آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
هنر
۱۰

با رای دادسرای فرهنگ و رسانه انجام شد

فقط 6 روز پس از 10 سال

گروه هنر: «خانه پدری»، ساخته تحسین شده کیانوش عیاری، بعد از شش روز اکران عمومی و البته محدود، توقیف شد؛ فیلمی که 10 سال از زمان ساختش می گذرد و به جز اکرانی محدود در چند سانس در سال 93 خبری از نمایش عمومی اش نبود. اصرار مدیران سینمایی مبنی بر جرح و تعدیل بخش هایی که آن را صحنه های خشونت آمیز فیلم توصیف می کردند، عیاری را از تصمیمش منصرف نکرد. به گفته عیاری، فیلم باید بدون هیچ کاستی روی پرده سینما دیده می شد. در نهایت صبر 10 ساله او اول آبان 98 نتیجه داد و خانه پدری با حذفیاتی جزئی و درجه بندی سنی بالای 15 سال اکران شد. سیل استقبال مخاطبان از اکران فیلم توانست در روزهای گذشته آن را به یکی از فیلم های پرفروش اکران های جدید سینما تبدیل کند. دوشنبه، ششم آبان، زمزمه های توقیف فیلم خانه پدری آغاز شد. در همان ساعات ابتدایی کیانوش عیاری هم از صحت خبر اطلاعی نداشت، اما به مرور همه چیز مشخص تر شد. روابط عمومی سازمان سینمایی در خبری کوتاه اعلام کرد: با ابلاغ دستور قضائی بازپرس شعبه 16 دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به سازمان سینمایی، اکران فیلم «خانه پدری» متوقف شد. همچنین صفحه فروش این فیلم از صفحه اصلی سایت سینماتیکت حذف شده است.

بعد از گذشت ساعاتی، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره توقیف فیلم خانه پدری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: «با توجه به اینکه اکران فیلم خانه پدری بازتاب بسیار منفی و گسترده ای در اذهان جامعه به دنبال داشته و به نحوی توهین به اعتقادات مذهبی جامعه ایران و ترویج خشونت علیه زنان و زیرسوال بردن سنن، رسوم و فرهنگ ناب ایرانی- اسلامی و ارائه تصویر وارونه و کذب از خانواده ایرانی در این فیلم مشهود می باشد و پخش آن سلامت روحی و روانی جامعه را به مخاطره انداخته به نحوی که با واکنش منفی اقشار و گروه های مختلف در جامعه همراه بوده بنابراین از باب پیشگیری از هرگونه اخلال در نظم عمومی و صیانت از سلامت روح و روان جامعه براساس گزارشات واصله از دستگاه های ضابط پرونده، موضوع به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع و طبق دستور دادستان تهران دستور جلوگیری از ادامه اکران فیلم مذکور و پخش آن صادر گردید. لازم به ذکر است بنا به گزارش مراجع نظارتی علیرغم اینکه مقرر شده بود که فیلم یادشده مورد اصلاح و بازسازی قرار گیرد ولی در این خصوص اقدام اصلاحی انجام نگرفته فلذا حسب دستور دادستانی علاوه بر جلوگیری از پخش فیلم مذکور، کلیه مرتکبین و مقصرین نیر تحت تعقیب قانونی قرار گرفتند».

حمایت بسیاری از اهالی سینما و رضایت مندی بسیاری از مخاطبان این فیلم باعث شد تا واکنش ها به چرایی توقیف این فیلم نیز گستردگی بسیاری در فضای مجازی داشته باشد.

در این میان، حسین انتظامی در واکنشی نسبت به توقیف این فیلم و انتقاد به مجوزهای وزارت ارشاد نوشت: «بر اساس قانون، شورای پروانه ساخت و نمایش، مراجع قانونی برای تصمیم گیری درباره ساخت یا نمایش یک فیلم هستند. مگر می شود اعضای شورایی که تک تک آنها افرادی صاحب نظر هستند و از سوی مقامات کشور مورد مشورت قرار می گیرند، ضدایرانی، ضدخانواده، ضددین باشند و بعضی از این نوع هجمه ها را متوجه نشوند؟ اعضای شورای پروانه نمایش، منتقدان و جامعه شناسان، «خانه پدری» را فیلمی در ترویج خشونت نمی دانند. هرگونه نمایش جرم، جنایت، خشونت و یا امثال آن، به معنای ترویج این موضوعات نیست؛ به ویژه وقتی با رده بندی سنی 15+ هشدارهای لازم به خانواده ها داده شده باشد».

انتظامی همچنین با تاکید بر اصلاح شدن برخی از صحنه های «خانه پدری» گفت: «با مذاکره مسئولان سازمان سینمایی با کارگردان فیلم، بار تصویری خشن صحنه های ابتدایی آن، کاسته و با تمهیدات تصویری و صوتی، اصلاح شد. جای تعجب است که عده ای می گویند هیچ اصلاحی در این فیلم صورت نگرفته است. مصاحبه های مسئولان سازمان سینمایی و کارگردان فیلم هم موید انجام اصلاحات است. سازمان سینمایی، تهیه کننده، کارگردان و پخش کننده این فیلم، قانون مندی خود را با اجرای فوری حکم دادستانی تهران نشان دادند، اما در عین حال از ریاست محترم قوه قضائیه که در چند ماه اخیر مسائل مختلف را با تدبیر حل کرده اند و تصویری مثبت از دستگاه قضا نزد مردم ساخته اند، تقاضا داریم به این موضوع وارد شوند تا موجبات دلگرمی و همدلی و انسجام اصحاب فرهنگ و هنر فراهم شود».

انتظامی با یادآوری نظر منتقدان و کارشناسان درباره «خانه پدری» عنوان کرد: «نظر قاطبه مخاطبانی که این فیلم را در چهار روز نمایش آن دیده اند، با برداشت بازپرس مربوط در دادستانی تهران متفاوت است. اکثر مخاطبان و کارشناسان، این فیلم را ترویج خشونت علیه زنان نمی دانند، بلکه متقابلا آن را روایتی در تخطئه تحجر و اثرگذار نسبت به قتل های ناموسی یافته اند. این فیلم وقتی با رفتار جامعه امروز تحلیل می شود، یکی از برکات انقلاب اسلامی را بیان می کند؛ چرا که بیننده، وضعیت امروز زنان در جامعه را با آن چیزی که در ابتدای قرن حاضر یعنی دوره پهلوی اول بوده است، مقایسه می کند. حتی در اپیزود پایانی فیلم که در عصر جمهوری اسلامی می گذرد، چهره ای که از زن تصویر می شود بانویی فعال و تحصیل کرده است. اگر با ابتذال مخالف هستیم، راه آن استقبال از آثاری است که حرفی برای گفتن داشته باشند. شرایط امروز کشور، همدلی بیشتر آحاد جامعه و به ویژه قشرهای مرجع نظیر هنرمندان را می طلبد و وظیفه حکومت در این شرایط، سعه صدر بیشتر و عمل بر اساس مرتبه بندی ضرورت هاست تا بتوان بدون ایجاد دو قطبی و نارضایتی ، انسجام ملی را افزایش داد. فیلم «خانه پدری» قطعا فیلمی بدون اشکال نیست، اما هجمه ای که علیه این فیلم به راه افتاد هم چندان منطقی نیست. سازمان سینمایی در تلاش است با مذاکره و تعامل با مراجع ذی صلاح، مشکل توقف اکران فیلم را حل کند».