آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
ورزش
۱۴

من، قلعه نویی اولین نفری هستم که...

امیر قلعه نویی، سرمربی موفق این فصل سپاهان که فعلا تیمش پیشتاز رقابت های لیگ برتر است، می گوید: «اولین نفری بوده» که موافق حضور زنان در ورزشگاه بوده است؛ او می گوید خانواده اش را هم چندین بار برای دیدن فوتبال به ورزشگاه های خارج از ایران برده و برای این موضوع هیچ مشکلی ندارد. قلعه نویی در صحبت هایی که با ایلنا داشته، درباره حضور زنان در ورزشگاه می گوید: «از این موضوع خیلی خوشحالم و همیشه از حضور خانم ها در ورزشگاه حمایت کرده ام. اولین نفری که در این رابطه در فضای مجازی حدود 500 روز قبل پست گذاشت خودم بودم و پستم هم موجود است و همه می توانند ببینند. این حق خانم هاست که به ورزشگاه بیایند و تیم ملی خودشان را تشویق کنند و امیدوارم این روند در لیگ برتر هم اجرائی شود و بتوانند تیم محبوب خودشان را هم تشویق کنند. دیدید که هیچ اتفاق بدی نیفتاد و حتی بعد از بازی کار فرهنگی انجام دادند و حتی سکوها را قبل از خروجشان تمیز کردند». قلعه نویی مدت هاست تلاش می کند در اتفاقات اجتماعی حرف مردم را بزند و از تریبونی که بعضا در اختیارش است در این زمینه استفاده کند. البته این برای اولین بار نیست که قلعه نویی می گوید «اولین نفری است» که کاری می کند یا حرفی می زند. اتفاقا درباره ورود زنان به ورزشگاه، قلعه نویی، نزدیک به یک سال پیش هم در صحبت هایی که با ورزش 3 داشته، ادعا کرده «اولین نفری بوده» که «خیلی وقت پیش» از حضور زنان در ورزشگاه حمایت کرده است. به طور دقیق تر او 23 مهر سال گذشته گفت: «اگر یادتان باشد، من اولین کسی بودم که در این مورد (ورود زنان به ورزشگاه) سال ها پیش موضع گیری کردم و خوشحالم موضع گیری ای که داشتم، جلوتر از همه بوده. شروع این کار خوب بوده، ولی باید آزاد باشد. ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم و فقط باید بستر را برای آرامش مردم فراهم کنیم». 500 روز قبل قلعه نویی یا چندین سال قبل از مهر 97، همه تاریخ هایی بوده که امیر درباره ورود زنان به ورزشگاه صحبت کرده و هربار هم خودش را «اولین نفر» عنوان کرده است.

حمایت از خارجی ها

قلعه نویی در فوتبال ایران، دل خوشی از خارجی ها ندارد؛ او عده ای از خارجی ها را از لحاظ علم فوتبالی برتر از ایرانی ها نمی داند و بعضا دانش بسیاری را زیر سوال برده است؛ اوج اختلاف هایش با رسانه ها در عصر کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی، رقم خورد که چندان موافق رفتار این مرد پرتغالی نبود. البته قلعه نویی در چندین مصاحبه به صراحت اعلام کرده «اولین نفری بوده» که پای خارجی ها را به فوتبال ایران باز کرده است. او نزدیک به 11 ماه قبل در گفت وگویی که با روزنامه گل داشته، درباره انتقادش از مربیان خارجی گفته است: «من منتقد مربی خارجی نیستم، بلکه منتقد بدرفتاری هستم. من اولین کسی بودم که همکار خارجی آوردم و اردوهای خارجی را برای تیم ها گذاشتم». او دی ماه سال پیش دوباره همین حرفش را تکرار کرد و گفت بدانید با خارجی ها مشکلی ندارم. «من مخالف ارتباط با خارجی ها نیستم و اولین کسی بودم که دستیار خارجی آوردم و حتی آن سالی که به تراکتور رفتم، چهار هزار و 200 پوند برای شرکت در کلاس های مربیگری در انگلستان پرداخت کردم، ولی به خاطر تراکتور به این کلاس ها نرفتم. این را گفتم تا بدانید با خارجی ها مشکلی ندارم، اما بعضی ها همه چیزشان را به خارجی ها می دهند تا یک عکس کنار او بیندازند! بعد می گویند فوتبال سیاسی نیست». قلعه نویی البته در کنار تمام انتقاداتی که از کی روش و توجه به خارجی ها در فوتبال ایران داشته، می گوید «اولین نفری بوده» که بعد از شکست همین مربی به همراه تیم ملی ایران از او حمایت کرده است. این داستان مربوط به حضورش در برنامه نوروزی شبکه ورزش در 13 فروردین 1395 است. او آنجا هم خودش را در صف اول قرار می دهد و می گوید: «ما هم اگر انتقادی می کنیم به خاطر ایران است نه چیز دیگر. به طور مثال من کی و کجا گفتم مخالف کی روش هستم؟ فقط یک مورد در برنامه ورزش و مردم او حرفی زد که واقعیت نداشت. حتی زمانی که تیم ملی به لبنان باخت، اولین کسی که حمایت کرد، من بودم. ما باید ایران را دوست داشته باشیم».

