آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

تجمع عظیم مردم یمن در صنعا به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص)

مردم یمن در شهرهای مختلف این کشور به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) به خیابان ها آمده و این روز مقدس را جشن گرفتند.

دیروز یمنی ها در استان های صنعا، صعده، حجه، الحدیده، ذمار، اب، تعز، عمران، محویت، الجوف و البیضاء ، خود را به میدان های ویژه جشن میلاد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) رساندند و تجمعات عظیم ویژه این جشن برگزار کردند. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، محل این جشن در پایتحت یمن «صنعا» میدان «السبعین» بود. 12 ربیع الاول بنا به روایت اهل تسنن سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) است و بیشتر کشورهای عربی این روز را جشن می گیرند.  سید «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن نیز به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) سخنرانی کرد و این روز را به ملت کشورش و دیگر مسلمانان جهان تبریک گفت. رهبر جنبش انصارالله گفت، کسانی که به دنبال جنگ و تحریم و در نتیجه تسلیم ما هستند، کار بی فایده ای انجام می دهند و عاقبت کار آنها، زیان و خسران است.

وی در ادامه سخنرانی خود، به آخرین تحولات یمن اشاره کرد و گفت که ادامه حملات ائتلاف سعودی، می تواند پیامدهای ناگواری برای متجاوزان داشته باشد.

الحوثی تاکید کرد: «ادامه حملات ائتلاف سعودی علیه یمن به معنای ادامه توسعه تجهیزات نظامی و حملات سخت تر ما بوده و این حق مشروع ماست».

رهبر انصارالله خاطرنشان کرد، خوشحالی آمریکا و رژیم صهیونیستی از رویدادهای عراق و لبنان، خود گویای همه چیز است و مواضع صریح آمریکایی و صهیونیستی را نشان می دهد.

رهبر جنبش انصارالله یمن در تبیین مواضع کشورش در قبال رژیم صهیونیستی گفت: «اسرائیل رژیم غاصب است و مواضع ضد اسرائیلی یمنی ها، انسانی، اخلاقی و دینی است».

وی در ادامه اعلام کرد که از ابتدای جنگ یمن تاکنون، بیش از 120 میلیون بشکه نفت در مناطق تحت اشغال ائتلاف سعودی-اماراتی به سرقت رفته است.

زندان های سری امارات در یمن

امارات در یمن طی 54 ماه گذشته به عنوان یکی از عاملان جنایت های رخ داده در این کشور شناخته شده است. این کشور ریز اما ثروتمند عربی در کنار آل سعود با چراغ سبز آمریکا باعث مرگ 100 هزار یمنی شده است. اما امارات علاوه بر کشتارهای روزانه با ایجاد زندان هایی سری که به «گوانتاناموی یمن» معروف شده اند، جنایت های جداگانه ای نیز مرتکب شده است. روزنامه لوموند فرانسه در این مورد اعلام کرده امارات 18 زندان سری را در مناطق تحت کنترل خود در یمن اداره می کند که یکی از آنها در تاسیسات گازی شرکت توتال فرانسه در یمن قرار دارد! در این زندان ها بازجویان آمریکایی مشغول بازجویی از زندانیان هستند!

پیش از این نیز گزارش های زیادی درباره زندان های سری امارات در خاک یمن منتشر شده بود و تعدادی از بازداشت شدگان سابق در این زندان ها نیز شهادت داده بودند که در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته اند و برخی از هم بندهای آنها زیر شکنجه جان باخته اند.

ادامه اختلاف ها با توافق ریاض

از سوی دیگر، گروهی موسوم به «شورای جوانان انقلاب یمن» اعلام کرده، امارات نمی تواند در توافق ریاض که بین دولت عبد ربه منصور هادی و شورای انتقالی جنوب به امضا رسیده است، بی طرف باشد. این شورای جوانان که از حامیان دولت مستعفی منصور هادی است، در بیانیه ای گفته:«امارات نمی تواند در توافق ریاض بی طرف باشد، زیرا طرفی است که یک گروه مسلح ضد دولت منصور هادی را تاسیس و از آن حمایت مالی کرده است... اینکه امارات به دلیل مشارکت در کودتا، کشتار نظامیان یمنی، نقض حقوق بشر، بستن فرودگاه ها و جلوگیری از صادرات نفت و گاز توسط دولت منصور هادی مسئول شناخته نشد، یک پاداش برای آن محسوب می شود.» در این بیانیه هشدار داده شده که توافق ریاض می تواند دور جدیدی از سازش های شکننده را ایجاد کند و در عین حال مقدمه ای برای دوره درگیری های بی پایان باشد.