آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
سیاست
۴
تاریخچه ترورهای موساد : برخیز و اول بکش (313)

فصل بیست و هشتم: جنگ تمام عیار - همه چیز درباره ترور

رونن برگمن مترجم: منصور بیطرف

یکی دیگر از افرادی که کشته شد ایاذ هردان بود، فرمانده جهاد اسلامی در منطقه جنین. در 5 آوریل سال 2001، هردان گوشی تلفن عمومی در مرکز شهر جنین را که زنگ خورد برداشت .او طبق عادت از آن استفاده می کرد (بسیاری از تروریست ها متوجه شده بودند که اسراییلی ها مکالمات تلفن همراه آنها را گوش می دهند و به همین خاطر از تلفن های عمومی استفاده می کردند.) اما به جای آنکه از آن طرف صدا بیاید یک انفجار بزرگی رخ داد و او را درجا کشت. شب قبل از آن یک بمب توسط واحد بیردز در این گوشی جا سازی شده بود .ناحیه توسط دو پهپاد تحت نظارت بود و زمانی که صدای هردان از تلفن شناسایی شد علامت فعال کردن بمب از اتاق مشترک جنگ ارسال شد. یک عملیات مشابه هم در 27 ژوئن اسامه الجوابرا، عضو دسته شهدای الاقصی فتح در نابلس را کشت.

شین بت همچنین سعی کرد که ابوعلی مصطفی، دبیر کل جبهه آزادیبخش فلسطین را با استفاده از روش های بدون امضا - مسموم کردن، جاسازی بمب در گوشی تلفن همراهش، منفجر کردن خودرو در مسیر بکشد که به گونه ای به نظر بیاید که انگار مواد منفجره ای که خود مصطفی آن را حمل می کرد با یک اشتباه خودش را کشته است. اما زمانی که این نقشه ها شکست خورد، شین بت احتیاط ها را کنار گذاشت. در 27 آگوست یک هلی کوپتر آپاچی یک راکت از پنجره دفتر مصطفی در رام الله شلیک کرد، اسراییل مدعی شد که تصمیمش برای ضربه زدن مصطفی «به خاطر رهبری سیاسی اش نبود بلکه با وجود آن» به خاطر دخالت مستقیمش در تروریسم بود.

کشتن مصطفی توسط اسراییل حملات انتحاری را ابدا متوقف نکرد. علاوه براین، برای فلسطینی ها، اسراییل از خط قرمز عبور کرده بود. یک رهبر جبهه آزادیبخش فلسطین گفت، «من دوست دارم به اسراییل اوایل دهه 1970 را یادآور شوم. ما باید به روشی پاسخ دهیم که اسراییل را از حملات بعدی به رهبران فلسطینی باز بدارد.» دو ماه بعد، در 17 ماه اکتبر، در یک پاسخ انتقامجویانه در هتل حیات در بیت المقدس، اعضای جبهه آزادیبخش فلسطین رهام زووی، عضو کابینه شارون و ژنرال سابق ای دی اف را که دیدگاه های افراطی ناسیونالیستی داشت، کشتند.

زووی یک اسراییلی برجسته و مورد تحسین بود، دوست خوب شارون از روزهای نظامی شان. در حقیقت هیچ کدام از کشتن های هدفمند یا دیگر عملیات تند و خشن نظامی که توسط اسراییل صورت می گرفت، چیزی را کامل نکرد، به جز آنکه 454 فلسطینی کشته شدند، هزاران نفر مجروح شدند و یک نبرد خونین و نامتقارن که برای اسراییلی ها کشته ها و مجروحان بیشتری در برداشت، برجای گذاشت.

توضیح: استفاده از واژه تروریست های فلسطینی برای حفظ امانت در ترجمه است نه اعتقاد مترجم و روزنامه