آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: مبارزه کارمندان بی بی سی برای حقوق برابر

تلاش بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه دسامبر و پیش از کریسمس سوژه تیتر یک روزنامه گاردین است. این روزنامه خبر می دهد نخست وزیر برای آنکه روی برگزاری انتخابات زودهنگام متمرکز شود، از لایحه برگزیت دست کشیده است. در گزارش این روزنامه آمده جانسون آرای مجلس عوام را از دست داده است. او برای به دست آوردن آرای مجلس تصمیم گرفته انتخابات زودهنگام سراسری برگزار کند. جانسون تمام راه هایی که ممکن است نمایندگان مجلس را متقاعد کند تا به برگزاری انتخابات زودهنگام رای دهند، امتحان می کند؛ از جمله خارج کردن لایحه برگزیت از مجلس. او برای گرفتن مجوز برگزاری انتخابات به رای دو سوم نمایندگان مجلس نیاز دارد. گاردین نوشته بررسی آرای نمایندگان نشان می دهد حدود 299 نفر با پیشنهاد نخست وزیر موافق اند. او در نهایت باید 434 رای موافق داشته باشد تا موفق شود انتخابات زودهنگام را برگزار کند. در عکس یک روزنامه گاردین حضور اعتراض آمیز کارمندان بی بی سی را مقابل ساختمان این خبرگزاری مشاهده می کنیم. خانم سمیرا احمد در صف جلو ایستاده و دیگران هم پشت سرش به حمایت از او. آنها برای دریافت دستمزد برابر مبارزه می کنند. این داستان از سال 2012 و با اعتراض های سمیرا احمد آغاز شد. او برای دریافت حقوق برابر سلسله اعتراض هایی را کلید زد. حالا کارمندان بیشتری در بی بی سی او را همراهی می کنند. آنها می گویند به همان اندازه که همکارهای مرد برای کار وقت می گذارند، کار می کنند، اما همواره حقوق کمتری دریافت کرده اند.

نکته: تعداد خبرهایی که در صفحه یک روزنامه گاردین دیده می شود، از همیشه بیشتر است.

 

نشنال: مبارزه با داعش هنوز تمام نشده است

در روزی که رسانه های مهم جهانی مشغول بررسی شواهد و مدارک کشته شدن رهبر داعش بودند، وزیرخارجه فرانسه راهی امارات شد. عکس و تیتر یک روزنامه نشنال درباره این اتفاق است. آقای لودریان در بدو ورود در ابوظبی با شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی و معاون فرمانده نیروهای مسلح امارات، دیدار کرده است. عکسی از این دیدار ضمیمه گزارش است و در صفحه یک دیده می شود. نشنال نوشته لودریان در گفت وگو با زائد کشته شدن ابوبکر بغدادی را تبریک گفته و البته هشدار داده با این اتفاق، مبارزه با داعش هنوز تمام نشده است. روزنامه نشنال در این گزارش بیشتر از اینکه به علت سفر وزیر خارجه فرانسه به امارات بپردازد، درگیر سوژه مرگ بغدادی و واکنش کشورها نسبت به این اتفاق است. نشنال می نویسد دولت افغانستان هم مرگ بغدادی را تبریک گفته و از تلاش نیروهای ویژه آمریکا برای اجرای این عملیات تشکر کرده است. نشنال نوشته بغدادی در واکنش به عملیاتی که نیروهای ویژه آمریکایی اجرا کرده اند، خود را کشته است. گزارش دیگر در صفحه یک نشنال درباره تلاش ها و فعالیت های اجتماعی شیخه شماء بنت سلطان بن خلیفه، از شاهزادگان امارات است. او برای تنوع جنسیتی در محیط کار و مشاغل تلاش می کند. تلاش برای به کار گیری زنان با تجربه و کاردان در بالاترین سطوح مدیریتی شرکت ها از جمله فعالیت های شیخه شماء است. 

