آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بازرگانی
۵

خبر

ادامه طرح نظارت ویژه بر نانوایی ها

دنیای اقتصاد : معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: طرح نظارت ویژه بر نانوایی ها ادامه می یابد و قرار دادن نرخ نامه نان در معرض دید مردم ضروری است. به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، از تداوم طرح نظارت ویژه بر نانوایی ها خبر داد و اقدام نانوایی ها را برای نصب نرخ نامه و قرار دادن آن در معرض دید عموم مردم ضروری دانست.

سیدداود موسوی، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در این باره گفت: پس از ابلاغ مصوبه کارگروه ملی ساماندهی گندم، آرد و نان، این سازمان در بخشنامه های متعدد نظارتی، مراتب را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و اتاق اصناف ایران مبنی بر ضرورت تشدید اقدامات کنترلی و بازرسی در راستای صیانت از حقوق مصرف کنندگان و برخورد با تخلفات احتمالی ابلاغ کرده است و مراتب با حساسیت در دستور کار مراجع یاد شده قرار دارد.

وی افزود: براساس مفاد این ابلاغیه، اولویت پخت و عرضه با نان ساده بوده و پخت نان با افزودنی ها یا وزن متفاوت، فقط با تقاضای مشتری انجام خواهد شد. وی ادامه داد: واحدهای نانوایی مکلف به نصب نرخ نامه متحدالشکل تهیه شده توسط اتحادیه نانوایان، در معرض دید عموم بوده و از 12 آبان هرگونه عدول از وزن چانه، قیمت های مصوب و نصب نکردن نرخ نامه، تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد؛ ضمن اینکه قطع سهمیه آرد واحدهای متخلف در دستور کار است، پرونده تخلف گران فروشی نیز برای اعمال قانون به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد. معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: براساس آخرین اطلاعات رسیده از ناحیه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، در قالب طرح ویژه بازرسی و نظارت بر عملکرد واحدهای خبازی با همکاری بازرسان اتاق اصناف در حدود 4 هزار بازرسی انجام گرفته و پرونده واحدهای متخلف تنظیم و اقدامات نظارتی در قالب بازرسی های مشترک به صورت روزانه ادامه دارد؛ به نحوی که برگزاری گشت های مشترک بازرسی با حضور سایر دستگاه های مرتبط کماکان در دستور کار قرار گرفته است. موسوی اضافه کرد: طرح نظارتی موصوف تا رسیدن به مرحله آرامش همچنان ادامه خواهد یافت و همشهریان از طریق تلفن 124 و اپلیکیشن های موجود و سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات (سامانه 124) می توانند نسبت به ثبت شکایت خود در این زمینه اقدام کنند.

روند نزولی قیمت گوشت قرمز

خبرگزاری مهر : رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با اشاره به روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار گفت: قیمت هر کیلوگرم ران گوساله از 110 هزار تومان به 80 هزارتومان رسیده است. سید احمد مقدسی با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم گوساله زنده برای دامداران 31 هزارتومان است، افزود: قیمت فروش و عرضه این کالا 26 هزار تومان است و دامداران تولید خود را با 5 هزارتومان زیان عرضه می کنند.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور مسوولان ستاد تنظیم بازار، سازمان میادین، واردکنندگان گوشت و... با هدف بررسی وضعیت صنعت گوشت قرمز کشور گفت: در این جلسه پیشنهاد کردیم که باتوجه به انباشت دام در کشور، دولت تولید دامداران را به همان قیمت تمام شده (31 هزارتومان) خریداری کند و آن زمان این موضوع را ارزیابی کند که دامداران تا چه میزان امکان تامین نیاز کشور را دارند.

مقدسی ادامه داد: با مطرح کردن این پیشنهاد از سوی دامداران، واردکنندگان گفتند که اگر قیمت دام زنده 5 هزارتومان گران شود قیمت گوشت داخلی نیز باید 15 هزارتومان بالاتر برود که ما این موضوع را نپذیرفتیم؛ چراکه منطقی نیست و اگر قیمت دام زنده 31 هزارتومان باشد قیمت منطقی گوشت برای مصرف کنندگان باید نهایتا 75 تا 80 هزارتومان باشد.

وی با اشاره به بحث انباشت دام در کشور نیز گفت: به همین دلیل از مسوولان خواستیم با آزاد شدن صادرات موافقت کنند که البته جلسه مذکور تقریبا بی نتیجه بود و به نتیجه خاصی نرسیدیم. مقدسی با بیان اینکه روزبه روز بر تعداد دام های انباشتی کشور افزوده می شود، ادامه داد: دولت هم صادرات را آزاد کند و هم واردات انجام شود تا مشخص شود که خدمت کنندگان واقعی به کشور چه کسانی هستند، آنها که تولید می کنند یا کسانی که به فکر واردات هستند.