آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۴
اقتصادی
۴

یک کارشناس: طولانی شدن صدور مجوز کسب و کار به زیان کارآفرینان است

یک کارشناس حوزه کار گفت: طولانی شدن فرایند صدور مجوز، موجب وارد آمدن خسارات فراوان به کارآفرین ها شده و کار زمانی به نتیجه می رسد که از انتفاع خارج شده است.

علیرضا حیدری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در بحث فضای کسب و کار با اشکالات متعددی روبه رو هستیم، افزود: در شرایطی که نمی توانیم مجوزها را تسهیل کنیم و توفیقی در این حوزه نداشته ایم بهتر است از تجربیات بین المللی و دانش فنی در این قضیه استفاده کنیم.

وی درباره ضرر و زیان وارده به کارآفرینان و تولیدگران به دلیل تاخیر در صدور مجوزهای کسب و کار گفت: بعضا مشاهده شده که کالایی به دلیل تاخیر یا طولانی شدن فرایند صدور مجوز نتوانسته به ثبت برسد یا تا گرفتن مجوز، فرد یا شرکت دیگری آن محصول را به ثبت رسانده و موجب وارد آمدن خسارات فراوان به کارآفرین اول شده است.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: به این مسئله در اقتصاد هزینه مبادله گفته می شود و معنی اش این است که کاری را که می توانیم به موقع به سرانجام برسانیم و از نتایج آن بهره مند شویم به دلیل طولانی شدن اخذ مجوز و سنگ اندازی های بسیار با تاخیر به جریان بیاندازیم و از انتفاع خارج شود.

حیدری درباره رتبه جهانی کسب و کار ایران گفت: ارتقای رتبه ما به منزله بهبود وضع اقتصادی نیست چون امسال رشد منفی داشتیم. با توجه به محدودیت هایی که در بحث شاخص رشد اقتصادی برای ما ایجاد شده، خصوصا در حوزه نفت که تاثیر قابل توجهی در اقتصاد ما دارد، بالا رفتن رتبه جهانی کسب و کار ایران نمی تواند به این مفهوم باشد که فضای کسب و کار بهتر شده است.

وی تصریح کرد: معتقدم برخی سیاست ها در حوزه مالیات یا گمرک اثرگذار بوده و تحولاتی را به دنبال داشته است ولی باید ببینیم که در کدام بخش ها شاخص ها مثبت شده که رتبه ما کمی تغییر کرده است.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به رتبه کشورهایی نظیر هنگ کنگ در گزارش بانک جهانی، اظهار کرد: کشور ما از کشورهایی که در رنکینگ اقتصادهای دنیا رتبه های بالا را به خود اختصاص داده اند وضعیت بهتر و شایستگی بیشتری دارد ولی برخی سیاستها و موازی کاری ها مانع رسیدن به این هدف می شود.

به گفته حیدری صادرات غیرنفتی، جلب سرمایه گذاری خارجی و اصلاح سیاستهای بانکی می تواند در ارتقای رتبه ایران موثر واقع شود.

گفتنی است، در حالی که ایران سال گذشته در شاخص جهانی سهولت کسب و کار رتبه 128 را به خود اختصاص داده بود، تازه ترین گزارش بانک جهانی درباره بهبود فضای کسب و کار از ارتقای جایگاه ایران با یک پله صعود حکایت دارد. لزوم اصلاح فضای کسب و کار، حذف موازی کاری های غلط و برداشته شدن انحصار و موانع کار از جمله مواردی است که همواره در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت توجه به آنها تاکید شده است.