آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
سیاست
۲
تا انتخابات

789 نفر برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کردند

یک جشنواره سیاسی

زنگ آغار رقابت های انتخاباتی دیروز در ساختمان فاطمی نواخته شد. نام نویسی از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس در وزارت کشور و فرمانداری های سراسر کشور و همچنین سفارتخانه ها، کنسولگری ها یا نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور 8 صبح روز یکشنبه، دهم آذر با دستور وزیر کشور خطاب به استانداران و فرمانداران آغاز شد. همچنین این فرآیند در فرمانداری تهران در شرایطی آغاز شد که پیش از آغاز زمان نام نویسی، تعدادی از داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات مجلس در محلی که از سوی فرمانداری تهران در چهل سرای مصلای امام خمینی(ره) برپا شده، حضور یافتند.نام نویسی از کاندیداها تا 6 بعدازظهر هر روز و تا 16 آذر ادامه خواهد داشت. در روز اول از نام نویسی که معمولا روز خلوت تری نسبت به روزها و ساعات پایانی مهلت قانونی است، محمدحسن قدیری ابیانه دیپلمات سابق و محسن علیجانی زمانی، نماینده فعلی مجلس برای شرکت در انتخابات از حوزه تهران نام نویسی کردند. همچنین سیدمحمود نبویان، عضو جبهه پایداری و از جمله اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم، محمود بهمنی، رییس اسبق بانک مرکزی و نماینده فعلی ساوجبلاغ و طالقان نیز برای حضور در انتخابات پیش رو اعلام آمادگی کردند.

روح الله جمعه ای، رییس سابق مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور از دیگر چهره های شناخته شده ای بود که دیروز نام نویسی کرد. در میان اندک چهره های سیاسی که در اولین روز از نام نویسی کاندیداها راهی وزارت کشور شدند، از زنان خانه دار تا کارمند و پزشک و بسیاری از شهروندان بدون سابقه و سبقه مدیریتی، اجرایی یا نمایندگی نیز در صف کاندیداهای متقاضی نام نویسی دیده می شد؛ داستان تکراری شهروندان عادی که تصور می کنند هر یک بهتر از مقامات و مسوولان وقت می توانند کشور را اداره کنند و اتفاقا در لابه لای اظهارات شان اغلب برنامه های کلی نیز شنیده و دیده می شود. چه آنکه در انتخابات پیشین برای دوره دهم مجلس نیز قریب به 12 هزار نفر نام نویسی کردند که تنها 40 درصد از آنان، از نگاه شورای نگهبان مجموعه شرایط کلی برای نمایندگی را داشتند؛ یعنی رقمی حدود 4 هزار و 800 نفر. این در حالی است که باتوجه به حدود 12 هزار نفری که در دوره گذشته برای کاندیداتوری نام نویسی کرده بودند و نیز از آنجا که مجلس تنها 290 کرسی دارد، می توان نتیجه گرفت که 41 نفر آماده رقابت برای هر کرسی بودند که از این میان، باتوجه به تایید صلاحیت حدود 4 هزار و 800 نفر، یعنی برای هر کرسی 16 نفر رقابت کرده اند. بنا بر آخرین آمار 956 نفر به ستادهای نام نویسی در اولین روز مراجعه کردند که از این تعداد، بر اساس آماری که وزارت کشور منتشر کرد، 789 نفر در سراسر کشور و 221 نفر در تهران موفق به نام نویسی شدند. همچنین روند نام نویسی 167 نفر در حال بررسی است. از میان کسانی که موفق شدند فرآیند نام نویسی را تکمیل کنند 726 نفر معادل 93 درصد مرد و 63 نفر معادل 7 درصد زن بودند. همچنین بیشترین آمار متقاضیان مربوط به استان تهران با 221 نفر و کمترین آمار مربوط به کهگیلویه و بویراحمد با 6 نفر بوده است. با این حال همین تعداد نام نویسی در یک روز برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، نه تنها به گفته دبیر ستاد انتخابات نسبت به سال گذشته با افزایش روبه رو بوده، بلکه در مقایسه با سایر کشورها نیز بسیار بیشتر است. بر اساس ماده 30 قانون انتخابات مجلس اعتقاد و التزام عملی به اسلام، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی، سواد خواندن و نوشتن به قدر کافی، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن 30سال تمام و حداکثر 75 سال تمام شرایط کاندیداتوری برای نمایندگی مجلس است و مسلم است که این دایره باز مشمول بسیاری از افراد می شود. همچنین با معلق ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات نیز هیچ راهی برای جلوگیری از خیل عظیم متقاضیانی که به واقع رجل سیاسی نیستند، وجود ندارد.این در حالی است که در اغلب کشورها برای جلوگیری از نام نویسی بی رویه و بی منطق راهکارهایی اندیشیده شده است. گرفتن ودیعه با مبالغ بالا یا جمع آوری امضا به نوعی در تایید توانمندی ها و قابلیت های یک کاندیدا از جمله همین راهکارهاست.

