آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۵
هنر و ادبیات
۹
سینمای ایران

گپی با تهیه کننده فیلم سرخ پوست درباره قاچاق این فیلم

دزدی در سالن تاریک

تینا جلالی

موج جدید حمله به سرمایه فیلم های مطرح و پرمخاطب سینما از طریق انتشار نسخه غیرقانونی این محصولات بر بستر فضای مجازی (هر چند نسخه پرده ای و بی کیفیت) این بار گریبان فیلم «سرخپوست» را گرفت و نسخه قاچاق این فیلم روز گذشته در اینترنت منتشر شد.

نسخه غیرقانونی فیلم «سرخپوست» که در فضای تلگرام پخش و دست به دست می شد بطور واضح نشان می دهد که فیلم از روی پرده سالن سینما ضبط شده است. یعنی کسی به راحتی توانسته حین تماشای فیلم در سینما از پرده سالن فیلم بگیرد. برخلاف بحثی که درباره چگونگی انتشار نسخه قاچاق فیلم «متری شیش و نیم» وجود داشت و تهیه کننده هم بر این قضیه اصرار داشت که نسخه غیرقانونی فیلم از طریق خود کارمندان وزارت ارشاد به بیرون درز کرده اما درباره انتشار فیلم «سرخپوست» این مناقشه مطرح نبود و انتشار فیلم «سرخپوست» از طریق سالن های یکی از سینماها صورت گرفته است. اما پرسشی که به وجود می آید این است که آیا سالن های سینما به دوربین مدار بسته مجهز نیستند؟ اساسا مگر سالن های سینما متصدی مراقب سالن نداردکه از این رفتار ناقض حقوقی صنفی جلوگیری کند؟ اگر این فرضیه را بپذیریم که فیلم از روی پرده سالن سینما ضبط شده باشد در صورت تداوم چنین چیزی، چه کسی جوابگوی سرمایه های سازندگان فیلم ها خواهد بود؟

مجید مطلبی تهیه کننده این فیلم ضمن انتقاد از شرایطی که در اختیار بعضی سودجویان قرار می گیرد تا به راحتی بتوانند نسخه غیرقانونی فیلم های روی پرده را ضبط و منتشر کرده و از این طریق سرمایه سازندگان فیلم ها را به باد فنا دهند گفت: «متاسفانه موارد تنبیهی که برای خاطیان در نظر گرفته می شود به گونه ای نیست که آنها درس عبرت بگیرند و متاسفانه می بینیم که همچنان بعد از گذشت سال ها قاچاق فیلم برای عده ای جذاب است و از این راه کسب درآمد می کنند». تهیه کننده فیلم «سرخپوست» ضمن بیان اینکه من به کسی مشکوک نیستم معتقد است وقتی فیلم را ببینید کاملا واضح است که فیلم از روی پرده سالن های سینما ضبط و به بیرون فرستاده شده است. او در عین حال حجم بالای گستردگی انتشار غیرقانونی همه فیلم ها را عجیب و غریب می داند و می گوید: «من نگرانم که با گسترش روزافزون تکنولوژی، دزدی پیرامون قاچاق فیلم ها هم گسترش پیدا می کند این درحالی است که مسوولان باید برای جلوگیری از این تخلف ها اقدامی کنند تا برای اهالی سینما آرامش به وجود بیاید». مطلبی از مسوولان وزارت ارشاد و همچنین جامعه صنفی تهیه کنندگان می خواهد که از طریق قانونی این مساله را پیگیری کنند تا هر چه زودتر از به تاراج رفتن زحمات عوامل و دست اندرکاران فیلم سینمایی «سرخپوست» جلوگیری کنند: «از همه متولیان و مسوولان ذی ربط می خواهم یک بار برای همیشه جلوی چنین سرقت هایی بایستند. باور کنید اگر قرار باشد قانونی برای این معضل تدوین شود مسوولان می توانند مانع چنین تعرض هایی شوند و این موضوع قطعا شدنی است.»