آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

بازداشت 10 هزار جلیقه زرد توسط پلیس فرانسه 400 معترض به زندان رفته اند

سرویس خارجی: یک روزنامه فرانسوی با استناد به آمارهای رسمی گزارش داده پلیس این کشور تا کنون بیش از 10 هزار نفر از معترضان موسوم به «جلیقه زردها» را دستگیر کرده و از این تعداد 400 نفر محاکمه و به زندان منتقل شده اند

تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زردها از 17 نوامبر سال 2018 (26 آبان ماه 1397) در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. اعتراض ها ابتدا برای افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد، اما دامنه آن به مرور و پس از سرکوب اعتراض ها گسترش یافت و به جنبشی تمام عیار علیه سیاست های دولت فرانسه تبدیل شد و حالا معترضان می گویند به کمتر از استعفای ماکرون قانع نمی شوند.

 معترضان «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می گویند او سیاست هایی را دنبال می کند که بانک های بزرگ فرانسه از آن نفع می برند.

حالا و در آستانه یک سالگی این جنبش، آمارهای وزارت دادگستری فرانسه نشان می دهد که  پلیس این کشور  بیش از 10 هزار نفر از طرفداران جنبش «جلیقه زردها» را دستگیر کرده است.  روزنامه لوموند با استناد به این آمارها گزارش داده دادگاه های فرانسه بیش از 3000 حکم قضائی علیه اعضای این جنبش صادر کرده و آنها را به شرکت در «شورش های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده اند.

 به گزارش فارس طبق گزارش لومند، 400 نفر از اعضای این جنبش محکوم شده که منجر به صدور قرار حبس برای آنها شده است. شمار زیادی از دستگیرشدگان هم به ارائه خدمات اجتماعی اجباری محکوم شده اند.  بر اساس گزارش دیگری که روزنامه اکسپرس انگلیس آن را منتشر کرده در طول یک سالی که از تولد جنبش جلیقه زردها می گذرد،  نزدیک به 11 هزار (10 هزار و 790) پلیس  نیز در آشوب های شنبه های سیاه زخمی شده و 52 پلیس نیز طی یک سال گذشته در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده اند.