آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
سیاست
۲
چهره روز

عبدالکریم حسین زاده نایب رییس فراکسیون امید: مساله FATF به تعارض سیاسی تبدیل شده است

نام لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF نخستین بار حدود 3 سال پیش و در دولت حسن روحانی میان افکار عمومی و رسانه های ارتباط جمعی مطرح شد تا در نقطه مقابل، طیف تندروی اصولگرایان موسوم به «دلواپسان» نیز وارد میدان شوند و مخالفت ها را آغاز کنند. لایحه الحاق به کنوانسیون های بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم یا «CFT» کنار لایحه الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی یا «پالرمو» همان زمان مطابق روند قانونی حاکم بر سازوکارهای تقنینی جمهوری اسلامی از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی و پس از کش وقوس هایی در «بهارستان» تصویب شد. اما در مورد لایحه نخست شورای نگهبان و در مورد دومین لایحه، اقدامات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مانع تایید نهایی لوایح شد.

حالا حدود یک سال از ارسال این 2 لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام می گذرد ولی این نهاد که به منظور بن بست شکنی در نظام حقوقی ایران ایجاد شد حالا خود با بن بستی قابل توجه در زمینه لوایح FATF مواجه شده است. عبدالکریم حسین زاده، نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در همین زمینه و با اشاره به عدم تعیین تکلیف لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی از سوی مراجع تصمیم گیر ایران گفته است:«معتقدم امروز مساله FATF به سمت یک تعارض سیاسی رفته است. FATF یک پدیده دیپلماتیک است که ارتباط با کشورها و سازمان ها را تنظیم می کند اما ما آن را به سمت مبحث سیاسی برده ایم که این کار باعث می شود، کشور هم در همان مسیر قرار گیرد.»

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «تصور بر این است که اگر برخی افراد رفتار سیاسی و جناحی با لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی نداشتند و اگر سال گذشته مشکلات موجود در مسیر این لوایح را برطرف می کردیم، امروز با رفتار سیاسی برخی کشورها در ارتباط با پالرمو و CFT روبه رو نمی شدیم» به ایلنا گفته است:«برخی کشورها امروز این لوایح را به عنوان یک ابزار سیاسی در نظر گرفته اند و به واسطه تعلل های صورت گرفته در درون ایران در زمینه تصمیم گیری برای این لوایح، گام به گام موضوع را تبدیل به ابزاری برای گروکشی کرده اند.» او تصریح کرد:«ما باید بدانیم که این قبیل رفتارهای سیاسی در جمهوری اسلامی با لوایح تخصصی بیش از هر چیز دیگر می تواند به منافع ایران آسیب وارد کند.» حسین زاده با اشاره به اتفاقات رخ داده برای توافق هسته ای اعلام کرد: «تا یک سال قبل ما می توانستیم از ظرفیت های برجام با وجود نقدهایی که به آن وارد است و منتقدان بسیاری هم دارد، استفاده کنیم اما ابزار لازم را تهیه نکردیم ولی در مقابل بسیاری از مراودات قاچاق اتفاق افتاد. در حال حاضر همان بلا و رویکرد را در قبال FATF اتخاذ کرده اند و براساس آن به دنبال انجام اقداماتی هستند.»

حسین زاده همچنین خاطرنشان کرد:«معتقدم چندین مولفه در جهان سیاست را فراموش کرده ایم، نخست آنکه تصمیم گیری تاریخ مصرف دارد و باید به موقع و دقیق آن هم در راستای منافع ملی گرفته شود اما ظاهرا ما تصمیم گیری ها را عمدا زمانبر می کنیم و به آن وجهه و شخصیت سیاسی می دهیم. تبدیل کردن تصمیم گیری در مورد FATF به یک رقابت بین گروه ها و احزاب سیاسی، کار اشتباهی است و معتقدم این امر ربطی به احزاب ندارد. این موضوع با زندگی و منافع ملی شهروندان و کشور در ارتباط است که همیشه هم قربانی رو دررویی هایی سیاسی می شود.» رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در پاسخ به پرسش ایلنا درباره کذب و صدق ادعای برخی که می گویند، پیوستن به «FATF» باعث می شود نتوانیم تحریم ها را دور بزنیم، گفته است:«این پیوستن ربطی به تحریم ها ندارد، این گفته ها یک بهانه ای است که خودمان هنگامی که بحث FATF را در رفتارهای سیاسی، حزبی و جناحی بردیم به وجود آوردیم. وزارت نفت به اندازه کافی توانسته است، اقدامات لازم را برای فروش نفت انجام دهد پس پیوستن به FATF ربطی به دور زدن تحریم ها ندارد، این کار مسیر پولشویی و فسادهای کلان را که از گذشته به وجود آمده است، می گیرد.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مطرح شده برای شفافیت در آرای اعضای مجمع در قبال لوایح در ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی اظهار کرد:«مدت هاست که یقه نمایندگان مجلس را برای شفافیت آرا گرفتند پس بهتر است شفاف سازی در همه ارکان باشد اما نکته اینجاست که رای گیری در مجمع با کاغذ صورت نمی گیرد با بالا بردن دست که شاید مشخص نشود چه کسی رای داده و چه کسی نداده است.» نماینده اصلاح طلب مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد:«اما واقعیت این است که من خودم مخالف شفافیت آرا هستم و دلیلش هم این است که این امر تبدیل به یک ابزار علیه خود دموکراسی و آزادی شده است. گاهی اوقات یک طرحی می آید که امکان تقویت جامعه مدنی را به وجود می آورد اما نمایندگان تهدید می شوند که آرا را منتشر می کنند.» حسین زاده در پایان گفت:«باز هم می گویم اگر قرار است، شفافیت آرا باشد باید برای همه ارکان باشد. من با این نوع شفاف سازی موافق هستم؛ زیرا شهروندان باید بدانند کجا، چه تصمیماتی اتخاذ شده است. این اقدام ما را در مسیر توسعه سیاسی بسیار کمک خواهد کرد. در مساله FATF هم رای های موافق و مخالف و موضع گیری ها مشخص است؛ پس بهتر است منتشر شود.»