نکته: هیچ خبری از لبنان، عراق و سوریه در صفحه یک نشنال به چشم نمی خورد.

 

یواس ای تودی: او مثل یک بزدل مرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در کاخ سفید پشت تریبون قرار گرفته و رو به دوربین ها خبر کشته شدن رهبر داعش را اعلام کرده است. عکس یک روزنامه یواس ای تودی او را در حالی که ژست پیروزمندانه ای به خود گرفته، به تصویر کشیده است. ترامپ پیش از این در توییتی اعلام کرده بود قرار است خبری مهم را به گوش همگان برساند. چند ساعت بعد مشخص شد خبر مهم ترامپ، کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر داعش است. ترامپ در بیانیه شفاهی اش در کاخ سفید رو به دوربین های خبری گفت: «او، بغدادی، مثل یک بزدل و ترسو کشته شد». در تیتر یک یواس ای تودی این توصیف را مشاهده می کنیم. منظور ترامپ این است که بغدادی در واکنش به عملیات نیروهای ویژه آمریکایی فرار کرده و سپس خودش را با جلیقه انفجاری منفجر کرده است. ترامپ همچنین گفته بعد از مرگ بغدادی، جهان امن تری خواهیم داشت. از بغدادی به عنوان مرد شماره یک گروه های تروریستی نام برده شده است. پیش از او، این عنوان به بن لادن تعلق داشت. گزارشی دیگر در صفحه یک یواس ای تودی درباره آتش سوزی کالیفرنیا و مشکلاتی است که شهروندان شمال این ایالت با آن دست و پنجه نرم می کنند. گزارش می گوید باوجود خاموشی برق در شمال کالیفرنیا، آتش سوزی ادامه دارد. حدود 200 هزار ساکن این مناطق خانه و زندگی را رها کرده و به مناطق امن تر رفته اند. علت اصلی گسترش آتش، وزش بادهای شدید است. 

نکته: کشته شدن رهبر داعش و حواشی مربوط به آن بخش بزرگی از صفحه یک یو اس ای تودی را به خود مشغول کرده است.

 

الشرق الاوسط: بغدادی هم به دریا سپرده شد

همان طور که جسد بن لادن بعد از کشته شدن به دریا انداخته شد، بقایای جسد بغدادی، رهبر داعش، هم به دریا سپرده می شود. این خبری است که صفحه یک الشرق الاوسط با آن آغاز می شود. بغدادی در جریان عملیات نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه کشته شده است. او برای اینکه به دست نیروهای آمریکایی نیفتد، با جلیقه انفجاری همراهش خودکشی کرده و تکه تکه شده است. با این حال، منابع آمریکایی می گویند آنچه از او باقی مانده است، به دریا انداخته می شود. در متن خبر الشرق الاوسط آمده تست DNA روی بقایای جسد بغدادی انجام شده و هویت او تایید شده است. روزنامه الشرق الاوسط در تیتر و عکس یک به اعتراضات عراق و اتفاقات اخیر این کشور توجه می کند. تیتر از پردامنه شدن اعتراضات خیابانی عراقی ها خبر می دهد. مسئولان عراقی برای کنترل این وضعیت مقررات منع رفت و آمد تدارک دیده اند. عکس یک الشرق الاوسط هم از بروز درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی عراق می گوید. بغداد، پایتخت عراق، مرکز اصلی اعتراضات است. در بخشی از گزارش الشرق الاوسط می خوانیم مقتدی صدر، از رهبران سیاسی برجسته عراق، در واکنش به این اتفاقات، ایده برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی را مطرح کرده است. بخش هایی از گفت وگوی ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، با الشرق الاوسط در صفحه یک این روزنامه آمده است. او درباره مشکلات همسرش در زندان حرف زده است.

نکته: صفحه یک الشرق الاوسط بازتابی است از اتفاقاتی که در گوشه و کنار جهان رخ داده است.