آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
صفحه اول
۱

رهبر انقلاب با اشاره به آغاز ثبت نام نامزدها در انتخابات مجلس تاکید کردند

اگر توان مدیریتی ندارید مسوولیت نپذیرید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت نام بی محابای برخی افراد در انتخابات مجلس تاکید کردند: هر مسوولیتی،

هر سمتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسوولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. باید دید آیا می توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درس بزرگی است.

متن سخنرانی دیروز رهبر انقلاب که توسط پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR منتشر شده به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

عن ابی ذر (سلام الله علیه) ان النبی (صلی الله علیه و آله) قال یا ابا ذر انی احب لک ما احب لنفسی انی اراک ضعیفا فلا تومرن علی اثنین و لا تولین مال یتیم.(1)

قال یا ابا ذر انی احب لک ما احب لنفسی

خود جناب ابی ذر این توصیه پیغمبر به خودش را ذکر می کند؛ برای ماها هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست می دارم، برای تو هم دوست می دارم؛ یعنی آن چیزی که می خواهم به تو بگویم، از روی کمال محبت است؛ چون انسان به خودش کمال محبت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت می خواهد به ابی ذر بزند چیست؟

انی اراک ضعیفا

من جنابعالی را در مدیریت، ضعیف می بینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی سبیل ا...، رک گو، و آسمان بر راستگوتر از او سایه نیفکنده، زمین راستگوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، اما شما آدم ضعیفی هستی.

فلا تومرن علی اثنین

حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیداست آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی توانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماهاست. ما -حالا همه ما نه؛ بعضی مان این جوری هستیم- به مجرد این که یک مسندی، یک جایی، یا خالی می شود یا ممکن است خالی بشود، فورا چشم می دوزیم که برویم آنجا! خب شما اول نگاه کن ببین می توانی یا نمی توانی. حالا بحث اسم نویسی برای انتخابات مجلس است. گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می روند! خب شما که می خواهی بروی آنجا، آنجا سوال دارد؛ این توانایی ای که خدا به من و شما می دهد، کنارش مسوولیت هست. این [مطلبی] که عرض می کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسوولیتی دارند، همین جور. هر مسوولیتی، هر سمتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسوولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. می توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درس بزرگی است.

و لا تولین مال یتیم

هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب این که احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلا ایشان دست درازی می کند به مال یتیم. خب مقام ابی ذر خیلی بالاتر از این حرف هاست، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علت این که می گویند تولیت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمی توانی حق یتیم را به او بدهی؛ دیگران می آیند دست درازی می کنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمی توانی. برجستگی های نظام اسلامی و نظام ارزش های اسلامی اینهاست؛ یعنی در درجه اول، من و شما خودمان مسوولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ می توانیم؟ نمی توانیم؟ این بسیار مساله مهمی است.

1) امالی طوسی، مجلس سیزدهم، ص 384؛ «از ابوذر روایت است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: ای ابوذر! من آنچه برای خود دوست می دارم برای تو نیز دوست می دارم؛ همانا تو را ناتوان می بینم، پس هیچ گاه به دو نفر امر نکن و به هیچ وجه عهده دار مال یتیم مباش.»