آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
خودرو
۱۶

چالش حذف پژو 405

دنیای اقتصاد : در شرایطی که شرکت خودروسازی سایپا برنامه خود را به طور مشخص برای خروج پراید از خطوط تولید و محصولات جایگزین اعلام کرده، شرکت رقیب سایپا هنوز از برنامه خود برای حذف پژو 405 خبری نداده است.

  بحث خروج پراید و پژو 405 به دلیل پاس نکردن استانداردهای مرتبط با محصولات شرکت های خودروساز با اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در اوایل آبان ماه امسال وارد فاز جدیدی شد. خروج دو خودروی پرتیراژ از سبد محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور قرار بود سال گذشته آغاز شود، اما بازگشت تحریم های صنعت خودرو، شرکت های خودروساز را با چالش های گوناگونی روبه رو کرد. بی تردید چالش افت تولید سبب شد تا مسوولان ارشد وزارت صمت پروسه خروج دو خودروی پرتیراژ از خطوط تولید را به تعویق بیندازند. حال بعد از گذشت نزدیک به 15 ماه از بازگشت تحریم های این صنعت و فروکش کردن شوک حاصل از آن، بار دیگر سیاست گذار کلان خودرو به دنبال اجرایی کردن استانداردهای 85 گانه ای است که توسط سازمان ملی استاندارد تعیین و برای اجرا به آن وزارتخانه تکلیف شده است.  بازخوانی اظهارات رضا رحمانی در ارتباط با روند حذف این دو خودروی پرتیراژ به خوبی گویای این نکته است که به هر میزان روند خروج پراید از خطوط تولید سایپا روشن و مشخص است، روند خروج پژو 405 از سبد محصولات ایران خودرو مه آلود و نامشخص است.  آنچه مشخص است تاکنون فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو هیچ اظهار نظری در ارتباط با حذف پژو 405 از خطوط تولید این خودروساز نکرده است. این در حالی است که جواد سلیمانی بلافاصله بعد از اظهارات وزیر صمت اطلاعیه ای در باب خروج محصول پرتیراژ این شرکت منتشر کرد. سلیمانی ضمن تایید برنامه اعلامی وزیر برای توقف تولید پراید، جایگزین های مدنظر سایپا برای این خودرو را نیز اعلام کرد.  بنابراین در شرایط حاضر به نظر می رسد حذف پراید برای سایپا راحت تر از حذف پژو 405 برای ایران خودرو است.

چالش پیش روی مدیران خودروساز در این ارتباط را می توان به دو بخش قیمتی و همچنین محصول جایگزین تقسیم کرد.  به نظر می رسد چالش مدیران ایران خودرو را باید در معرفی جایگزین و جلوگیری از افت تیراژ بعد از حذف پژو 405 توسط این خودروساز جست و جو کرد.  نگاهی به فاصله قیمتی محصولات اعلامی جایگزین پراید گویای این نکته است که قیمت گران ترین مدل پراید یعنی 111 در کارخانه 39 میلیون و 941 هزار تومان است در حالی که تیبا به عنوان محتمل ترین گزینه جایگزینی پراید در حال حاضر در کارخانه46 میلیون و 443 هزار تومان قیمت دارد، بنابراین فاصله قیمتی این دو خودرو 6 میلیون و 500 هزار تومان است.  اما فاصله قیمتی میان پژو 405 مدل GLX به عنوان ارزان ترین محصول ایران خودرو با سمند LX به عنوان نزدیک ترین محصول این خودروساز به پژو 405 به لحاظ قیمتی تنها 3 میلیون و 612 هزار تومان است. بنابراین ایران خودرو به راحتی می تواند از پس چالش قیمتی برای جایگزینی پژو 405 برآید.  حال به سراغ مساله تیراژ به عنوان دیگر چالش موجود در راه شرکت های خودروساز می رویم.  نارنجی پوشان جاده مخصوص از پس چالش یاد شده به راحتی بر می آیند. دلیل این مساله شباهت زیاد میان قطعات مورد استفاده در خطوط تولید پراید با خطوط تولید محصولاتی است که به عنوان جایگزین این خودرو معرفی شده اند.  این مساله مورد توجه فرهاد به نیا، سخنگوی انجمن قطعه سازان و مجموعه های خودرو نیز قرار گرفته است. این فعال قطعه ساز در گفت وگو با «ایسنا» تاکید می کند سایپا به راحتی می تواند از تولید پراید به تولید تیبا شیفت کند. اما محصولات ایران خودرو از این ویژگی برخوردار نیستند. آن طور که به نیا می گوید قطعات مورد استفاده برای تولید 206 با قطعات مورد استفاده در تولید 207 متفاوت است. همین مساله در ارتباط با تولید پژو 405 و دنا وجود دارد و قطعات این دو خودرو تفاوت زیادی با هم دارد. از صحبت های این فعال قطعه ساز این گونه می توان نتیجه گرفت که چنانچه ایران خودرو بخواهد پژو 405 را از خطوط تولید خود به طور کامل حذف کند، برای تامین قطعات محصولات جایگزین با توجه به محدودیت هایی که در تامین قطعات این خودروها وجود دارد، مسیر ناهمواری را پیش رو دارد.  به این ترتیب این احتمال وجود دارد که خروج پژو 405 از خطوط تولید همان مسیری را که برای خروج پراید طراحی شده است، طی نکند و این خودرو به جز مدل GLX بنزینی که تا پایان سال از خطوط تولید حذف خواهد شد، در سایر مدل ها (SLX و دوگانه سوز) همچنان میهمان خطوط تولید ایران خودرو باشد تا زیرساخت های لازم برای تامین قطعات محصولات جایگزین در خطوط تولید قطعه سازان مهیا شود.