزدیک تربودن به مادرش در ایران زندگی می کرد. نازنین زاغری دوران محکومیت خود را در زندان ایران سپری می کند. گزارش دیگر گاردین درباره بی اهمیت بودن موضوع محیط زیست و تغییرات آب و هوایی برای محافظه کاران انگلیس است. گاردین در این گزارش نشان می دهد دست راستی های پارلمان پنج برابر بیشتر علیه لوایح و طرح های محیط زیستی رای داده اند. 

نکته: گزارش گاردین درباره نسبت محافظه کاران و موضوع محیط زیست جالب است.

 
نشنال:  اتحادیه عرب به ترکیه هشدار داد

استقبال از هزاع المنصوری، خلبان و فضانورد اماراتی، در فرودگاه ابوظبی سوژه عکس یک روزنامه نشنال امارات است. او بعد از انجام نخستین سفر فضایی خود به امارات بازگشته و با استقبال شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی، رو به رو شده است. نشنال از او به عنوان یکی از قهرمانان اماراتی نام برده و در گزارشی مفصل از دستاوردهای سفر هشت روزه منصوری به فضا برای امارات نوشته است. این روزنامه در تیتر یک به موضوع حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه و مرزهای شمالی این کشور پرداخته است. نشنال خبر می دهد اتحادیه عرب تجاوز ترکیه به خاک سوریه را محکوم کرده است و از این کشور خواسته به عملیاتش پایان دهد. نشنال در توضیح این تیتر نوشته اتحادیه عرب به ترکیه هشدار داده است نیروهایش را از خاک سوریه بیرون ببرد یا منتظر اقدامی تلافی جویانه باشد! چند روزی است که ترکیه عملیاتی نظامی با نام «چشمه صلح» را در خاک سوریه ترتیب داده و بسیاری از مناطق کردنشین سوری را بمب باران کرده است. اتحادیه عرب در واکنش به این اقدام بیانیه ای هشدارآمیز منتشر کرده و به صراحت گفته ترکیه با این حملات امنیت کشورهای عربی را به خطر انداخته است. در این گزارش آمده ترکیه قصد دارد با پاک سازی مناطق کردنشین سوریه مثل تل ابیض و راس العین منطقه ای امن برای استقرار آوارگان سوری موجود در ترکیه ایجاد کند.

نکته: نشنال در صفحه یک به طور مفصل موضوع اخیر سوریه و حواشی آن را بررسی کرده است. 

 
ایندیپندنت:  توفان هاگیبیس ژاپن را درهم کوبید

تصویری که در صفحه یک روزنامه ایندیپندنت انگلیس می بینیم مربوط است به ژاپن؛ کشوری که این روزها میزبان جام جهانی راگبی است، اما درگیر توفان هاگیبیس شده و زیر و رو شده است. دست کم 10 نفر جان خود را در این حادثه از دست داده اند. هاگیبیس با سرعت 255 کیلومتر در ساعت بخش های زیادی از ژاپن را در نوردیده و باعث ویرانی های بسیار شده است. این توفان و در ادامه اش طغیان رودخانه ها و آب گرفتگی، جاده ها و خانه های مسکونی زیادی را تخریب کرده است. برخی مناطق در این کشور علاوه بر آب گرفتگی، رانش زمین را هم تجربه کرده اند. توفان هاگیبیس باعث لغو تعدادی از مسابقات جام جهانی راگبی شده است. تیتر یک روزنامه ایندیپندنت درباره حزب کارگر و احتمال ورشکستگی این حزب است. ایندیپندنت علت ورشکستگی این حزب سیاسی مشهور انگلیس را پرونده یهودی ستیزی کارگرها می داند. ایندیپندنت در توضیح این ادعا می نویسد یکی از اعضای حزب کارگر ادعا کرده پرونده ای که این حزب مدتی است با آن درگیر شده، نقش مهمی در احتمال ورشکستگی کارگرها در عرصه سیاسی انگلیس دارد. این حزب مدت هاست با اتهامات یهودستیزانه دست وپنجه نرم می کند. پرونده این اتهامات با حضور جرمی کوربین در سمت رهبری حزب کارگر گشوده شد. ایندیپندنت می نویسد حزب کارگر در سال گذشته به دلیل این اتهامات، چیزی حدود 655 هزار پوند متضرر شده است. پرونده حزب کارگر هنوز سرانجامی پیدا نکرده، اما احتمال شکست و خسارات مالی آنها در این موضوع بسیار زیاد است. 

نکته: عجیب اینکه برگزیت سوژه اصلی صفحه یک ایندیپندنت نیست.

 
الشرق الاوسط: اتحادیه عرب ترکیه را تهدید کرد

صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط عربستان با اظهارنظر پوتین درباره روابط با دولت سعودی و عربستان آغاز می شود. او پیش از سفر به ریاض در گفت وگویی با یکی از شبکه های تلویزیونی ادعا کرده است «رابطه روسیه و عربستان بسیار عمیق و صمیمانه است. عربستان همواره دوست روسیه بوده و من با شاه و ولیعهد این کشور روابط خوبی داشته ام». رئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه هم درباره این سفر و انعقاد قراردادهای همکاری میان دو کشور گفته هیچ سقفی برای سرمایه گذاری و همکاری وجود ندارد. روزنامه الشرق الاوسط تیتر و عکس یک خود را به مسئله کردهای سوری اختصاص داده است؛ تیتر از هشدار اتحادیه عرب به دولت ترکیه خبر می دهد و عکس هم صف زنان کرد سوری را نشانمان می دهد. آنها از راس العین فرار کرده اند و به تل تمر رسیده اند. در گزارش الشرق الاوسط می خوانیم اتحادیه عرب در واکنش به حمله ترکیه به مرزهای شمالی سوریه جلسه ای تشکیل داده و این اقدام را محکوم کرده است. در بیانیه اتحادیه عرب آمده دولت ترکیه با حمله به سوریه، گویی امنیت همه کشورهای عرب را به خطر انداخته است. ترکیه باید به این عملیات پایان دهد. اتحادیه عرب به دنبال کاهش روابط دیپلماتیک با ترکیه است. الشرق الاوسط در صفحه یک خود مطلبی هم درباره حادثه ای دارد که برای نفت کش ایرانی در دریای سرخ رخ داده است. در متن خبر آمده آنها درخواست کمک نفت کش ایرانی را دریافت کرده اند، اما به دلیل خاموش شدن سیستم رادار موفق نشده اند کمک کنند. 

نکته: تعدد و تنوع خبرهای صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط قابل توجه است.