آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
ورزش
۱۴
گزارش

سیر تا پیاز داور اخراجی جام ملت ها

«ادهم مخادمه» اردنی با قضاوت دیدار آتی تیم های ملی عراق و ایران در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های 2023 چین، برای نهمین بار قضاوت بازی ایران و تیم های ایرانی را بر عهده خواهد داشت. به گزارش ایرنا، تیم ملی ایران چهارمین دیدار خود را در چارچوب دومین مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های 2023 چین، 23 آبان مقابل تیم ملی عراق انجام می دهد. دیداری که از هر نظر حساسیت های ویژه ای برای دو تیم دارد. کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد ادهم مخادمه اردنی، قاضی این مسابقه خواهد بود. انتخابی که تا حدی باعث تعجب رسانه ها شده است. در ادامه کمی بیشتر با این داور جوان آشنا خواهیم شد:

ادهم مخادمه 32ساله متولد شهر ایربید اردن است. او از سال 2013 در لیست الیت فیفا قرار گرفت و رفته رفته به سطح اول فوتبال آسیا راه پیدا کرد. خیلی از فوتبال دوستان این داور را با قضاوتش در بازی افتتاحیه جام ملت های 2019 به یاد می آورند. او در ادامه سال شلوغ خود، این بار باید یک دیدار فوق العاده حساس بین عراق و ایران را در شهر بصره سوت بزند. مخادمه به جز بازی های داخلی در سال 2019 عضو داوران جام ملت های آسیا هم بود. سپس در جام جهانی زیر 20 ساله ها حضور داشت و بعد از آن در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا دیدارهایی را قضاوت کرد. این داور اردنی یکی از قاضیان پرامید حاضر در جام ملت های امارات بود و کنفدراسیون فوتبال آسیا روی او حساب کرده بود؛ اما در همان دیدار افتتاحیه نسخه اش پیچیده شد. بحرین با یک گل از امارات میزبان پیش بود و بازی در لحظات پایانی بود که روی یک صحنه در داخل محوطه جریمه، مخادمه با کمک داور کنار دروازه پنالتی بحث برانگیزی را برای امارات میزبان گرفت. احمد خلیل آن توپ را به گل تبدیل کرد و شاگردان زاکرونی را به یک امتیاز ارزشمند رساند. بعد از بازی با رسانه ای شدن اشتباه مخادمه این داور از قضاوت در بازی های باقی مانده جام ملت ها محروم شد.

همان طورکه گفته شد او در این سال دو بازی از جام جهانی زیر 20ساله ها را هم سوت زده است و حالا بازی عراق و ایران، سومین قضاوت او در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های 2023 چین خواهد بود. مخادمه پیش از این دیدار تاجیکستان- قرقیزستان و امارات- اندونزی را قضاوت کرده بود. در آن دو دیدار تیم میزبان برنده مسابقه شد و باید دید این بار هم قرار است چنین اتفاقی رخ دهد یا خیر.

مخادمه، قاضی سه مسابقه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیای 2019 هم بود. او جدال برگشت ذوب آهن و الاتحاد عربستان در دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان را سوت زد. دیدار پرگلی که با نتیجه چهار بر سه به سود نماینده عربستان خاتمه پیدا کرد و تیم ایرانی از دور مسابقات حذف شد. مخادمه دیدار تیم های استقلال - الدحیل و پرسپولیس - پاختاکور را هم در ورزشگاه آزادی داوری کرد که این دو بازی با نتیجه مساوی یک بر یک تمام شدند. در دیدار پرسپولیس کمک مخادمه گل آفساید تیم پاختاکور را صحیح اعلام کرد و شاگردان برانکو را از دو امتیاز دیگر این دیدار محروم کرد.

مخادمه قرار است برای دومین بار بازی تیم ملی ایران را قضاوت کند. او پیش از این فقط یک بار به عنوان داور بازی ایران انتخاب شده بود. مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه بود که شاگردان کارلوس کی روش بعد از برد مقابل قطر راهی چین شده بودند و در برابر تیم مارچلو لیپی قرار گرفتند. مسابقه ای که با نتیجه مساوی بدون گل تمام شد. مخادمه در آن دیدار می توانست یک پنالتی در نیمه دوم برای چین بگیرد اما این کار را نکرد. سیدجلال حسینی در محوطه جریمه مرتکب خطا شده بود که از چشم این داور اردنی دور ماند.

مخادمه یک بار هم برای تیم ملی عراق قضاوت کرده است. تیم ملی عراق در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 به مصاف امارات رفت و موفق شد حریف خود را با نتیجه یک بر صفر شکست دهد. ایمن حسین تک گل عراقی ها را در آن بازی به ثمر رساند. حالا بار دیگر آنها امیدوار هستند این داور اردنی برایشان خوش یمن باشد.

در مجموع داور 32ساله اردنی هشت بار بازی تیم ملی ایران و نمایندگان ایرانی را در مسابقات مختلف قضاوت کرده که حاصل آن دو پیروزی، یک باخت و پنج تساوی بوده است. پیروزی یک بر صفر استقلال خوزستان مقابل الجزیره و همچنین برد 2 بر صفر ذوب آهن در برابر الوحده امارات تنها پیروزی ها بوده اند. تساوی یک بر یک استقلال مقابل لوکوموتیو ازبکستان و تساوی 2 بر 2 پرسپولیس در برابر الاهلی عربستان دیگر مسابقاتی بودند که مخادمه سوت زده است.

در مجموع می توان انتخاب مخادمه برای این دیدار را بحث برانگیز دانست. این داور اردنی نشان داده تحت تاثیر جو و محیط اطراف خود قرار می گیرد و تحت فشار تصمیم هایی جنجالی می گیرد. بااین حال او خیلی کم از کارت قرمز خود استفاده می کند. با وجود اینکه فقط یک بار در بازی هایی که مخادمه داور بوده، نمایندگان ایرانی بازنده میدان بوده اند، در سال 2019 عملکرد او به گونه ای بوده که نتایج به دست آمده به ضرر ما بوده است.