آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
اقتصادی
۴

انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اعلام کرد: فعالیت شبکه هماهنگ شرکت های خارجی علیه تولیدات داخلی صنعت نفت

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از فعالیت شبکه ای نمایندگان شرکتهای خارجی و تعدادی از بازرگانان علیه تولیدات داخلی صنعت نفت خبر داد.

سیروس تالاری دیروز دریک نشست خبری اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت ساخت و تولید 85 درصد نیازهای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور در داخل وجود دارد که از این 85 درصد، در 65 درصد می توانیم با دانش بومی و فناوری بومی تجهیزات را بسازیم و 20درصد دیگر را هم با مهندسی معکوس نیازهای صنایع نفت و گاز را پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: 15 درصد باقی مانده نیز به دو علت هنوز داخلی سازی نشده، بخشی از آن تکنولوژی و فناوری پیچیده ای نیاز دارد که هنوز به آن دست پیدا نکرده ایم و بخشی نیز نیازمند مواد اولیه ای است که به آن مواد اولیه دسترسی نداریم البته در دنیا نیز اینگونه نیست که یک کشور خودکفایی 100 درصدی در تامین نیاز تجهیزات و کالاهای خود داشته باشد، بلکه می توان در ارتباط با صنعت نفت جهان، بخش باقی مانده را تامین کرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، مشکل اصلی را عدم استفاده کامل از ظرفیت داخلی با وجود خودکفایی 85 درصدی در تامین تجهیزات صنعت نفت دانست و گفت: همین الان که با هم صحبت می کنیم، کانتینر کانتینر کالاها و تجهیزاتی در حال ورود به ایران است که به دلیل وجود توانمندی و ظرفیت تولید آنها در داخل کشور، واردات آن حرام است.

وی افزود: متاسفانه نمایندگان شرکت های خارجی غربی و شرقی و بازرگانان به طور شبکه ای علیه تولیدات داخلی صنعت نفت فعالیت می کنند این افراد با شبکه ارتباطات گسترده ای که دارند، بسیار راحت تر از تولیدکننده داخلی، در پروژه ها راه می یابند و کالای خود را می فروشند.

وی تاکید کرد این شبکه در طول سه دهه اخیر بر طبل نخ نما شده کیفیت پایین تولید داخل می کوبند تا کالاهای وارداتی خود را بفروشند. این در حالی است که تولیدات داخلی صنعت نفت در حال حاضر قابل رقابت با مشابه اروپایی است و در حد استاندارد کشورهای غربی است.

تالاری در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه این شرکتها و نمایندگانشان دقیقا چه کسانی هستند؟ تصریح کرد: من اسم آنها را نمی دانم ولی همین الان این شرکتها به وفور کالاهایشان را می فروشند و ما روزانه 4 یا 5 نامه از تولیدکنندگان تجهیزات صنعت نفت داریم که از اقدام این شرکتها و نیز رفتار پیمانکاران شکایت دارند و بعضا عنوان می کنند کالایی را با کیفیت مناسب و با سابقه 20 سال در صنعت نفت کشور عرضه می کنند اما پیمانکار یک پروژه، همان کالا را می خواهد از خارج از کشور خریداری کند.

وی افزود: درخصوص اینکه واردات کالای مشابه ثبت سفارش نشود و یا حتی برای واردکنندگان اعتبار اسنادی باز نشوند، مذاکراتی کرده ایم و وزارت صمت در حال همکاری است اما عمده پروژه های نفتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است؛ و متاسفانه قوانین سرزمینی در مناطق آزاد و ویژه کاربردی ندارد و ما در آن مناطق دور می خوریم زیرا مناطق آزاد و ویژه اصلا از ما درباره تولیدات داخلی استعلام نمی گیرد و کالاهای مشابه داخل به راحتی وارد این مناطق می شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به مشکلات متعدد قراردادی و مناقصات برای شرکت های داخلی تولید کالاها و تجهیزات گفت: در مناقصات، تولیدکننده داخلی مجبور به امضای اسنادی می شود که اصلا رضایتی به امضای آنها ندارد اما می داند که اگر امضا نکند نمی تواند کار بگیرد و نمی تواند در مناقصه شرکت کند که این اسناد شامل انواع و اقسام ضمانت نامه ها و تعهدها و... می شود.

در این نشست همچنین خیامیان یکی دیگر از اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت:ما خواهان برخورد یکسان دولت با تولیدکننده داخلی و خارجی هستیم یعنی همان طور که تولیدکننده خارجی با انعقاد یک قرارداد و اجرای آن پولش را می گیرد تولیدکننده داخلی هم باید همین گونه پس از اجرای کار پولش را بگیرد.