وزیر کشور: مسوولان اجرایی کشور مر قانون را رعایت کنند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور پیش از ظهر اولین روز نام نویسی داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم با حضور در ستاد انتخابات کشور و بازدید از روند نام نویسی در جمع خبرنگاران آمار نام نویسی شدگان در این انتخابات (تا لحظه بازدید) را اعلام کرد. او همچنین در حاشیه بازدید از نخستین روز نام نویسی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی طی سخنرانی کوتاهی در جمع خبرنگاران گفت: «در هماهنگی های انجام شده با شورای نگهبان یکشنبه ثبت نام ها شروع شد و با اقداماتی که انجام می شود، امیدواریم بتوانیم انتخاباتی باشکوه، قانونی و سالم داشته باشیم.» وزیر کشور همچنین با گرامیداشت روز مجلس و همزمان با نشست خبری علی لاریجانی نیز در این مورد توضیح داد: «امروز روز مجلس است و همزمان آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس آغاز شده است. از همه مسوولان اجرایی کشور می خواهم تا مر قانون را رعایت کنند و راهنمایی های لازم را داشته باشند.» او خاطرنشان کرد: «بلافاصله اعضای هیات های اجرایی را باید مشخص و به شورای نگهبان معرفی کنیم. وزارت کشور تلاش خواهد کرد وظایف خود را در این زمینه به خوبی انجام دهد.» رحمانی فضلی درباره جابه جایی برخی مقام های سیاسی از جمله فرمانداران و بخشداران در برخی مناطق در ایام انتخابات گفت: «حکم، اصل و عقل بر این است در فضای انتخابات در حوزه های مدیریتی باید ثبات وجود داشته باشد. اظهاراتی در برخی رسانه ها مطرح شده بود که این جا به جایی ها سیاسی له یا علیه کسی در حوزه انتخابی بوده است. حضور فرمانداران فقط برای انتخابات نیست، بلکه فرماندار متناسب با شرایطی فعالیت می کند. اگر اتفاقی افتاد که حس کنیم جابه جایی نیاز است، انجام می شود اما امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد.» ساعاتی پس از بازدید وزیر کشور از ستاد انتخابات هم سید اسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران حاضر و آمار نام نویسی کاندیداها از 8 صبح تا بعدازظهر را 550 نفر اعلام کرد. دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: «داوطلبان انتخابات مجلس از زمان ثبت نام مشمول محدودیت های قانونی می شوند. چون تبلیغات انتخابات هشت روز قبل از روز رای گیری انجام می شود، از امروز تا زمانی که اسامی نهایی داوطلبان اعلام شود، هیچ رفتاری مبنی بر تبلیغات انتخاباتی نباید داشته باشند.» او همچنین ادامه داد: «توصیه ما این است که تمرکز فعالیت داوطلبان برای تبلیغات در زمان مجاز خود باشد. قطعا از امروز هیات های اجرایی و نظارت بر رفتار داوطلبان انتخابات نظارت دارند.»

فرماندار تهران: در یکی، دو روز آینده هیات اجرایی تشکیل خواهد شد

عیسی فرهادی، فرماندار تهران نیز صبح یکشنبه در حاشیه بازدید از محل نام نویسی داوطلبان یازدهمین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به حوزه انتخابیه تهران توضیح داد: «در استان تهران دو انتخابات میان دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. در فرمانداری تهران علاوه بر ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه تهران، ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری چهار حوزه انتخابیه اقلیت های دینی نیز انجام می شود؛ 5 نماینده اقلیت های دینی در کشور به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کنند که چهار مرکز حوزه انتخابیه شان در فرمانداری تهران است.»فرماندار تهران در ادامه گفت: «امروز بحث تشکیل جلسه اداری هیات اجرایی را داشتیم و در یکی، دو روز آینده هیات اجرایی خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بر اساس توافق به صورت مشترک تشکیل خواهد شد. تا شانزدهم آذر ماه فرآیند ثبت نام از داوطلبان کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی انجام می شود و از پانزدهم آذر نیز به مدت 6 روز ثبت نام از کاندیدای خبرگان رهبری در محل فرمانداری تهران انجام خواهد شد.» او در ادامه به برخی شرایط عمومی مورد نیاز برای داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه حداقل سن داوطلبان 30 سال و حداکثر سن 75 سال است، خاطرنشان کرد: «حداقل مدرک تحصیلی نیز برای داوطلبان کارشناسی ارشد یا معادل آن است که باید ارایه شود. در فرمانداری تهران شرایط بسیار روانی را برای ثبت نام از داوطلبان فراهم کرده ایم؛ ثبت نام در سه مرحله کنترل شناسنامه، پر کردن فرم ها و اسکن مدارک و در مرحله آخر ثبت نام نهایی و امضای کاندیدا انجام می شود.» فرماندار تهران تاکید کرد: «نمایندگانی که مدرک تحصیلی پایین تر از فوق لیسانس دارند باید مدرک نمایندگی مجلس خود را ارایه دهند یا ایثارگران نیز برگه ایثارگری خود را ارایه دهند که یک مدرک بالاتر برای آن هم لحاظ می شود. اگر شخصی مدرک کارشناسی داشته باشد و یک دوره نماینده مجلس باشد معادل کارشناسی ارشد برای او لحاظ می شود.»

