آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
زندگی: ایران
۱۶
خبر خوش

کانی برازان زیبا

پاییز که از راه می رسد، غیر از باد و باران و دلتنگی های پاییز، با خودش انبوهی از پرنده های مهاجر را هم از سرزمین های دور و نزدیک به کشورمان می آورد؛ به تالاب ها و دریاچه ها و مناطق ساحلی اش در شمال و جنوب. پرنده های مهاجر اما با خودشان شور می آورند و غوغای زندگی و البته کلی زیبایی چشم نواز؛ آن قدر که هر تالاب تبدیل می شود به یک سایت طبیعی گردشگری که می تواند برای طبیعت دوستان جذاب و دیدنی باشد، مثل تالاب بین المللی کانی برازان در شهرستان مهاباد در آذربایجان غربی که فاروق سخنور، رئیس اداره حفاظت محیط زیستش گفته تاکنون و طی روزهای اخیر بیش از 1600 قطعه غاز خاکستری روی سطح آن فرود آمده اند.

البته هر روز که می گذرد بر تعداد این غازها و دیگر پرندگان آبزی و کنار آبزی افزوده می شود. این پرندگان مهاجر مدتی در این تالاب و دیگر تالاب های سواحل جنوبی دریاچه ارومیه به منظور استراحت و تغذیه توقف می کنند سپس کوچ خود را به مناطق جنوبی ادامه می دهند.

فاروق سخنور با اشاره به حضور سالانه بیش از 50 هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب بین المللی کانی برازان به ایرنا می گوید: وضعیت مناسب زیستی و وجود امنیت، شرایط مناسبی را برای مهاجرت انواع پرندگان مهاجر و بومی به این تالاب فراهم کرده است. وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب کانی برازان می خواهد در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های باارزش جانوری به محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.