حمایت از داوران

این طور نیست که امیر قلعه نویی فقط در زمینه حمایت از ورود زنان به ورزشگاه یا آوردن مربیان خارجی اولین نفر باشد؛ او در گفت وگویی که دی ماه سال 97 با «گل» داشته، به حمایت از داوران داخلی می پردازد و دوباره تاکید می کند در این زمینه اولین نفر است. البته او این حرف را زمانی زد که از دست فغانی، داوری که راهی استرالیا شد، حسابی شاکی بود. «بارها گفته ام و شاید اولین کسی بودم که این بحث را مطرح کردم که داوران ما باید مطابق با بازیکنان و مربیان پول بگیرند. وقتی بازیکن یا مربی یک یا دو میلیارد می گیرد، یک داور حداقل باید 30 درصد آنها درآمد داشته باشد».

قلعه نویی و عادل فردوسی پور

داستان قلعه نویی و عادل فردوسی پور هم دست کمی از داستان قلعه نویی و کارلوس کی روش ندارد؛ قلعه نویی پنج سال آخر دوران برنامه 90 را کلا تحریم کرده بود و اعتقاد داشت عادل پسر خوبی است، ولی برنامه اش دیگر مثل گذشته خوب نیست. او بارها از عادل فردوسی پور و همچنین صداوسیما که اجازه تولید و پخش چنین برنامه ای را می دهند گله کرده بود. بااین حال، قلعه نویی فروردین همین امسال، درباره حذف عادل فردوسی پور و برنامه اش موضع گرفت و گفت اولین نفری است که گفته با حذف عادل مخالف است. او در کنفرانس خبری پیش از دیدار تیم های سپاهان و ذوب آهن گفت: «من اولین نفر بودم که موضعم را در رادیو اعلام کردم. همه می دانند که من حرفم را همیشه رک زده ام. من با حذف عادل مخالفم. اما هر برنامه ای باید چارچوب داشته باشد. فوتبال ما به 90 نیاز دارد، اما برنامه ای که به فوتبال کمک کند. من این حرف ها را به فردوسی پور هم زدم. مطمئن هستم که عادل برمی گردد».

قلعه نویی و کمیته اخلاق

مواردی هم بوده که قلعه نویی اولین نفر نبوده، بلکه «تنها» نفری بوده که کاری کرده یا حرفی زده است. او درباره بحث فنی می گوید اولین نفری است که تراکتورسازی را نایب قهرمان لیگ کرده، ولی درباره مخالفت هایش با کمیته انضباطی می گوید «تنها کسی» است که با این کمیته درگیر شده است. او 8 اردیبهشت همین امسال در برنامه رادیو تهران درباره مسائل پیش آمده آن روزها گفت: «شما چیزهای دیگر و الفاظ بد و گزارش گزارشگر را ندیدید. سپاهان و پدیده معادلات آقایان را برهم زدند، ولی بعضی ها خوششان نیامده است، این آقایان نمی توانند تحمل کنند. سوال من این است که چرا فتاحی نمی گوید بودجه تیم ها چقدر بوده است؟ مگر سقف قرارداد نگذاشتند؟ تنها کسی که با کمیته اخلاق درگیر شد من بودم، چون گفتم من بالای سقف دریافتی داشته ام، چون دروغ نمی گویم. چرا قرارداد من و دایی را منتشر کردند، ولی الان انتشار آن خلاف است؟ ما با بودجه یک سوم دیگر تیم ها فوتبال خوب ارائه کردیم، ولی همه جای آقایان درد گرفته است!»