آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
سیاست
۳

خبر

روایت واعظی از فشارها به دولت بر سر فضای مجازی

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری در دیدار با دست اندرکاران شرکت های دانش بنیان یزد گفت: «اگر می گوییم حتما باید اقتصاد ایران از سنتی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود، یک شعار نیست بلکه به عنوان یک الزام و ضرورت مطرح می شود و اگر قرار است بمانیم و به مردم سرویس خوب بدهیم و در بازارهای مختلف، کالاهای ایرانی قابل رقابت باشد باید این موضوع را محقق کنیم.» به گزارش تسنیم، او با تاکید بر اینکه چاره ای جز حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان نداریم، خاطرنشان کرد: «اگر دولت این همه فشار را تحمل کرد که فضای مجازی و اپلیکیشن های مختلف گسترش یابد، به دلیل مشاهده فیلم توسط افراد نبود بلکه اساس کار بر همین هدف بود و اعتقادمان این بود که ای سی تی می تواند پیشران توسعه کشور باشد.»

حرفی از تعیین قائم مقام رهبری نزدم

مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس درباره آنچه به عنوان پیشنهاد ایجاد «قائم مقام اجرایی رهبری» در جلسه هیات رییسه مجلس از او نقل شده بود، گفت: «من اصلا این طوری مطرح نکردم. از دو سال و نیم پیش اعلام کردم و به این معتقد بودم که ترامپ علیه ایران جنگ اقتصادی راه انداخته است. رهبری هم فرموده اند که جنگ فقط توپ و تفنگ نیست. ایشان فرمودند که ما در جنگ اقتصادی هستیم و موضوع اقتصاد مقاومتی را هم که مطرح کردند یک روش برای مقابله است.» به گزارش انصاف نیوز، او ادامه داد: «معتقدم مثل زمان جنگ که یک ستاد جنگ بود و در آن همه بودند؛ یعنی نماینده رهبری بود، نماینده مجلس و دولت و همه بودند. هر تصمیمی در ستاد جنگ گرفته می شد، تمام ارگان ها موظف به هماهنگی و همکاری بودند و نباید غیر از آن حرفی بزند؛ مجلس، دولت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح. الان ما یک چنین ستاد جنگی نداریم. در هر استانی آن ستاد جنگ شعبه داشت، در هر محلی یک مسجدی، ستاد شعبه داشت. در نتیجه در آنجا نیروهای موردنیاز را آماده و اعزام می کردند یا پشتیبانی را کمک می کردند.»نایب رییس مجلس افزود: «الان در رابطه با این جنگی که خیلی بدتر از جنگ ایران و عراق است و یک وضعیت اقتصادی است که همه را تحت تاثیر قرار داده و صدمه می رساند، طبیعتا باید یک ستادی با اختیارات درست شود که بتواند تصمیم بگیرد و همه در آن جهت هماهنگ شوند و بتوانند جوابگوی مشکلات باشند نه اینکه نماینده مجلس از پشت تریبون یک جایی را نقد کند، صداوسیما یک جای دیگر را، نیروهای مسلح یا قوه قضاییه هم یکی دیگر را. آن می خواهد کار کند این می گیرد، آن یکی زندان می کند، آن دیگری فحش می دهد!» او درباره جلسات سران قوا هم گفت: «در آن هم فرماندهی نیست، با هم توصیه می کنند. ولی اگر یکی نظرش مخالف باشد دیگر کار انجام نمی گیرد. در صورتی که به نظر من نباید این طوری باشد. در این شرایط یکی باید بالاخره کار را ببرد. نبرد هم درنتیجه در آن جلسات اگر خوش شان بیاید هماهنگ می شوند و اگر خوش شان نیاید هماهنگ نمی شوند ولی جنگ جایی نیست که یکی خوشش بیاید و یکی بدش بیاید. باید هماهنگی قاطعی وجود داشته باشد و همه هم از آن دفاع کنند الان هر کسی که می خواهد تصمیمی بگیرد آن یکی دنبال این است که برایش پرونده سازی کند که حتما تو بی عرضه بودی که این طوری شد. بالاخره در جنگ آدم بعضی وقت ها و یک جاهایی می برد و یک جاهایی می بازد. باید هم برد را بپذیریم و هم باخت را. ولی بالاخره باید تصمیم بگیریم. قرار نیست اگر یک جایی هم باختیم یک عده بلند شوند و بگویند که شما بی عرضه بودید. تصمیم بگیرند و همه اطاعت کنند، اگر باختند هم همه پشتیبانی کنند؛ برد هم مال همه است و باخت هم مال همه است.» پزشکیان در مورد عبارت «قائم مقام» که در برخی اظهارات و رسانه ها برای پیشنهاد او منعکس شده، گفت: «من از چنین واژه ای استفاده نکردم. گفتم ستاد جنگ. همان کاری را که حضرت امام در زمان جنگ کرد و مقام معظم رهبری هم در آن زمان از طرف امام در ستاد جنگ مسوول بودند. آن زمان وقتی یک تصمیم می گرفتند، کسی نمی گفت که «بی خود کردند، این طوری نمی شد اون طوری می شد.»

جدال توییتری بر سر اشغال سفارت امریکا

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در مصاحبه ای با بی بی سی به دفاع از تسخیر سفارت امریکا پرداخت. او در این باره گفت: «در تاریخ ایران هیچ اقدامی نبوده که تا این اندازه حامی در زمانی که اتفاق افتاد، داشته باشد. پس چرا باید تجربه یک ملت را محکوم کرد؟ چه کسی به خود چنین حقی می دهد؟ پشت در سفارت، از چپ چپ تا راست راست صف بسته بودند تا از این اقدام حمایت کنند.» به گزارش خبرآنلاین، احمد پورنجاتی، نماینده اصلاح طلب مجلس ششم، در واکنش به صحبت های عبدی در توییتر نوشت: «یک غلطی کرده اید، من و ما هم در عالم خلسه و نفرت از مستبد فراری در حال و هوای ضدامپریالیستی برای آن کار خلاف عرف تان هورا کشیدیم. حالا پس از 40 سال از اشغال سفارت که تشت فاجعه اش بر زمین افتاده، همچنان زور می زنید که با حرافی ماست مالی اش کنید؟! پیشنهاد: سکوت شرمگینانه!»عباس عبدی نیز در یک رشته توییت پاسخ پورنجاتی را داد. او نوشت: «آن بخش که اقرار علیه دایم الخلسگی! خویش است، باید پذیرفت. ولی ای کاش سری هم به «هویت سازی ها» بزنند، حتی اگر شرمنده نمی شدند عذرخواهی می کردند. ای کاش از روزی شرمنده شوند که به جای انجام وظیفه و دفاع از روزنامه نگاران، بازداشت آنان را تایید می کردند.»

او ادامه داد: «ای کاش از دورانی شرمنده باشند که حتی جرات بیانش را ندارند چه رسد اظهار شرمندگی. عمری در خلسه هورا کشیدن، شرمندگی هم دارد. البته نفرت و شیفتگی برخی ها چنان عمیق و ریشه دار است که هیچ گاه از میان نمی رود.»عباس عبدی در توییتی دیگر نیز نوشت: «نفرت و شیفتگی آنان تغییر موضع یا منش نیست، بلکه همان شخصیت است که هر بار به شکلی متفاوت خود را نشان می دهد. مدعی عبور از نفرت هستند ولی ادبیات شان سراسر هتاکی و نفرت پراکنی است. هنگامی که پس از 40 سال منطق و ادبیات مان سقوط می کند بهتر از متن مذکور را شاهد نخواهیم بود.»