آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
ورزش
۱۸

تحلیل دلیل مهاجرت نخبه های ورزش ایران

اقتصاد ضعیف در ورزش

دنیای اقتصاد : مهاجرت انسان ها برای یافتن زندگی ایده آل امری رایج است و طبق آمارهای سازمان ملل هرسال بالغ بر 25 میلیون نفر در جهان، کشور محل زندگی خود را عوض می کنند. همین آمار هم نشان می دهد حدود 10 درصد از جمعیت جهان تمایل دارند که وطن شان را ترک کرده و در جای دیگری زندگی کنند. تا اینجا این موضوع طبیعی است اما زمانی برای کشورها نگران کننده و حتی خطرناک می شود که تکنوکرات ها(افراد متخصص ونخبه علمی و فنی) اقدام به مهاجرت یا تغییر تابعیت می کنند.

بر اساس تحقیقی که در سال های گذشته پیرامون هزینه ها برای تحصیل هر فرد در ایران انجام شده، مشخص شد که آموزش ابتدایی تا پایان دوره دکترا حدود 11 میلیارد تومان هزینه دارد. این درحالی است که این هزینه ها با مهاجرت افراد نخبه از خزانه کشورخارج شده و بی ثمر می ماند. ورزش ایران نیز درطول دوره های مختلف شاهد خروج نخبه های خود از کشورو مهاجرت آنها به کشورهای مختلف بوده است.  این اتفاق اثرات منفی بر روی پیکر ورزش داشته و از چند جهت حائز اهمیت است. نخست اینکه سرمایه بزرگی که درطول سال ها از بودجه کشور برای رشد و موفقیت او هزینه شده به یک باره از بین می رود. آماردقیقی از میزان این هزینه برای ورزشکاران تا رسیدن آنها به مرحله حرفه ای در دست نیست اما این ارقام دست کمی از هزینه آموزش افراد نخبه علمی نخواهد داشت. موضوع دیگراما پرکردن جای خالی نخبه ورزشی مهاجرت کرده است که برای کلیه تیم های ملی سخت و زمانبر خواهد بود. ماجرا اما وقتی دردناک می شود که گاهی همین ورزشکاران نخبه مهاجر، حریف ملی پوشان کشورمان در مسابقات بین المللی خواهند بود. این موضوع دست کم در ورزش کشتی ما مسبوق به سابقه بوده است. برخی از کشتی گیران کشورمان که پیش از این تابعیت جمهوری آذربایجان را قبول کرده بودند پیش از این در پیکارهای جهانی مقابل هموطنان خود قرار گرفتند که در پاره ای از اوقات اتفاقا هموطن سابق خود را شکست هم داده اند!

آخرین مورد از این دست درطول یک ماه اخیر در سه رشته ورزشی ایران اتفاق افتاده است. اوایل همین ماه بود که رسانه های کشور از مهاجرت و تغییر تابعیت چهار بازیکن فوتسال ایران به تیم ملی فوتسال جمهوری آذربایجان خبرهایی منتشر کردند. قبل ازآن نیز علیرضا فغانی داور موفق بین المللی فوتبال ایران نیز به دلایل مختلف ترجیح داد در استرالیا زندگی کند. اما چند روز پیش نیز یکی از ورزشکاران نامدار تکواندو ایران تغییر تابعیت داد و به این ترتیب از این به بعد برای صربستان بازی خواهد کرد. البته دلیل این کار مهدی خدابخشی که مدال های باارزشی برای ایران در میادین بین المللی کسب کرده ازدواج با یک بانوی صربستانی عنوان شده است اما به نظر می رسد  مهاجرت ورزشکاران موفق ایران به کشورهای دیگر جنبه های اقتصادی داشته باشد.

ورزشکاران به صورت سیستماتیک می توانند در باشگاه های خارجی به عنوان لژیونر فعالیت کنند اما با تغییر تابعیت از مزیت های بیشتر اقتصادی حضور در تیم های ملی دیگر کشورها بهره می برند. این موضوع حالا زنگ خطر را برای وزارت ورزش به صدا درآورده تا بیشتر مراقب سرمایه های خود باشد. یکی از تفاوت هایی که ورزشکاران قهرمان ایران با سایر کشورها دارند این است که پاداش های قهرمانی آنها به میزان مناسب و در موعد مقرر پرداخت نمی شود و همین موضوع انگیزه آنها را کاهش می دهد.