آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
نیرو
۲۲

خبر بنگاه ها

اجرای بزرگ ترین پروژه انتقال آب در سریلانکا

گروه بنگاه ها : شرکت های ایرانی مهاب قدس و فراب، از بزرگ ترین پروژه مدیریت و انتقال آب در سریلانکا بهره برداری کردند. ناصر ترکش دوز، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، با اشاره به روند آغازین این پروژه گفت: یکی از درآمدهای بسیار مهم سریلانکا، در بخش کشاورزی است. این کشور با وجود بارش های فراوان در طول سال، طبیعت سختی دارد؛ زیرا زمین های پست در این کشور آب ندارد و زمین های مناطق مرتفع و کوهستانی آب فراوان دارد. بنابراین مدیریت و انتقال آب برای کشور سریلانکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» افزود: حدود هشت سال قبل بزرگ ترین پروژه انتقال آب در سریلانکا مطالعه اولیه شد. در ادامه و پس از بررسی های دقیق، اجرای این پروژه به شرکت فراب و طراحی و نظارت آن به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس واگذار شد. در این طرح آب باید از حوضه ای به نام «اوما اویا» که دارای رودخانه ها و آب فراوانی است، به منطقه ای بسیار دور به نام حوضه «آلیکوتا» انتقال می یافت. از آنجا که این دو منطقه اختلاف ارتفاع بالایی دارند (800 متر) موقعیت بسیار مناسبی برای احداث نیروگاه برق آبی و تولید برق پاک وجود داشت.مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس ادامه داد: احداث سد روی رودخانه «اوما اویا» به ارتفاع 33 متر و انتقال آب این رودخانه به رودخانه «کریندکی اویا» از راه تونل و جمع آوری تمام ظرفیت این دو رود پشت یک سد 50 متری از نوع RCC، همچنین انتقال آن به نیروگاه آبی از راه یک تونل 15 کیلومتری به هزار متر زیر زمین و در نهایت انتقال از یک تونل چهار کیلومتری به زمین های کشاورزی، کلیات این پروژه بزرگ است.

ترکش دوز تصریح کرد: نکته ای که در اینجا لازم می دانم اشاره کنم، دشواری حفر این تونل به دلیل حجم و فشار بالای آب است. بسیاری از مردم محلی سریلانکا آب مصرفی خود را از چاه ها تامین می کنند و به همین دلیل حفر تونل با سرعت مناسب، با توجه به هجمه بسیار زیاد آب، بدون ایجاد اخلال در سیستم آب رسانی منطقه عملیاتی بود که حتی شرکت های سوئیسی و نروژی از انجام آن ناتوان بودند. در چنین وضعیتی شرکت ایرانی مهاب قدس با همکاری شرکت فراب، توانستند این پروژه را به سرانجام برسانند.وی با بیان اینکه بهره برداری موفق از این پروژه یک افتخار بزرگ برای کشور است، افزود: طراحی و نظارت بر نیروگاه تاجیکستان، به روزرسانی نیروگاه برق آبی در کنار بزرگ ترین سد کشور جمهوری آذربایجان، آبیاری و زهکشی زمین های کشاورزی آلبانی، احداث سد باجولی هولی در هندوستان، طراحی و نظارت روی هفت پروژه بزرگ سدسازی در عمان، از جمله اقدامات مهم این مجموعه بوده است.وی در مورد سایر طرح های شرکت مهاب قدس گفت: طراحی و نظارت بر پروژه آب رسانی به منطقه «ایلشو» در کشور نیجریه، همچنین طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های آبیاری و زهکشی در اوگاندا، طرح بزرگ انتقال آب و احداث نیروگاه برق آبی در کشور نپال، کنترل طراحی و نظارت بر ساخت سد و نیروگاه موراکانگا، اصلاح و علاج بخشی سد کالوکانگا و تنظیم رودخانه های شهر کلمبو در سریلانکا، از سایر فعالیت های مهم بین المللی شرکت مهاب قدس در سال های اخیر است.

مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس با اشاره به اینکه حضور موفق یک برند ایرانی در کشورهای خارجی، می تواند شروع یک حرکت بزرگ برای توسعه بازار و حضور دیگر بنگاه ها در آن کشور باشد، گفت: درحال حاضر میانگین ماندگاری نیروهای متخصص در این شرکت 18سال است و در یک دهه گذشته، همواره تلاش کرده ایم با جذب نیروهای نخبه و ماهر با مدارک عالیه از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی، از حداقل ضریب خطا در فرآیندهای مشاوره ای برخوردار باشیم.ترکش دوز با بیان اینکه شرکت مهاب قدس با بهره مندی از خدمات بیش از دو هزار نیروی ماهر در 51 رشته تخصصی و بهره گیری از بهترین نخبگان و فارغ التحصیلان معتبرترین دانشگاه های جهان و با تاکید بر «حفظ و ارتقای کیفیت» در اجرای پروژه ها، «تعهد و مسوولیت پذیری»، «نخبه گرایی» و «جلب اعتماد» وظایف خود را با موفقیت به اتمام رسانده، گفت: با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی و تحریم ها علیه اقتصاد و مردم ایران، به عنوان نماینده شایسته جامعه مهندسی کشور با حضور قدرتمند خود در مناقصات بین المللی با جلب نظر و مجاب کردن به حمایت سازمان ها، نهادهای مالی و معتبر جهانی از جمله بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آفریقا و سایر مراجع مهم بین المللی، توانستیم با پیروزی بر رقبای جهانی خود در عرصه صدور خدمات فنی و مهندسی نام خود را در میان 5 شرکت برتر دنیا در این حوزه به ثبت برسانیم و در بیش از 120 مناقصه جهانی در فهرست کوتاه قرار بگیریم و برنده نهایی 30 مناقصه از این 120 مناقصه برگزار شده باشیم.

این کارشناس صنعت آب گفت: مهم تر از افتخارات ملی در جریان بهره برداری از پروژه بزرگ انتقال آب در سریلانکا و دیگر پروژه ها، تربیت نیروی انسانی ماهر بوده که خود عامل اجرای این پروژه هاست که در صورت رسیدگی و حفظ و نگهداری از آنها، می توانند افتخارات بهره برداری از این گونه طرح ها را برای کشورمان به ارمغان بیاورند.

ضرورت فعالیت بین المللی شرکت های مهندسی مشاوره

گروه بنگاه ها : معاون طرح های تولید شرکت مشانیر با تاکید بر اهمیت توسعه فعالیت شرکت های مهندسی مشاوره، حضور این شرکت ها در کشورهای همسایه به منظور دریافت پروژه ها را ضروری دانست.مسعود صادقی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی ایران، بنگاه های اقتصادی از جمله شرکت های مهندسی مشاوره ای برای ادامه حیات خود باید روی بازار خارج متمرکز شوند.وی با بیان اینکه تاکنون در بسیاری از کشورهای همسایه پروژه هایی را به اتمام رساندیم، افزود: سوریه، عراق و ارمنستان از جمله کشورهایی هستند که شرکت مشانیر در سال های اخیر پروژه های موفقی را در آنها پیاده کرده است.

معاون طرح های تولید شرکت مشانیر درباره موانع و مشکلات پیش روی شرکت های مهندسی مشاوره ای گفت: به جز موارد کلی که تمام بنگاه ها با آن مواجه هستند، پرداخت مطالبات از طریق اوراق مشارکت نیز یکی دیگر از مشکلات ماست. همان طور که می دانید بسیاری از این اوراق برای سال 1400 است و اگر بخواهیم اکنون آنها را نقد کنیم، افت قیمت حدود 30درصدی دارد. این درحالی است که کمبود نقدینگی یک چالش بزرگ برای شرکت های مهندسی مشاوره است.معاون طرح های تولید شرکت مشانیر با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت این شرکت گفت: در شرکت مشانیر نیاز به جست وجو برای منابع جدید تامین آب و انرژی را به منظور توسعه اقتصادی به عنوان یک اصل کلی پذیرفته ایم و آگاهیم که در طراحی این منابع جدید باید حداقل تاثیرات منفی زیست محیطی را مدنظر قرار داد.صادقی با بیان اینکه مشانیر حدود 50درصد از خدمات مهندسی مشاوره ای نیروگاه های ایران را انجام داده است، تصریح کرد: مشانیر تلاش می کند با همگون سازی زیرساخت های محیط زیست و روساخت های مصنوع دست بشر بهترین راه حل ها را از نظر فنی، اکولوژیک و اقتصادی ارائه کند. این شرکت صددرصد خصوصی با قریب به نیم قرن تجربه و پرسنل توانمند، قادر به ارائه خدمات مرتبط با ایجاد زیرساخت های رشد و توسعه در حوزه های تامین انرژی شامل انواع نیروگاه های برق آبی، سوخت فسیلی، CHP، انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی و بهره برداری نیروگاه ها، انتقال و توزیع شامل خطوط انتقال نیرو، پست های فشار قوی و شبکه های توزیع، آب شامل سدها و سازه های هیدرولیک، منابع آبی، آب شیرین کن، تصفیه آب و فاضلاب، آب رسانی و پایدارسازی و بهینه سازی سازه های آبی، حمل ونقل شامل جاده و پل، ریلی، مترو، تونل و انتقال مشتقات نفت و گاز، ساختمان و معماری و محیط زیست است.