آرشیو پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۷
سیاسی
۲

اخبار

انتصاب نماینده ولی فقیه در استان مازندران

حضرت آیت‎الله خامنه ای در حکمی حجت الاسلام حاج شیخ محمدباقر لائینی را به نمایندگی ولی فقیه در استان مازندران و امامت جمعه ساری منصوب کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمدباقر لائینی دامت افاضاته

در پی استعفای جناب حجت الاسلام آقای طبرسی دامت افاضاته و با تشکر فراوان از زحمات و خدمات ایشان در سال های متمادی، جنابعالی را که بحمدالله از سوابق روشن و صلاحیت لازم برخوردار می باشید به نمایندگی خود در استان مازندران و امامت جمعه ساری منصوب می کنم. استان مازندران در شمار برجسته ترین استان های کشور از جنبه های مادی و معنوی است و مردم عزیز و مومن و انقلابی آن در آزمون های متعدد در نظام جمهوری اسلامی مفتخر و سربلند ظاهر شده اند. جنابعالی با توجه به سابقه حضور و خدمت در آن استان با برجستگی های جوانان فداکار و مردمان پر انگیزه و وفادار آن آشنائید. لازم است این برجستگی ها تقویت و تثبیت و بزرگ داشته شود و در این راه از علمای دین و فرزانگان حوزه و دانشگاه یاری گرفته شود. تقویت جریان انقلابی و جوانان مومن و روی گشاده و دست مهربان با همه قشرهای مردم توصیه موکد اینجانب است. توفیقات شما را از خداوند مسالت می‎کنم.

رئیس جمهوری یکشنبه به یزد سفر می کند

جلسه هماهنگی سفر کاروان تدبیر و امید به استان های یزد و کرمان شامگاه دوشنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری و با هدف بررسی نیازمندی های این استان ها و روند اجرای طرح ها در مسیر تحقق توسعه همه جانبه و پایدار استان های یزد و کرمان تشکیل شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، شرکت کنندگان در این جلسه، علاوه بر بررسی آخرین گزارش ها از روند اجرای پروژه های مصوب قبلی؛ پیشنهادات دستگاه ها و طرح های مرتبط با حوزه های آب، گسترش مراکز بهداشتی و خدمات درمانی، کشاورزی، صنعت و معدن، راه و حمل ونقل و همچنین توسعه گردشگری این استان ها را بررسی و طرح های جدید را نهایی کردند. رئیس جمهوری قرار است در ادامه سفرهای استانی خود، یکشنبه به یزد سفر کند.

استاندار یزد با بیان اینکه رئیس جمهوری یکشنبه 19 آبان به استان یزد سفر می کند، گفت: 14 وزیر و معاون رئیس جمهوری، وی را در سفر به استان یزد همراهی می کنند.به گزارش ایرنا، محمدعلی طالبی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر افزود: رئیس جمهوری در این سفر توجه ویژه به حوزه سرمایه گذاری و زیرساختی، اولویت های استان نظیر طرح های آبی، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه گردشگری و برخی از طرح های عمرانی بزرگ استان که چندسالی است به دلیل کمبود اعتبار راکد بودند، خواهد داشت.وی در ادامه گفت: برگزاری جلسات مختلف با وزرا به منظور حمایت از تقویت زیرساخت حوزه های مختلف توسعه استان از دیگر برنامه های این سفر خواهد بود. طالبی با بیان اینکه در این سفر 500 طرح اقتصادی با اعتباری بالغ بر 25 هزار میلیارد ریال که 10 هزار میلیارد ریال آن سهم بخش دولتی و 15 هزار میلیارد ریال سهم بخش خصوصی است، افتتاح می شوند، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده، تمام طرح های در دستور کار استان نیز حداکثر تا پایان سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده آمد نیوز: تا تکمیل تحقیقات از بیان اتهامات «زم» معذوریم

سیزدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با آخرین خبرها در مورد روح‎الله زم، مدیر بازداشتی کانال آمدنیوز همراه شد. غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زم تحت بازجویی بازپرس پرونده قرار گرفته و اتهاماتش در حد محاربه اعلام شده و آیا بازداشت های دیگری هم در این زمینه وجود داشته یا خیر؟ گفت: در این پرونده در گام اول، تحقیقات مفصلی انجام شده و مستندات فراوانی به دست آمده است. براساس تحقیقات و مستندات حاصله ارتباط مستمر و وابستگی این فرد به سرویس های بیگانه محرز شده و نحوه ارتباط او مشخص شده است. وجوهی که از سرویس های اطلاعاتی کشور های مختلف اخذ کرده، احصا شده و مطالب خیلی خوبی را به دست آوردیم. علاوه بر آن همانگونه که ادعا می شد، مشخص شد که این فرد یک حالت سرکردگی و سرشبکه ای و محوریت برای بسیاری از شبکه های ماهواره ای خارج از کشور و خیلی از برنامه های خبری برون مرزی پیدا کرده بود. اینکه این شخص حلقه ارتباط برخی از این شبکه ها با سرویس های بیگانه بوده هم به دست آمده است. ان شاءلله در گام های بعدی و هفته های آتی نسبت به سایر نتایج به دست آمده در این پرونده اطلاع‎رسانی انجام خواهد شد. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد عنوان اتهامی زم هم گفت: تا زمانی که پرونده مراحل قضایی خود را طی نکرده، از بیان جزئیات موارد اتهامی معذور هستیم.

به گزارش میزان، اسماعیلی در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه در حوزه سخنگویی به دنبال شعار و تبلیغات نیستیم بلکه فرآیند اعتمادسازی با ارائه گزارش اقدامات انجام شده گفت: بیش از 76 درصد از شرکت‎کنندگان در افکارسنجی اخیر وزارت اطلاعات، اقدامات قوه قضائیه را در برخورد با مفاسد پسندیده اند و اظهار رضایت داشته اند. او همچنین در آماری اعلام کرد: در شش ماهه اول سال 98، 7300 میلیارد تومان از مطالبات معوقات بانک ها توسط ادارات اجرای ثبت اسناد و املاک کشور وصول شده که این رقم در مقایسه با عملکرد شش ماه مشابه سال 97، 146 درصد رشد دارد. اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد پرونده سیف و عراقچی از مدیران سابق بانک مرکزی و وقفه‎ای که در روند رسیدگی به آن رخ داد، گفت: این پرونده نیازمند تحقیقات تکمیلی بود. موارد دیگری به نفع و چه به ضرر متهمان مطرح شده است. دادگاه به خاطر اینکه با بررسی همه جانبه تصمیم گیری کند مقرر کرده مواردی که موجب نقص بوده تکمیل شود. پس پرونده نیازمند تحقیقات تکمیلی است.

هشدار درباره همکاری با شورای فرهنگی انگلیس

 وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای با تاکید بر قصد انگلیس برای شبکه سازی فرهنگی، اعلام کرد: هرگونه همکاری با شورای فرهنگی انگلیس ممنوع بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مردم شریف ایران و جامعه فرهنگی نخبگان و فرهیختگان کشور می رساند؛ کشور انگلیس که سابقه طولانی در نفوذ، شبکه سازی و جریان سازی در کشورهای مختلف را دارد قصد اجرای پروژه ای با هدف شبکه سازی فرهنگی را داشت. این اطلاعیه افزود: پروژه مذکور با محوریت و مسولیت شورای فرهنگی انگلیس موسوم به بریتیش کانسیل در حال اجرا بود و شامل تعدادی از نخبگان و عناصر فعال در عرصه‎های آموزشی و فرهنگی می شد که از ابتدا تحت رصد سربازان گمنام امام زمان(عج) قرار گرفته و با اقدام بموقع از عملیاتی شدن و تحقق اهداف انگلیس در شبکه سازی و نفوذ در حوزه های آموزشی ممانعت به عمل آمد.

عامل قاچاق ارزی کشور شناسایی و دستگیر شد

وزارت اطلاعات همچنین از بازداشت یکی از قاچاقچیان ارز که در استان یزد فعالیت داشته، خبر داد. در اطلاعیه این وزارتخانه آمده است: طی اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان یزد در نیمه ابتدایی سال جاری، یکی از قاچاقچیان ارز که در زمینه «خرید و فروش ارز» و «صدور حواله های ارزی غیرمجاز» فعالیت داشته است، پس از شناسایی با دستور مرجع قضایی دستگیر شد. متهم این پرونده بدون رعایت قوانین و مقررات بانکی کشور و همچنین عدم اخذ مجوز از بانک مرکزی، اقدام به «خرید و فروش ارز» و «صدور حوالجات ارزی» به صورت مخفیانه کرده است؛ وی در بازه زمانی دو سال با سوء استفاده از حساب های بانکی اعضای خانواده خود، مرتکب قاچاق ارز به ارزش تقریبی 300 میلیارد ریال شده است.