کاندیداتوری به چه مدارکی نیاز دارد؟

داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم از دیروز تا 16 آذر فرصت دارند با در دست داشتن مدارک لازم، در انتخابات نام نویسی کنند. مدت زمان نام نویسی در هر روز از ساعت 8 صبح لغایت 18 عصر و به مدت 10 ساعت است. بنا بر اطلاعیه شماره 2 ستاد انتخابات کشور داوطلبان می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود در مهلت تعیین شده نام نویسی کنند که بر اساس این اطلاعیه اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن، یک قطعه عکس 4×3 جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دایمی یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولین خدمت وظیفه عمومی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در انتخابات است. «اعتماد» همزمان با آغاز نام نویسی متقاضیان کاندیداتوری برای نمایندگی دوره یازدهم مجلس انتخابات پارلمانی 3 کشور عراق، ترکیه، افغانستان که به لحاظ منطقه ای و سیاسی مشابهت هایی با ایران دارند و کانادا را به عنوان نمونه ای از کشورهای جهان اول از نظر میزان متقاضیان نام نویسی و نسبت آن با کرسی های مجلس بررسی کرده است که در ادامه می خوانید.

پارلمان عوام کانادا

پارلمان کانادا متشکل از 3 بخش پادشاهی، سنا و عوام است که پارلمان عوام با رای مستقیم مردم تشکیل می شود. کاندیداها برای 338 کرسی به رقابت با یکدیگر می پردازند و اگر حزبی نصف به علاوه یک کرسی یعنی 170 کرسی کسب کند، دولت تشکیل می دهد. آخرین انتخابات پارلمان عوام در کانادا 29 مهرماه جاری برگزار شد. احزاب محافظه کار با 338، حزب دموکرات نو با 338، حزب سبز با 338، بلوک کبک با 78 و حزب لیبرال با 368 و حزب مردم کانادا با 325 در این انتخابات حضور یافتند. در واقع مجموعه کاندیداهای حزبی برای حضور در پارلمان کانادا حدود هزار و 785 نفر بوده است که به این معنا است که برای هر کرسی در حدود 5 نفر کاندیدا شده اند.

مجلس شورای ملی افغانستان

پس از 3 سال تاخیر، بالاخره مهرماه 1397 انتخابات مجلس نمایندگان شورای ملی افغانستان برگزار شد. پس از حاشیه های بسیار نتیجه نهایی این انتخابات، آن هم بعد از 7 ماه از اعلام اولیه نتایج، بالاخره در اردیبهشت ماه 98 اعلام شد. در مجلس افغانستان 249 کرسی برای کاندیداتوری وجود دارد. بر اساس گزارش های موجود اندکی بیش از 2500 نفر در این انتخابات و در 37 ولایت افغانستان با یکدیگر رقابت کردند. از میان این تعداد کاندیداها تقریبا 400 زن نیز کاندیدا بودند. جمعیت اسلامی افغانستان، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و جنبش ملی اسلامی افغانستان ازجمله احزاب فعال در این انتخابات بودند. تقریبا برای هر کرسی نمایندگی 10 نفر در انتخابات نام نویسی کردند.

مجلس ترکیه

آخرین انتخابات پارلمان ترکیه تیرماه 97 برگزار شد. عدالت و توسعه، جنبش ملی گرا، خلق جمهوری خواه و حزب دموکراتیک خلق ها ازجمله احزاب حاضر در این انتخابات بودند که در این میان ائتلاف های سیاسی نیز شکل گرفت. بر اساس آمار منتشر شده برای حضور در رقابت های پارلمانی حداقل 68 تا 74 نامزد مستقل از 32 استان مختلف ترکیه نام نویسی کردند. تقریبا احزاب شرکت کننده در انتخابات ترکیه فهرست 600 نفره ای، درست به اندازه تعداد کرسی های پارلمان ارایه دادند. درنهایت برای این انتخابات چیزی حدود 4 هزار و 200 نفر به صورت حزبی نام نویسی کردند. در آخرین انتخابات ترکیه تقریبا 7 نفر برای هر کرسی نام نویسی کردند که 21درصد از آنها زنان بودند.

مجلس عراق

اردیبهشت ماه 97 نیز انتخابات مجلس عراق در این کشور برگزار شد. در پارلمان عراق 329 کرسی برای نمایندگان مردم در نظر گرفته شده است. تعداد نامزدها در انتخابات اخیر رقمی حدود 6 هزار و 904 نفر بوده است که کاندیدا ها برای 18 استان و البته برای 8 کرسی اقلیت با یکدیگر به رقابت پرداختند. بنابر گزارش رسانه ها، مجموعا بیش از 140 حزب سیاسی در این انتخابات حضور داشتند که برخی خارج از ائتلاف و برخی دیگر با ائتلاف هایی در این رقابت شرکت کردند. با توجه به آمار نام نویسی کنندگان به نظر می رسد برای هر کرسی در مجلس عراق تقریبا 21 نفر اعلام آمادگی کردند.